Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Tak, máme za sebou články, ktoré sa zamerali na základné tvary čepelí a zatváracie poistky. Teraz sa pozrieme na ďalšiu dôležitú súčasť noža, a to materiál rukoväte ...
Tak, máme za sebou články, ktoré sa zamerali na základné tvary čepelí a zatváracie poistky. Teraz sa pozrieme na ďalšiu dôležitú súčasť noža, a to materiál rukoväte. Nováčikovia vo svete nožov totiž môžu ľahko dôjsť k presvedčeniu, že ide iba o estetickú časť, ale rozhodne to tak nie je. Naopak, materiál rukoväte je extrémne dôležitý pre výkon a charakteristiku noža.
Keď sme si to takto ujasnili, poďme sa pozrieť na niekoľko najbežnejších materiálov, ktoré môžete pri dnešných nožoch nájsť. Najprv si ich rozdeľme na kovové, syntetické a prírodné. Každá z týchto kategórií má svoje vlastné dobré a zlé vlastnosti. Či už zvažujete obstaranie taktického alebo loveckého noža, alebo len jednoducho chcete nôž do zbierky, tento návod vám pomôže nájsť ten správny materiál rukoväte pre vaše potreby.
KOVY
Nerezová oceľ
Nerezová oceľ ponúka skvelú výdrž a logicky aj rezistenciu voči korózii. Problémom nerezovky však je jej váha. Navyše, rukoväte z nerezovej ocele môžu v ruke kĺzať, takže výrobcovia často musia na rukoväte pridávať mikro výrezy, ktoré úchop zlepšujú a nie je tiež neobvyklé, že sa za týmto účelom tiež pridávajú prvky z gumy a plastu. Všeobecne môžeme povedať, že rukoväte z nerezovej ocele nie sú príliš obľúbené u EDC nožov kvôli pridanej váhe. Ak však chcete poriadny kus ocele v ruke, nerezovka bude presne pre vás.
HLINÍK
Hliník, zvyčajne eloxovaný pre krajšiu farbu, pevnosť a odolnosť, je odolný materiál na rukovätiach nožov celkom obvyklý. Tento kov s nízkou hustotou ponúka príjemný pocit pri úchope, bez toho aby celý nôž extra zaťažoval. Pravdepodobne najpoužívanejší typ hliníka používaný na rukoväti nožov, je zliatina označená ako T6-6061, ktorá má ohromnú silu v ťahu.
Ak je hliník pokrytý nejakou textúrou, ponúka pomerne istý úchop, ktorý je zároveň pohodlný a bezproblémový aj pri dlhšom používaní. Problémom môžu byť zimné mesiace (za predpokladu, že počas zimy nôž vonku používate), vďaka svojej vodivosti sa môže hliník stať až nepríjemne studeným.
Hliník je za takéto vlastnosti všeobecne považovaný za horšieho bračeka drahšieho titánu, ktorý nájdete u nožov vyššej kvality (a vyššej cenovej skupiny).
SYNTETIKA
Uhlíkové vlákno
Výraz uhlíkové vlákno je také vágne označenie materiálu, ktorý vzniká splietaním uhlíkových vlákien, ktoré sú následne zapečené v živici. Aký je výsledok takéhoto postupu? Extrémne pevný a ľahký materiál, ktorý nepatrí medzi najlacnejšie (hoci sa situácia už zlepšuje). Avšak pozor, hoci je uhlíkové vlákno pevné, je aj veľmi krehké. Aby sme to nejako prirovnali, predstavte si veľké množstvo bambusových slamiek zviazaných dohromady - sú silné v jednom smere, ale akonáhle je namáhate z boku, začnú praskať. To môže byť u tohto materiálu problém, ostré predmety a údery môžu rukoväť z uhlíkového vlákna poškodiť.
Patrí sa tiež poznamenať, že rukoväte z uhlíkového vlákna vedia pekne odrážať svetlo, takže nože s takou rukoväťou bývajú naozaj pekné na pohľad.
MICARTA
Micarta je obchodná značka spadajúca pod americkú spoločnosť Norplex. Ide o organickú zlúčeninu, kedy sa tenké vlákna organických materiálov (ľanové vlákna, korok, plátno z bavlny a pod.) za vysokých tlakov zlisujú v živici a následne pri vysokých teplotách zapečú. Výsledný materiál je ľahký a veľmi pevný. Pôvodne bol vytvorený ako elektrický izolant, až neskôr sa prišlo na to, že skvele funguje ako materiál na výrobu rukovätí.
Micarta priamo z výroby na sebe nenesie absolútne žiadnu textúru, je teda hladká a kĺzavá. Vďaka vysokej pevnosti materiálu je pomerne náročné na ňu pridať nejaký vzor, čo sa negatívne prejavuje na výslednej cene produktu. Micarta je na tom s odolnosťou zhruba rovnako ako G-10 a rukoväte z uhlíkového vlákna.
G-10
Materiál G-10 (nájdete občas aj pod názvom Garolite) je to vrstvený laminát s veľmi vysokou hustotou. Svojou podstatou je veľmi podobný Micarte. Pri výrobe výrobca vezme sklené vlákna, navrství ich, namočí do živice a výslednú hmotu za vysokého tlaku zlisuje a následne zapečie. Materiál je to pevný, ľahký a vodeodolný. V skutočnosti je G-10 považovaná za najpevnejší vrstvený laminát, používaný pri výrobe rukovätí nožov (za cenu toho, že je relatívne krehký).
Na rukoväte z G-10 sa takmer vždy pridáva textúra zlepšujúca úchop. Produkčný proces môže využiť aj vrstvenie rôznych farieb, takže nože z tohto materiálu môžu mať naozaj unikátny vzhľad. Ďalšou výhodou je, že G-10 v lete príjemne chladí a v zime nechladí. Výroba je tiež ďaleko lacnejšia ako výroba rukoväte z uhlíkového vlákna, takže ju nájdete aj u nožov z nižšej cenovej kategórie.
FRN / ZYTEL
Zytel je typ FRN (Fiberglass Reinforced Nylon - nylon zosilnený skleným vláknom), čo je termoplastický materiál predstavený americkou chemickou spoločnosťou DuPont. Zytel je extra pevný, abrázii vzdorný a odolný voči ohýbaniu. A čo hlavne, je lacný!
U FRN / Zytel sú vlákna nylonu usporiadané náhodne, takže je materiál pevný vo všetkých smeroch, na rozdiel od G-10, uhlíkových vlákien a Micarta, kde je pevnosť vďaka vláknam len v jednom smere. Zytel je lacný hlavne vďaka tomu, že ho nie je problém pomocou vstrekovania formovať a pokrývať rôznymi textúrami. To vedie k veľkoobjemovej výrobe a následnej nižšej cene. Avšak ako u všetkého, každý výrobca nožov k FRN pristupuje rôzne. Líšia sa často pomery zloženia materiálu i jeho vzhľad.
PRÍRODNÉ
Kosť / parohy
Rukoväte z kosti sa používajú už naozaj veľmi dlho a medzi zberateľmi nožov sú extra populárne. Na výrobu sú používané kosti zvierat rôznych živočíšnych druhov. Najbežnejšie sú črienky z hovädzích kostí, dajú sa nájsť aj také vzácnosti ako nože sa črienkami z kostí slona či žirafy. Okrem kostí sa bežne používajú podobné materiály ako je parožie (jelenie, losie), rohy (hovädzie, byvolie) či kly (slonie, mrožie a výnimočne mamutie). Kosť býva často prifarbená a pokrytá textúrou, ktorá zlepšuje úchop.
Bohužiaľ, neupravená kosť býva pomerne kĺzavá a je tiež porézna, čo v dlhšom časovom úseku ovplyvňuje jej stabilitu a kosť je vďaka tomu náchylná k deformáciám či prasklinám. Všeobecne povedané: teplota, svetlo a vlhkosť môže nepriaznivo ovplyvniť charakteristiku rukoväti noža.
DREVO
Rovnako ako kosť, drevo sa k výrobe rukovätí používa od nepamäti. Rukoväť z kvalitného dreva môže byť odolná a extrémne atraktívna, čo z dreva robí relatívne dobrý materiál pre EDC nože. Niektoré exotickejšie typy dreva môžu z noža urobiť vyložene umelecké dielo, takže aj cieľ dedikovaných zberateľov.
Veľké množstvo rôznych driev je využívané na produkciu nožov, je teda treba vyberať podľa toho, kde a na čo budete presne nôž používať. Ak sa napríklad budete pohybovať vo vlhkom prostredí, nechcete mať nôž s rukoväťou z mäkkého dreva, ako je napríklad breza. Zvoľte preto nejaký typ tvrdého dreva, ako je dub či eben.
Čo sa týka ceny, tá sa pri dreve odvíja od jeho vzácnosti a úpravy.
KOŽA
Čas od času sa môžete pri rukoväti noža stretnúť s koženou rukoväťou. Kožená rukoväť nie je však veľmi obvyklá, nájdete ju predovšetkým pri klasických loveckých či bojových nožov (KA-BAR). Pri výrobe takejto rukoväte výrobca použije upravenú kožu, ktorú následne obalí okolo stopky noža. Koža potom býva vyprofilovaná a vyleštená pre atraktívny vzhľad. Koženú rukoväť často nájdete kombinovanú s inými prírodnými materiálmi, ako je napríklad kosť, drevo a pod.
Kožené rukoväte väčšinou vyzerajú vzhľadovo naozaj pekne, problémom je odolnosť, ktorú pri EDC noži jednoducho potrebujete.
Týmto výpočtom sme prebrali materiály rukovätí, s ktorými sa môžete stretnúť na našom internetovom obchode. Posledný diel (pravdepodobne) našich článkov, ktoré sa týkajú nožov, sa bude zaoberať témou asi najzložitejšou a najobsiahlejšou: oceľami čepelí.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a st
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež.
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prí