Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

Nákup obuvi. Pre niekoho vášeň, pre niekoho nepríjemná nutnosť. Či už patríte do tej či onej skupiny, nové topánky sú čas od času jednoducho potreba. A posledné čo chcete, je nákup topánok podceniť.
Veľa z vás pri výbere topánok určite myslí predovšetkým na to, ako vyzerajú, ale v skutočnosti by ste mali myslieť predovšetkým na ich komfort a určenie. Mizerne padnúce topánky môžu z vašej chôdze urobiť doslova bolestivé peklo, ktoré môže vyústiť do dlhodobých problémov nielen s chodidlami, ale aj členkami a kolenami.
Takže nech už budete vyberať poltopánky, tenisky alebo trekovky, topánky musia padnúť dokonale. Niekoľko nasledujúcich krokov vám s výberom pomôže.
1. Topánky skúšajte zásadne popoludní / večer. Počas dňa totiž vaše nohy opuchajú a je lepšie, keď vám topánky padnú v čase, keď sú najväčšie a nie naopak.
2. Topánky skúšajte s ponožkami, ktoré v nich plánujete bežne nosiť. Ak si vyberáte zimné topánky, vyskúšajte ich so silnejšími ponožkami. Ak vyberáte ľahké trekovky, skúšajte ich s ľahšími ponožkami.
3. Netrvajte za každú cenu na "vašej" veľkosti. Určite si nevyberajte topánky podľa poučky: mám nohu 43, musím teda mať topánku číslo 43. Každá značka obuvi má svoje tabuľky veľkostí trochu odlíšné. Pri výbere teda začnite na vašej obvyklej veľkosti, ak topánky nesadnú, choďte o číslo (alebo pol čísla, ak to výrobca umožňuje) nahor alebo nadol. Rozhodujte sa podľa pocitu, nie podľa čísla na krabici.
4. Vždy vyskúšajte obidve topánky. Veľmi často sa stáva, že je jedno chodidlo väčšie alebo menšie ako to druhé. Topánky kupujte tak, aby padli vašej väčšej nohe.
5. Topánky odskúšajte na tvrdom i mäkkom povrchu. Rôzne povrchy menia to, ako topánky na nohách vnímate.
6. Uistite sa, že sú topánky pohodlné už pri nákupe. Je pravdou, že sa topánky pri bežnom používaní prispôsobia vašej nohe (obzvlášť tie kožené), ale výsledná zmena veľkosti a tvaru nie je až tak značná. Nepočítajte teda, že sa z naozaj nepohodlných topánok stanú časom luxusné samochodky.
7. Keď stojíte, topánky by mali mať cca 1,5 cm miesta navyše pre vaše palce. Ak kupujete topánky na cvičenie či na celodenné pochody, počítajte skôr s 2 až 2,5 cm navyše.
8. Päta nohy by sa v topánke nemala zbytočne pohybovať. Pohyb totiž vedie k zbytočnému treniu a trenie vedie k zbytočným pľuzgierom.
9. Prsty sa nesmú na seba tlačiť. Opäť, je potrebné, aby nedochádzalo k zbytočnému treniu.
10. Najširšia časť chodidla by mala tvarom kopírovať strih topánky. Voľne pohybujúca sa noha by vám mohla privodiť bolestivé ťažkosti či nepríjemný úraz.
Novinky
Elitné jednotky: Francúzska cudzinecká légia
Francúzska cudzinecká légia je právom hrdá na to, že jej esprit de corps (morálka a duch jednoty) patrí k najvyšším na svete. Legionári sú vždy pripravení bojovať za Francúzsko, aj keď pochádzajú z rôznych...
Príbehy stroskotancov: Alexander Selkirk
Alexander Selkirk bol na konci sedemnásteho storočia za trest vysadený na pustý ostrov len so základným vybavením. Napriek tomu tam dokázal prežiť a po štyroch rokoch sa dočkal záchrany. Práve jeho príbeh...
Hiró Onoda: Muž, pre ktorého sa druhá svetová vojna skončila až v roku 1974
Hiró Onoda je dodnes v rodnom Japonsku symbolom starej japonskej oddanosti a vytrvalosti. Tento muž odmietol uveriť v kapituláciu Japonska a 22 rokov pokračoval vo svojej osobnej partizánskej vojne na...
Tipy na výlety v Ústeckom kraji
Ústecký kraj je známy predovšetkým ako priemyselný región. Napriek tomu sa aj tu nachádza množstvo zaujímavých výletných miest. V dnešnom článku vám prinášame pestrý výber – od skalných miest až po rozprávkové...