Upravit stránku
Pravdepodobne takmer každý nadšenec outdooru či military už niekedy začul niečo o značke Opinel, ...
Pravdepodobne takmer každý nadšenec outdooru či military už niekedy začul niečo o značke Opinel, ktorá svoju dlhú púť začala roku 1872. Tento článok vás prevedie rodinnou ságou, ktorá je plná synov, nožov a spokojných zákazníkov. Celý príbeh prakticky začína dlho pred vytvorením prvého pravého Opinelu.

Prvopočiatok ságy ...


Píše sa rok 1800 a podomový obchodník Victor-Amedeo Opinel sa na svojich cestách naučí pomerne užitočnú schopnosť kovať klince. Pre kovanie si vybuduje v blízkej dobe také nadšenie, že v dedinke Aliez-le-Vieux založí svoju vlastnú kováreň kde mu pomáha jeho syn Daniel. Daniel po jeho smrti remeslo prevezme a stane sa v kraji presláveným výrobcom ostrých nástrojov ako sú kosáky pre poľnohospodárov, ktorí sa pre jeho výrobky schádzajú z ďalekého okolia.

Joseph Opinel


V roku 1872 sa narodí prvý syn, v tej dobe už uznávaného, ​​kováča Daniela. Jeho veľkým koníčkom sa stanú nové stroje a technológie a už v jeho 18 rokoch si vlastnoručne vyrobí fotoaparát, s ktorým fotí významné udalosti v okolí. Jeho vášeň pre strojnú výrobu sa čoskoro prejaví v túžbe vynájsť niečo, na čo sa dajú aplikovať moderné metódy manufaktúry. Napriek prianiu svojho otca, ktorý bol zástancom tradičného kováčstva a neveril strojom, venoval svoj voľný čas výrobe malého vreckového noža. A nôž Opinel prvýkrát uzrel svetlo sveta.

Nože malé i veľké


V roku 1897 začal Joseph Opinel číslovať nože podľa toho, ako bol ktorý nôž veľký, resp. aká veľká bola ruka pracujúca s nožom a pre aké úlohy bol nôž určený. Najmenší nôž označený No. 1 mal aj svoj krúžok na pripevnenie ku vreckovým hodinkám. Jeho výroba, rovnako ako výroba noža No. 11 bola zastavená roku 1935. V dnešnej dobe je najmenší Opinel No. 2, ktorý má 3,5 cm dlhú čepeľ a najväčší je No. 12, ktorý má 12 cm dlhú čepeľ. Od 70. rokov boli vyrábané aj limitované edície obrích a špecializovaných nožov (napríklad No. 13 má ostrie 22 cm).

Podľa tradície z roku 1565, kedy Karol IX. nariadil, aby každý majster nožiar pridával na svoje výrobky vlastný emblém, si Joseph vybral znak korunovanej ruky, ktorá nože zdobí od roku 1909. Ruka je symbol požehnania Jána Krstiteľa a koruna pripomína Savojské vojvodstvo.

Prvá továreň


Vďaka masívnemu komerčnému úspechu potreboval Joseph produkovať väčšie množstvo nožov, než mu umožňovala stará kováčska dielňa. Pre stavbu továrne si vybral miesto zvané Pont de Gevoudaz, kde si zariadil manufaktúru so strojmi podľa vlastných návrhov, ktoré boli schopné produkovať nože väčšou rýchlosťou. Vďaka jeho hydraulickej turbíne bol prvý muž s plne elektrifikovaným domom v dedine. Po zavedení elektriny aj do továrne, rozvesil niekoľko svetiel po ceste od domu do práce ... Jedna z postarších paní z dediny bola natoľko ohromená, že sa Josepha spýtala, ako sa mu podarilo rozviesť petrolej skrze káble.

Veľký presun


Rok 1915 bol v znamení zmien. Joseph si uvedomil, že nebude schopný rozvíjať značku, ak zostane v zapadnutej dedine. Preto sa uprostred vojny rozhodol cestovať po okolí, aby našiel ideálne miesto. Toto miesto, ako sa ukázalo, bolo na okraji Chambery v Cognini, kde kúpil garbiarne so zdrojom rýchlo tečúcej vody. Budova bola schátraná, ale bola blízko pri železničnej stanici a od roku 1917 Joseph a jeho dvaja synovia Marcel a Léon začali novú éru značky Opinel.

Požiar a nová továreň


Drevené odštiepky sa odjakživa používali na vykurovanie továrne Opinel a vďaka nim sa šetrilo zhruba 200.000 litrov paliva ročne. V januári roku 1926 však zle uhasené kachle spôsobila rozsiahly požiar, ktorý zničil prakticky celú budovu a majetok. Rodina Opinel sa však vyrovnala so stratou, a ďalší rok vystavala novú, väčšiu manufaktúru.

Vynález poistky VIROBLOC


Spočiatku mali nože Opinel štyri komponenty: rukoväť, čepeľ, oceľový prstenec a nit. Prstenec bol potrebný pre pevné zaistenie čepele k rukoväti. V roku 1955 Marcel Opinel, jeden z členov rastúcej rodiny, chcel vylepšiť bezpečnosť noža, a preto vynašiel dnes známu poistku VIROBLOC. Nôž bol vybavený zámkom, ktorý rotoval a posúval sa po oceľovom prstenci. Pôvodne bol systém používaný len na niektorých modeloch, avšak od roku 2000 je na každom noži od veľkosti No. 6.

Až po súčasnosť
Ďalší vývoj značky Opinel je už pomerne známy. Firma vybudovala väčšie továrne, aby dokázala uspokojiť dopyt po svojich produktoch a stala sa prakticky dizajnovou ikonou, ktorej vzhľad sa za posledné storočie príliš nezmenil. Z tohto dôvodu bol Opinel zaradený medzi 100 najlepších designov všetkých čias, patrí medzi také legendy, ako sú hodinky Rolex a Porsche 911. Teraz v roku 2016 sa značka prvýkrát usadzuje za "veľkou mlákou" a rozvíja svoje nože aj v USA.


Novinky

Kde legálne prespať v prírode

Kde legálne prespať v prírode

Prázdniny sa pomaly končia, biznis volá, späť ku strojom ... Ale nieee. Koniec leta neznamená, že sa všetci zatvoríme "doma" a nevystrčíte nos. Naopak. Pracovný záprah je presne tým,...
Núdzové alternatívy toaletného papiera

Núdzové alternatívy toaletného papiera

Toaletný papier. Vec ktorú všetci berieme ako samozrejmosť. "Toaleťák" však v prípade núdzových situácií a katastrof mizne z políc supermarketov ako jeden z prvých. Ako ho nahradiť?...
Čo si zbaliť na trek. Pár užitočných rád, ako na nič nezabudnúť

Čo si zbaliť na trek. Pár užitočných rád, ako na nič nezabudnúť

Každý z nás chce zažiť ozajstné dobrodružstvo, lenže nie každý z nás zvláda prípravu na jednotku. Balenie neradno podceňovať, inak sa dobrodružstvo premení na boj o holý život.
Výber júlových noviniek 2021

Výber júlových noviniek 2021

Mesiac sa s mesiacom zišiel a my pre vás máme ďalšiu várku zaujímavých noviniek, ktoré sa minulý mesiac objavili na e-shope.
Nahoru