Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

Vojny často nerozhodujú generáli, ale dobrá komunikácia a logistika. Schopný spravodajca môže byť cennejší ako pluk vojakov. Snahou protivníka je samozrejme komunikáciu nepriateľa infiltrovať a využiť vo svoj prospech. Poďme sa pozrieť na najslávnejšie vojenské šifry, od Caesara po Enigmu.
Spartská skytalé
Začneme s veľmi účinnou starogréckou šifrou, ktorá problém tajnej komunikácie riešila mechanickým spôsobom. Odosielateľ obmotal valec s určitým priemerom koženým pásikom (viď obrázok) a vpísal doň písmená. Následne bol opasok rozmotaný a poslom doručený príjemcovi. Ten ho namotal na valec s rovnakým priemerom a prečítal si správu. Grécky básnik Archilochos (od ktorého pochádza jediný opis tejto šifry) napísal, že roku 404 pred. n. l. dorazil ku kráľovi Sparty Lysandrovi ztrhaný posol. Mal byť jediným z piatich poslov, vyslaných z Perzie, ktorému sa podarilo uniknúť zajatiu. Odovzdal kráľovi svoj opasok, ten ho namotal na drevený valček a zistil, že perzský kráľ sa chystá na inváziu. Vďaka tomuto varovaniu zvládol kráľ útok odraziť.
Caesarova šifra
Najlepšími krytpografmi staroveku boli pravdepodobne Rimania. Historicky zdokumentovanou „klasickou šifrou“ (na vytvorenie stačí ceruzka a papier) používal aj Gaius Julius Caesar. Išlo o jednoduchú substitučnú šifru, v ktorej je každé písmeno nahradené iným písmenom abecedy. O koľko písmen, a ktorým smerom je posunuté, záleží na vopred dohodnutom kľúči. Sám Caesar posúval písmená o tri smerom k Z, jeho synovec a dedič Augustus iba o jedno písmeno v rovnakom smere. Výhodou je veľmi jednoduché a rýchle kódovanie. Na druhú stranu, tento princíp je pomerne primitívny a dnes ho zvládnu prelomiť aj deti. O jeho účinnosti sa nezachovali správy.
Stredovek
V stredovekej Európe bolo umenie kryptografie (šifrovanie) aj kryptoanalýzy (prelomenie šifry) na dlho zabudnuté. Už samotný zápis bol považovaný za dostatočný, umenie čítať vtedy ovládali iba preláti a niektorí panovníci alebo kupci (u nás bol prvým gramotným panovníkom až Karol IV.). Vojenské depeše často záviseli od pamäti a vernosti samotných poslov.
Miestom rozvoja vojenských i civilných šifier bol moslimský svet. Obdobie od 8. do 13. storočia sa označuje ako „arabský zlatý vek“. Už v 9. storočí opísal matematik Al-Kindí v „Rukopise o lúštení šifrovaných správ“ metódu tzv. frekvenčné analýzy. Tá skúma početnosť písmen v jednotlivých jazykoch a umožňuje s trochou úsilia prelomiť aj najzložitejšie substitučné šifry. Renesanční európski učenci už museli hľadať nové kódovanie.
Mária Škótska a polyalfabetická šifra
Príbeh Márie Stuartovne, škótskej kráľovny, sa stal jasným dôkazom, že jednoduché substitučné šifry už neboli dostatočné. Sama Mária bola držaná v domácom väzení svojou príbuznou Alžbetou I. Vo svojej zašifrovanej korešpondencii s obdivovateľom Babingtonom (celé to bola provokácia zinscenovaná Alžbetinými radcami) vyjadrila po jeho naliehaní písomný súhlas s atentátom. Jeden z radcov Alžbety však šifru pomocou frekvenčnej analýzy prelomil a Mária bola popravená.
V tom čase boli vojenské šifry najčastejšie používané v Taliansku, zmietané zložitou politikou a lokálnymi vojnami. Práve tu vznikla Vigenèrova šifra, pracujúca s 26 navzájom posunutými abecedami (preto polyalfabetná). Bola však veľmi zložitá pre zakódovanie a po značnom úsilí išla prelomiť. Pre celé 17. a 18. storočie teda platí, že luštitelia mali prevahu nad tvorcami šifier.
V budúcom článku sa pozrieme na ďalší vývoj vojnovej kryptografie, od zložitých novovekých šifier až po Enigmu a kód Navajo.
Zdroje fotiek a obsahu:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Skytal%C3%A9
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Caesarova_%C5%A1ifra
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_Caesar
- https://muslimheritage.com/al-kindi/
- https://www.palba.cz/viewtopic.php?t=5238&sid=99fb9516fc216754ed19776bc78c7780
- https://www.cryptomania.cz/historie-sifrovani-i-starovek/
- https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_cryptography
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Frekven%C4%8Dn%C3%AD_anal%C3%BDza
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Marie_Stuartovna
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Italsk%C3%A9_historick%C3%A9_st%C3%A1ty
- https://www.stoplusjednicka.cz/anglickou-kralovnou-jsem-ja-intriky-proti-teticce-staly-marii-stuartovnu-hlavu
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Vigen%C3%A8rova_%C5%A1ifra
Novinky
Základná vojenská služba v Európe-+
Pätnásť európskych štátov má dodnes zavedenú nejakú formu povinnej vojenskej služby. Ich počet za posledné desaťročie dokonca narástol, predovšetkým kvôli zhoršujúcej sa situácii v Európe. Myšlienka na...
Pepsi Navy, šiesta najsilnejšia svetová flotila
V roku 1989 sa firma Pepsi stala spolumajiteľom krížnika, fregaty, torpédoborca a sedemnástich ponoriek sovietskej výroby. Pepsi boli tieto lode predané, pretože zadrhávajúca sovietska ekonomika už...
Príbehy stroskotancov: šesť chlapcov na pustom ostrove
Môže nám to síce pripadať ako nejaký román Julesa Verna, ale tento príbeh sa naozaj udial. Šesť chlapcov vo veku 13 až 16 rokov dokázalo prežiť na pustom ostrove uprostred Pacifiku 15 mesiacov a vďaka...
Operácia Christmas drop
Predstavte si, že namiesto Slovenskej republiky žijete na opustenom ostrove kdesi v Tichom oceáne a nemáte takmer nič. Napriek tomu sa vždy raz za rok objaví na obzore obrie vojenské lietadlo, ktoré vám...