Upravit stránku
Dlho pred mobilmi, dlho pred samotnými telefónami, ľudia používali k rýchlej komunikácii morzeovku. Hoci je táto technológia cez 160 rokov stará, stále sa používa medzi radio amatérmi a občas aj v lodnej doprave. Ak ste boli medzi Skautami, možno ste s morzeovkou pracovali. Pretože morseovka môže byť potenciálne užitočná a tiež vám precvičí pamäť, na konci článku mrkneme na to, ako sa ju ľahko naučiť.

História


Morseovka bola vynájdená mužom, ktorý sa volal Samuel Finley Breese Morse v tridsiatych rokoch devätnásteho storočia. Konkrétne, svoju prácu na elektrickom telegrafe začal v roku 1832, systém vyvinul v roku 1844 a celú technológiu patentoval v roku 1849. Kód, ktorý Morse vymyslel pre svoj systém, sa počas dlhých rokov niekoľkokrát zmenil. Pôvodne totiž morseovka prenášala len čísla, ktoré museli byť podľa slovníka transformovanéido slov. Tento postup sa však preukázal ako zbytočne pomalý a náročný. Čoskoro sa teda do kódu zapracovala aj písmená a interpunkcia.

V roku 1844 sa Morse ukázal pred americkým kongresom, aby predviedol svoj malý stroj. Prvá verejná správa bola odoslaná 24. mája roku 1844. Stálo v nej: "What God Hatha Wrought" (Čo Boh urobil).

Pôvodný telegrafický systém mal na prijímacom konci aparát, z ktorého liezli malé znaky. Krátke znaky sa nazývali (a stále nazývajú) bodky a dlhé znaky čiarky. Ako sa používatelia telegrafu stávali skúsenejšími, prestali využívať papier a kód lúštili pomocou sluchu. Takýto známy americký magnát Andrew Carnegie (časom sa na neho pozrieme v samostatnom článku) za mlada pracoval ako operátor telegrafu a od ostatných sa odlíšil tým, že telegramy prekladal podľa zvuku.

Samuel F. B. Morse

Iba desať rokov po prvom telegrame už Amerikou križovalo 37 000 km telegrafných liniek. Telegraf samotný mal zásadný vplyv na vývoj západu Ameriky. Železničné spoločnosti telegraf používali na komunikáciu medzi stanicami a telegrafné spoločnosti vznikali ako huby po daždi.

Počas tohto obdobia však Európa nebola až toľko pozadu a vyvinula si svoj vlastný systém Morseova kódu, ktorý bol neskôr pokrstený ako Kontinentálny kód.

V deväťdesiatych rokoch devätnásteho storočia bolo vynájdené rádio a morseovka sa začala uplatňovať pri posielaní správ na mori. Ako sa dosah rádia zvyšoval, bola umožnená lepšia medzinárodná komunikácia a tým tiež vznikla nutnosť štandardizovať celú abecedu. V roku 1912 teda začal fungovať medzinárodný morseov kód pre všetky medzištátne komunikácie. Pôvodná verzia medzitým prakticky zmizla z existencie a nažive ju udržiava len pár nadšencov.

Morseovka sa stala extrémne dôležitou ako pre obchod na mori, tak v letectve. Piloti dokonca do deväťdesiatych rokov minulého storočia museli poznať na skúškach morzeovku.

Ako sa naučiť morzeovku

 

Učenie morzeovky je dosť podobné učeniu akéhokoľvek jazyka. Musíte trénovať, trénovať a trénovať. Aby to išlo jednoduchšie, máme pre vás pár pomôcok k tomu, aby sa z vás časom stal expertný operátor telegrafu. Kto vie? Trebárs to budete v živote potrebovať.

Zoznámte sa s celou abecedou

Prvé, čo musíte urobiť, je, že sa postupne zoznámite s celou abecedou. Nižšie nájdete, ako vlastne celá abeceda vyzerá.
 

Napočúvajte si morzeovku

Ak sa budete naozaj chcieť naučiť morzeovku, načúvanie vás neminie. Na internete nie je problém nájsť audio stopy, či už sa jedná o zvuky jednotlivých písmen, tak aj celých textov v Morseovom kóde. Ak radi používate na učenie chytrý telefón, určite nájdete aplikácie, čo vám pomôžu.

Využite pomôcok

Vo výučbe vám tiež môže pomôcť obľúbená mnemotechnická pomôcka, ktorá využíva slová, ktoré celé memorovanie uľahčujú. Pomocných slov existuje k písmenám abecedy naozaj veľa a nižšie nájdete (síce v českom jazyku), okrem klasickej pomôcky, i "alkoholickú", ktorá by mala fungovať rovnako dobre.

Pár tipov na záver


Ak si zapamätáte to, koľko znakov tvorí určitú skupinu písmen, bude ľahšie identifikovať jednotlivé písmená v správe.

T, E = jeden znak

A, I, M, N = dva znaky

D, G, K, O, R, S, U, W = tri znaky

B, C, F, H, J, L, P, Q, V, X, Y, Z = štyri znaky

Niektoré písmená v morzeovke sa tiež zapisujú obrátene. Napríklad "a" sa zapisuje ako "._", zatiaľ čo "n" je "_."

Aby ste nemuseli hľadať, tu máte zoznam písmen čo sa píšu reverzne:

a - n

d - u

g - w

b - v

g - l

q - y

 

Chápeme, že morzeovku vo svojom živote možno nikdy nevyužijete, ale učenie samotné môže poslúžiť ako vynikajúci tréning mozgu, ktorého nie je nikdy dosť ...

Novinky

Ako Amerika bojovala (simulovane) s Iránom

Ako Amerika bojovala (simulovane) s Iránom

Ako ste dozaista zaznamenali, horúcou a svetovo veľmi preberanou témou je v súčasnej dobe otázka Iránu a ako táto krajina zareaguje na zabitie armádneho veliteľa Kásima Sulajmáního ...
Malé vianočné prímerie roka 1944

Malé vianočné prímerie roka 1944

Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili...
Sprievodca materiálov rukovätí nožov

Sprievodca materiálov rukovätí nožov

Tak, máme za sebou články, ktoré sa zamerali na základné tvary čepelí a zatváracie poistky. Teraz sa pozrieme na ďalšiu dôležitú súčasť noža, a to materiál rukoväte ...
Špeciálna munícia umožní streľbu pod vodou

Špeciálna munícia umožní streľbu pod vodou

Ako to tak vyzerá, nová rada špecializovaných nábojov umožní americkým špeciálnym silám používať ich zbrane pod vodou, či už proti ľuďom, tak i ponoreným plavidlám ...
Nahoru