Upravit stránku

Apokalypsa, to nie je žiadna sranda ... Ako vážne ... Kedykoľvek sa môže niečo pokaziť a celá civilizácia môže ísť do kelu. Vlastne ani nemusí prísť niečo ako je ohrozenie ľudstva v globálnom merítku. Predstavte si, že vo vašom dostupnom okolí zatvoria všetky supermarkety a ani obľúbené večierky jednoducho neponúknu nič na jedenie. Koľko z vás by dokázalo prežiť len z toho, čo má doma, nakŕmiť rodinu a svojich blízkych, dajme tomu po tri dni. Jasne, to že sa niečo také stane, je šanca pomerne malá a rozhodne nemáme v pláne vás desiť v štýle rôznych náboženských siekt, ktoré sa desať rokov vyhrážajú zánikom sveta. Avšak, ak v sebe máte aspoň štipku preppera, dokážeme ponúknuť pomerne slušný výber jedla, čo vás udrží v chode ako niekde v drsnej divočine, tak i doma pri nečakanej katastrofe.

Na internete existujú desiatky článkov o tom, čo by ste si mali doma držať v zásobe. Rovnaký počet článkov nájdete aj na tému toho, čo by ste si mali vziať na dlhšie túry v prírode. U nás vo Spravodajcovi dokonca pred viac ako rokom vyšiel článok Ľahké základy do Apokalypsy, ktorý sa "zábavnou" formou zaoberal základmi prepperstva. Pravda je taká, že je hrozne zložité označiť čokoľvek za to pravé pre vás. V hre je jednoducho príliš veľa faktorov. Potrebné je vedieť, koľko miesta máte k dispozícii na skladovanie, koľko hladových krkov bude treba nakŕmiť, či je vlastne vôbec k dispozícii voda na varenie, či je v čom variť a tak ďalej. Zásady, ktoré sú isté, vás ale môžu naviesť tým správnym smerom. V podstate je potrebné sa uistiť, či čokoľvek čo si uskladníte, bude poskytovať dosť kalórií, vitamínov, minerálov, tukov a podobných nutností. Pamätajte si, že krízová situácia môžu so sebou priniesť zvýšený nároky na telo. Však to chápete ... Dehydratácia alebo málo energie pri námahe môžu znamenať neslávnu bodku za čímkoľvek.

 

Tak sa pozrieme, čo vlastne u Military Range môžete v rámci pochutín a pitia do nepohody nájsť:

Adventure Menu

Začneme zľahka a to známou stálicou na trhu, Adventure menu. Tieto jedlá sú zaujímavé tým, že sú dostupné v čertovsky veľkom výbere. Na svoje si prídu milovníci mäsa ako i vegetariáni. Takmer žiadne menu v sebe nemá lepok a obsahuje dosť energie na to, aby udržalo chlapa vo vzpriamenej polohe aj počas námahy. Ďalšou veľkou výhodou je, že nie je potrebné pridávať do jedla samotného vodu. Ohrev, to je ale iné ... Adventure Menu disponuje samoohrevom. Nie je to tak, že niečo stlačíte a máte hneď ohriate jedlo ale celý sáčok sa vloží do druhého vrecka určeného na ohrievanie, prihodíte špeciálnu kapsulu, pridáte trochu vody a voilá, máte luxusný obed v správnej teplote. Zvyčajne má jedlo + - 400g, takže by malo zasýtiť aj poriadnych jedákov alebo dve slečny s neveľkými energetickými nárokmi.

Okrem jedla ako je guláš Adventure Menu ponúka srandy typu jerky a trail mix.

Jerky je klasika, ktorú, ako predpokladáme, každý z vás pozná. Jerky je sušené mäso. Vážne mäso, žiadna náhrada, nič nastaveného vodou a nakŕmené tonou stabilizátorov a podobných sajrajtov. Proste sa vezme kus mäsa, nareže sa na úhľadné kúsky, posolí a pekne pomaly vysuší priateľským spôsobom, kým nezostanú len kúsky sušenej chuťovky. Neobsahuje to alergény, má to slušnú energetickú hodnotu a je to pekne skladné a ľahké.

Čo sa týka trail mixu, to je "horúca novinka". Teda nie, že by to chcelo ohrievať alebo by sme to vydávali za tepla, ale do ponuky to dorazilo relatívne nedávno. Trail mix je taká chuťovka, ktorú si môžete zobnúť kedykoľvek je chuť na niečo dobrého a nie je čas zastavovať. Keďže je to mix, obsahuje viac druhov. Napríklad oriešky, nejaké to sušené mäsko, sušené ovocie alebo "vtáčí zob" typu semienka, slnečnice atď. Trail mixy sú relatívne malé, skladné, ale majú sakramentsky veľkú energetickú hodnotu. To jednoducho chcete na dlhšie cesty. Ako fakt, predsa by sme nekecali ...

IMRE, KDP, NRG

Tak sa priznajte, kto z vás nepozná IMRE? Predpokladáme, že všetci IMRE dobre poznajú, ale rovnako ... IMRE je česká potravinová dávka navrhnutá na základe skúseností užívateľov Bojových potravinových dávok v spolupráci s poprednými odborníkmi z oblasti vojenských a outdoorových aktivít. Tento balíček pochutín by mal aktívnemu jedincovi zabezpečiť energiu na osem hodín (k dispozícii je aj verzia na 24 hodín), a to aj počas náročnej fyzickej námahy. IMRÉčka sú sakramentsky skladné, ľahké a pomerne odolné. Oproti alternatívam sú navrhnuté tak, aby sa jednoducho nemuseli ohrievať. Chápem, chuti to zrovna nepridá, ale sem tam sa človek proste ocitne v situáciách, kedy ohrievanie jedna nie je možné. Zmienili sme sa aj o tom, že IMRE má na výber z rôznych "menu"?

KDP, čiže konzervovaná dávka potravín ... Nie príliš vábny názov, ktorý v sebe ale skrýva dávku českej armádnej klasiky. KDPéčka sú v skratke štyri konzervy naplnené dobrotami (vážne to nechutí vôbec zle!), ktoré naplnia žalúdok a vlejú nám trochu energie do žíl. V konzervách zvyčajne narazíte na Lunchmeat, paštétu, bravčové alebo hovädzie mäso.

NRG je núdzová potravinová dávka, ktorú nejaká múdra hlava vymyslela pre záchranné operácie, prírodné katastrofy alebo pre humanitárnu pomoc do krajín tretieho sveta. Tieto polkilové balíčky obsahujú deväť tyčiniek, ktoré by mali obsahovať všetko potrebné pre naše telo. Chuťovo to nebude žiadny zázrak ale ak chcete niečo skladného a výživného do zásoby alebo do evakuačnej batožiny, nehľadajte ďalej. Celé je to zabalené v naozaj odolnej fólii, takže ani v brutálnom teple a alebo zime sa nemusíte báť, že to nebude na jedenie..

Survivor

Survivor, to je nová rada výrobkov na sklade. Všetky patria pod jednu značku a každý z nich je skvelý na dlhodobé uskladnenie (trvanlivosť 20 rokov) napríklad do krytov, špajzy alebo evakuačnej batožiny.

V ponuke nájdete konkrétne survival tyčinky, ktoré sa pýšia splnením noriem požiadaviek NATO. Buď ich zjete hneď po vybalení, prípadne si ich rozmiešate pekne do vody a vznikne z toho luxusný energeťák.

Ďalšie na rade sú sušienky vo vákuovom balení. Sú skvelým jedlom na cesty a vďaka odolnému obalu ich napcháte kamkoľvek bez poškodenia.

Tretia survivor je kilová konzerva Chilli con Carne. Nekecáme, celé balenie váži kilo a malo by zodpovedať cca 8 porciám výživnej hmoty bez farbív, konzervantov alebo zvýrazňovačov chuti. A čo príprava? Jednoducho vezmete 125 g sypkú zmes a nasypete ju do 300 ml vriacej vody. Potom necháte 15 minút odstáť a hotovo.

Doplnky

Dá sa povedať, že touto rubrikou tak nejako finišujeme zoznam toho, čo sa z jedla dá zatiaľ v Military Range zaobstarať...

Prvou vecou, čo ešte stojí za zmienku, je klasická SCHO-KA-KOLA, ktorá je známa tým, že už od roku 1935 pomáha dodávať energiu nemeckým vojakom. Na výber je z klasickej mliečnej a horkej čokolády.

Čo sa týka vody, aj tú v Military Range nájdete. Jedná sa o 125ml núdzovú vodu DATREX priamo z Ameriky a nemeckou MSI s objemom 100 ml.

Novinky

Tvrďas TÝŽDŇA: Helge MEYER

Tvrďas TÝŽDŇA: Helge MEYER

Keď v deväťdesiatych rokoch minulého storočia horeli vo východnej Európe boje za chorvátsku nezávislosť, mestá sa rúcali a boje boli tak brutálne, že OSN označila celú vojnu ako...
Výber januárových noviniek 2021

Výber januárových noviniek 2021

Mrazivý január je za nami a ešte mrazivejší február je v plnom prúde. Za minulý mesiac sme na e-shop zaradili celkom 195 produktov a nových farebných variantov. Podstatnú časť...
Evakuačná batožina čiže Bug Out Bag

Evakuačná batožina čiže Bug Out Bag

V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako si vytvoriť evakuačnú batožinu, ktorá poslúži v prípade, kedy musíte neočakávane opustiť domov, či už vinou nejakej prírodnej katastrofy...
Výber novembrových noviniek 2020

Výber novembrových noviniek 2020

November za nami, je tu teda nový článok s novinkami zaradenými na náš internetový obchod. Tentoraz je zaradených celkom 216 nových produktov a ich farebných variantov ...
Nahoru