Vaše nohy sú bez debaty tým najpoužívanejším spôsobom cestovania. Ak však nepatríte medzi naozajstných mazákov turistiky alebo nie ste bývalý vojak, pravdepodobne ste nikdy nepremýšľali o tom, ako veľmi citlivé nohy v skutočnosti sú a že je potrebné sa o ne naozaj dôkladne starať ...

Vaše nohy sú bez debaty tým najpoužívanejším spôsobom cestovania. Ak však nepatríte medzi naozajstných mazákov turistiky alebo nie ste bývalý vojak, pravdepodobne ste nikdy nepremýšľali o tom, ako veľmi citlivé nohy v skutočnosti sú a že je potrebné sa o ne naozaj dôkladne starať. Pľuzgiere, mozole, kurie oká a podobné problémy môžu príjemný trek premeniť v "útrpné martýrium", pri ktorom si rozhodne žiadnu peknú scenériu vďaka bolesti neužijete.

Starostlivosť o nohy je schopnosť, ktorou by ste rozhodne mali disponovať. Ak sa teda budete riadiť tipmi, ktoré nájdete nižšie, dlhé cesty pešo by vám nemali, aspoň teoreticky, robiť problémy.


Noste padnúce, dobre vyšliapané topánky

Starosť o nohy by mala začať ešte predtým, než vyrazíte na cestu. Tým najdôležitejším faktorom sú tie pravé topánky. Musia naozaj dokonale padnúť a musia byť vyšliapané. Takéto topánky totiž udržia vaše nohy v dobrej kondícii a tým pádom vás šťastných, kilometer po kilometri vašej cesty.

Ako spoznať dobre padnúce topánky? V prvom rade musí päta topánky pekne priliehať k päte vašej nohy a vaše prsty musia mať dostatok miesta (ale nie až príliš miesta) pre voľný pohyb. Pokiaľ sa bude topánka pohybovať dopredu a dozadu či zo strany na stranu, dôjde k treniu, ktoré vedie k bolestivým pľuzgierom a iným ťažkostiam. Ak však budú topánky príliš tesné, vaše palce po ceste (hlavne ak pôjdete napríklad z kopca) poriadne utrpia.

Najlepším spôsobom ako nájsť dobre sediace topánky, je zájsť priamo do obchodu, odkiaľ si topánky plánujete zobrať (v našom prípade pobočky v Litvínove, Ústí nad Labem a v Tepliciach). Vyhnite sa on-line nakupovanie (pokiaľ teda nejdete naisto pre topánku, čo dobre poznáte). Aby bolo nakupovanie čo najzmysluplnejšie, odložte výber topánok až na popoludnie. A prečo práve na popoludnie? Kvôli tomu, že vaše chodidlá po celom dni v topánke postupne opúchajú (obzvlášť pri dlhom pochode) a vy chcete mať čo najautentickejšie podmienky. Preto si so sebou vezmite aj ponožky, s ktorými na túry vyrazíte.

Keď už budete mať pohodlné topánky, treba ich pekne a dôkladne zošliapnuť. Rozhodne s nimi nechoďte hneď prvý deň na túru 15 km lebo si zažijete to pravé peklo. Začnite tým, že ich budete nosiť napríklad na nákupy či ľahké prechádzky po okolí. Ak vás bude bolieť noha, topánky nejakú dobu nenoste, nechajte nohu zregenerovať a nasaďte ich až na druhý deň. S trochou úsilia a času budete schopní mať topánku na nohe celý deň bez akejkoľvek známky bolesti.

Pozor! Aj keď sú topánky prešliapnuté, môžu byť vnútri miesta, kde bude dochádzať k nepríjemnému treniu s chodidlom, čo zvlášť hrozí pri dlhých výšlapoch. Zapamätajte si tieto miesta už pri prešľapávaní a snažte sa ich pôsobenie čo najviac obmedziť.



Správne svoje topánky zaväzujte

Zle zaviazané šnúrky dokážu trek veľmi znepríjemniť, aj preto je potrebné tento aspekt neprehliadať. Hoci je každá noha i topánka iná, všeobecne by viazanie malo držať vašu pätu pevne na mieste bez toho, aby vám akokoľvek obmedzilo krvný obeh v nohe.

Toho môžete dosiahnuť tým, že si v podstate rozdelíte viazanie na dve časti a napevno si uviažete priehlavok a voľnejšie oblasť členku. To vám spevní bohu v topánke, ale nepřiškrtí obeh. Táto metóda je samozrejme jednoduchšia s vysokými topánkami, ale existuje metóda aj s topánkami nižšími. Nižšie nájdete video, ktoré sa touto problematikou zaoberá (pozor, je v angličtine).



Pred túrou si ostrihajte nechty

Toto je jedna z najdôležitejších, ale zároveň nejprehliadanejších rád. Ak budú vaše nechty príliš dlhé, ani tie najlepšie topánky neodvedú službu tak, ako majú. Nechty totiž budú tlačiť do vašich palcov, čo znepríjemní chôdzu, povedie to k bolesti až prípadnému krvácanie (či nedajbože k následnému odpadnutiu nechtov).

Pri strihaní nechtov sa vyhnite klasickému zaobleneému zastrihnutiu. Zvoľte radšej rovný "zástrih", ktorý znižuje šance zarastaniu nechtov, rovnako ako znižuje trenie medzi nechtom a kožou. Tiež to ale so skrátením nepreháňajte, nechty by mohli začať zarastať a taká infekcia v palcoch nie je nič príjemné a môže vyústiť v návštevu lokálneho chirurga.

Aplikujte prášok / krém / náplasť

Tento prístup vyžaduje tak trochu experimentovania a nejaké tie vedomosti o svojom tele (teda nôh). Niektorí výletníci využívajú veľké množstvo zásypu či krémov, iní toho nevyužívajú vôbec. Toto si proste musíte vyskúšať sami a zistiť čo vám vyhovuje.

Pár tipov na vyskúšanie:

Antiperspirant: tento sprej by teoreticky mal zabrániť vašim nohám v poteniu, čo znamená menej vlhkosti, čo znamená menej pľuzgierov. Pokiaľ sa vám teda veľa potia nohy a viete to, antiperspirant môže naozaj pomôcť.

Zásyp na nohy: ďalšou možnosťou ako si udržať nohy bez zbytočného trenia, je nasypať si špecializovaný zásyp do ponožiek pred ich nasadením. Prášok vám obalí chodidlo a zabráni nepríjemnému treniu. To logicky zníži šancu na vznik pľuzgierov.

Zvlhčujúce krémy: hoci to môže znieť zvláštne, sú ľudia, ktorí si svoje nohy pred dlhou cestou mažú a olejom. Opäť je to cesta k obmedzeniu trenia. Okrem klasických krémov môžete skúsiť použiť aj lubrikačný gél. Nevýhodou tohto spôsobu je "kĺzavý pocit" a možný pohyb chodidla v topánkach.

Náplasti: s náplasťami máte dve možnosti použitia. Buď si obviazať nohu pred cestou v miestach, o ktorých viete, že môžu byť náchylné na pľuzgiere, alebo si nohu obviazať až počas pochodu, keď začnete cítiť citlivé miesta. Je to celkom efektívny spôsob predchádzania pľuzgierov.

Nepodceňujte vplyv ponožiek

Tí najskúsenejší turisti často odporúčajú na dlhé pochody systém dvoch ponožiek. Prvá sada ponožiek by mala byť tenká, pot odvádzajúca Tá zníži trenie na nohe a skvele odvedie pot z nohy do sekundárnej sady, ktorá by mala byť vlnená. Ponožky by ste tiež mali nosiť naruby tak, aby švy nijako neodierali do palcov a nechtov.

Vyhýbajte sa tiež ponožkám, ktoré sú vyrobené zo 100% bavlny. Tá síce skvele absorbuje pot, ale veľmi pomaly schne. Takže ak sa vaše ponožky prepotia (alebo inak zvlhnú) noha nedokáže "dýchať" a ideálne prostredie pre vznik pľuzgierov je na svete.

Uistite sa tiež, že so sebou máte na túre náhradné ponožky a vymeňte ich, akonáhle začnete cítiť diskomfort alebo keď sa začnú tvoriť pľuzgiere. Sú aj názory, že by ste ponožky mali meniť vždy po 6-8 kilometroch. Po výmene ponožiek nezabudnite tie mokré zavesiť z batohu tak, aby mohli pekne vyschnúť.

Ošetrujte nohy počas pochodu

Pokojne sa môže stať, že aj keď naše tipy do bodky dodržíte, po desiatich a viac kilometroch ucítite v topánkach nepríjemné nepohodlie a budete musieť urobiť malú zastávku na "obhliadku škôd", ktoré túra na chodidlách napáchala.

Horúce citlivé miesta - telo si vie povedať, keď je niečo zle a také horúce citlivé miesto bez ošetrenia vytvorí pľuzgier. V topánke ho budete cítiť ako ľahký pocit pálenia, ktoré stále ešte nie je tak bolestivé ako klasický pľuzgier. Ak teda toto ucítite, je čas na krátku zastávku a ošetrenie.

Zložte si topánky a ak máte náhradné ponožky, je čas na výmenu. Ak nie, ponožky si zložte a nechajte nohu oddýchnuť a vysušiť tak, ako vám to čas dovolí. Počas toho si tiež skontrolujte viazanie šnúrok, znovu aplikujte zásyp či krém, prelepte i ostatné bolestivé miesta a vyčistite topánky od akýchkoľvek úlomkov.

Pľuzgiere - pľuzgiere sú bolestivé vrecká naplnené tekutinou pod kožou. Pľuzgier vzniká, keď dochádza k výraznému treniu o kožu. Ak sa objavia, máte niekoľko možností podľa toho, ako je veľký a či už praskol alebo nie. Ak je malý, neporušený a nijako extra bolestivý, aplikujte krém, prelepte ho a nechajte ho tak.

Pokiaľ je pľuzgier veľký a porušený, vyčistite ho a prelepte / zaviažte, ako najlepšie viete. Ak budete preväzovať obväzom, vložte medzi pľuzgier a ovínadlo malý kúsok gázy či látky. Ak je koža špinavá či odtrhnutá, opatrne ju odrežte. Ak nie je, nechajte ju tak, ako je, pomôže to zabrániť prípadnej veľmi bolestivej infekcii.

Pokiaľ je pľuzgier veľký a neporušený, bude treba prepichnúť sterilizovanú (sterilizujte napríklad ohňom zo zapaľovača) ihlou (alebo vreckovým nožíkom, keď ihla nie je po ruke). Pľuzgier pred prepichnutím naozaj dôkladne očistite a aplikujte dezinfekciu. Potom aplikujte gázu a pľuzgier obväzom.

Niektorí skúsení turisti tvrdia, že sa k prilepeniu voľne visiacej kože prepichnutého pľuzgiere dá použiť sekundové lepidlo. V skutočnosti to nie je až tak bláznivý nápad, lekári lepidlá občas využívajú pokiaľ nie je iná možnosť. Pripravte sa však na nutnú dávku pálenia 

Pravda je ale taká, že najlepšou prevenciou proti pľuzgierom je jednoducho tréning. Choďte, choďte a choďte. Nohy si postupne zvyknú a stanú sa ďaleko odolnejšími, vy si potom túry a krásne prírodné scenérie užijete oveľa viac.




Novinky

Malé vianočné prímerie roka 1944

Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a st

Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton

V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu

Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo

Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež.

Hygiena v prírode

Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prí

ANCHOR_TOP_TITLE

Ahoj!
Keby sme mohli, podali by sme vám ruku na pozdrav.
Bohužiaľ, nemôžeme to urobiť a musíme si navzájom potriasť vašimi cookies. Ste pripravení?
Dajú nám vedieť, ako sa našej stránke darí, a my vám budeme zobrazovať len reklamu, ktorá vás skutočne zaujíma.
Čo sú to súbory cookie?

Nastavenie cookies

Vaše súkromie je dôležité. Môžete si vybrať z nastavenia cookies nižšie. Čo sú to súbory cookie?