Upravit stránku

Ak ste si niekedy zaobstarávali vreckový nôž na každodenné nosenie (EDC - Every Day Carry), dozaista ste si museli všimnúť ohromného výberu, ktorý je k dispozícii. "Preskúmať", aké sú medzi nožmi rozdiely, môže byť úloha celkom problematická, zvlášť keď nemáte informácie z vlastných skúseností alebo keď ich nemáte načítané.

Jedným z mnohých dôležitých faktorov pri výbere noža je bezpochyby blokovací mechanizmus - poistka. Vplyv poistky by ste rozhodne nemali podceňovať. U kupovaného noža by ste mali aspoň približne vedieť, ako konkrétne poistka funguje, či bude vyhovovať vašim potrebám a požiadavkám.

V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko najčastejších zamykacích mechanizmov, s ktorými sa môžete na našom e-shope stretnúť. Rovnako ako v článku o tvaroch čepelí nožov tu budeme používať anglické názvy, s tými sa totiž na webe stretnete najčastejšie a slovenské preklady by boli príliš kostrbaté.


Linerlock


Nože sa zámkom typu Linerlock sú na trhu približne od konca 19. storočia, však podobu akú poznáte dnes, získali až s príchodom nožiara Michaela Walkera, ktorý celý dizajn popularizoval a tiež si získal práva na názov a konštrukciu Linerlock.

Celý mechanizmus Linerlock je extrémne jednoduchý a zabudovaný do rukoväti noža. Funguje na princípe zapretia zabudovanej vložky do čepele, ktorá je tak napevno zafixovaná v otvorenej polohe. Aby ste nôž mohli zatvoriť, musíte použiť palec k zatlačeniu vložky smerom k črienke noža. To odomkne čepeľ, ktorú môžete následne vrátiť späť do rukoväte.

Linerlock majú výhodu v tom, že na rozdiel od FrameLockov (na ne sa pozrieme za chvíľu) poistku netvorí črienka noža. Nôž s Linerlockom sa dá pohodlne zatvárať jednou rukou bez zmeny úchopu, čo je ideálne pre situácie, kedy potrebujete k práci obe ruky. Nože s týmto zámkom nájdete medzi lacnými aj drahými nožmi a tieto nože sú vhodné ako pre začiatočníkov tak aj pre náročných užívateľov.


FrameLock


FrameLock je v podstate takú "macatou" verzií Linerlocku pre náročnejších užívateľov. Nože s týmto typom zámku miesto internej vložky používajú na zamykanie kúsok rukoväti. FrameLocky vďaka tomu bývajú pevnejšie, rukoväť je predsa len širší kus kovu ako integrálna vložka Linerlock. Prvý oficiálny nôž s FrameLockem prišiel na trh v roku 1990 a za celým mechanizmom stál nožiar Chris Reeve.

Kvôli svojej podobnosti s Linerlockom sa FrameLocky otvárajú aj zatvárajú prakticky rovnako. Pri otvorení čepele kus rukoväte zájde za čepeľ, ktorá je potom fixovaná. Keď budete chcieť nôž zatvoriť, zatlačte proti poistke tak, aby neblokovala čepeľ, potom len nôž zatvorte.

FrameLocky sú extrémne pevným typom uzamykacieho mechanizmu, sú ideálne na naozaj náročné používanie. Nože s touto poistkou nájdete predovšetkým v strednej a vyššej cenovej kategórii nožov.


AxisLock (G-Lock)


Mechanizmus AxisLock bol vyvinutý výrobcom Benchmade, konkrétne Billom McHenrym a Jamesom Williamsom, ktorí pre Benchmade vyvíjajú už dlhé roky. Mechanizmus ale nájdete aj pri nožoch značky GANZO.

Konštrukcia AxisLocku je v zásade jednoduchá, je však pomerne ťažké ju popísať slovami: Pružinovo napínaná poistka sa pohybuje vpred a vzad v drážke vložiek rukoväti. Poistka sa roztiahne do oboch strán noža, premostí priestor medzi vložkami a zapadne za zadnú rotačnú časť čepele. Dôjde k zaklesnutiu stupňovitého vybrania do materiálu čepele. Dve pružiny v tvare gréckeho písmena omega udelia poistnému kolíku dostatočnú energiu k zapadnutiu do zadného čela čepele. Zadná strana čepele je následne zaistená medzi doraz a AXIS kolík. V podstate stačí kolík zatiahnuť dozadu a otvoriť čepeľ, ktorá bude následne fixovaná.

AxisLocky sa vyznačujú vysokou pevnosťou a vďaka veľmi jednoduchému ovládaniu sú vhodné ako pre pravákov, tak i ľavákov. Sú to teda perfektné EDC nože.

U nožov Ganzo je poistka označovaná ako G-Lock.


BackLock


BackLocky majú bezpochyby dlhú históriu, ich prvé príklady sú datované už do osemnásteho storočia. Vtedy samozrejme vyzerali trochu inak, až v posledných sto rokoch sa z nich stali užívateľsky príjemné mechanizmy, ktoré sú medzi zákazníkmi tak obľúbené.

Systém BackLocku je vo svojej podstate jednoduchý a vzhľadom veľmi charakteristický. Mechanizmus tvorí v podstate pohyblivý chrbát, ktorý má v prednej časti výstupok, ktorý zapadá do vybrania v čepeli. Zadná časť chrbta sa opiera o pružinku, ktorá pri zatlačení prstu do "priehlbiny" v rukoväti, umožní zapadnutiu výrezu do čepele, ktorá je potom napevno fixovaná. Pre uvoľnenie čepele opäť stačí zatlačiť do "priehlbiny" a tým čepeľ uvoľniť a následne zatvoriť.

BackLocky sú spoľahlivé a veľmi bezpečné, a to hlavne vďaka tomu, že priehlbina na stlačenie je ďaleko od vašich prstov, takže ďaleko od nechceného stlačenia. Nevýhodou BackLocku je to, že je veľmi ťažké nôž zavrieť jednou rukou.


VIROBLOC


Spočiatku mali nože Opinel štyri komponenty: rukoväť, čepeľ, oceľový prstenec a nit. Prstenec bol potrebný pre pevné zaistenie čepele k rukoväti. V roku 1955 Marcel Opinel, jeden z členov rastúcej rodiny, chcel vylepšiť bezpečnosť noža, a preto vynašiel dnes známu poistku VIROBLOC. Nôž bol vybavený zámkom, ktorý rotuje a posúva sa po oceľovom prstenci. Pôvodne bol systém používaný len na niektorých modeloch, avšak od roku 2000 je na každom noži od veľkosti označované ako No. 6.

Po otvorení čepele noža stačí prstencom poistky otočiť, to zaistí čepeľ na svojom mieste. Pre zatvorenie je potrebná prstencom opäť otočiť, uvoľniť poistku a čepeľ vrátiť na svoje miesto.

Ak vás náhodou bude zaujímať viac o značke Opinel, stačí sa pozrieť na článok v tomto odkaze.


SlipJoint


Aby sme boli úprimní, SlipJoint nie je tak úplne poistka, napriek tomu sú nože tohto typu vhodné na EDC.

Nože s "poistkou" SlipJoint sú zvyčajne vidieť pri švajčiarskych armádnych nožoch a ich klonov. Na ich bezpečné otváranie aj zatváranie potrebujete obe ruky. SlipJointy sú tvorené pružiacim kúskom kovu a špeciálne tvarovanou čepeľou. Aby ste nôž otvorili, musíte tlakom na čepeľ prekonať odpor pruženia, čepeľ potom v otvorenej polohe zapadne. Pre zatvorenie stačí prekonať odpor pruženia a čepeľ zasunúť späť na svoje miesto.

Nože tohto typu sú jednoduché na používanie a obvykle ponúkajú viacero nástrojov či funkcií. Pozor ale, keďže nejde o poistku v pravom slova zmysle, vyvarujte sa extrémne náročným úkonom, ako je batoning atď.


To by bolo pre dnes k téme poistiek všetko. Pravdepodobne sme nepokryli úplne všetky typy, existuje totiž naozaj veľké množstvo ďalších druhov a derivátov, ale tie najdôležitejšie sme určite spomenuli. A nové sa navyše stále objavujú.

Novinky

Ako Amerika bojovala (simulovane) s Iránom

Ako Amerika bojovala (simulovane) s Iránom

Ako ste dozaista zaznamenali, horúcou a svetovo veľmi preberanou témou je v súčasnej dobe otázka Iránu a ako táto krajina zareaguje na zabitie armádneho veliteľa Kásima Sulajmáního ...
Malé vianočné prímerie roka 1944

Malé vianočné prímerie roka 1944

Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili...
Sprievodca materiálov rukovätí nožov

Sprievodca materiálov rukovätí nožov

Tak, máme za sebou články, ktoré sa zamerali na základné tvary čepelí a zatváracie poistky. Teraz sa pozrieme na ďalšiu dôležitú súčasť noža, a to materiál rukoväte ...
Špeciálna munícia umožní streľbu pod vodou

Špeciálna munícia umožní streľbu pod vodou

Ako to tak vyzerá, nová rada špecializovaných nábojov umožní americkým špeciálnym silám používať ich zbrane pod vodou, či už proti ľuďom, tak i ponoreným plavidlám ...
Nahoru