Upravit stránku
Ako ste dozaista zaznamenali, horúcou a svetovo veľmi preberanou témou je v súčasnej dobe otázka Iránu a ako táto krajina zareaguje na zabitie armádneho veliteľa Kásima Sulajmáního ...

Ako ste dozaista zaznamenali, horúcou a svetovo veľmi preberanou témou je v súčasnej dobe otázka Iránu a ako táto krajina zareaguje na zabitie armádneho veliteľa Kásima Sulajmáního, ktorého zabil americký dron. Nebojte, nebudeme "zabrusovať" do nejakého čo by keby, ani riešiť, kto je v práve. Namiesto toho sa pozrieme na rok 2002, kedy americký Pentagon zorganizoval extrémne drahé cvičenie, ktoré malo ukázať, aká by mohla byť asymetrická vojna s nepriateľom zhruba na úrovni dnešného Iránu. POZOR SPOILER - Amerika naozaj nepekne prehrala.

Cvičenie sa v podstate stalo pripomienkou toho, že oponenti ako Irán rozhodne využijú každú možnosť, každú výhodu akú môžu získať proti oveľa väčšej a ďaleko silnejšie vyzbrojenej armáde Ameriky.

Takzvaný "Milenium Challenge", ako bolo cvičenie nazvané, malo v praxi otestovať nové a experimentálne prístupy v boji. Podľa scenára mal Modrý tím (americká armáda) vykonať inváziu do menšej blízkovýchodnej krajiny. Cieľom Modrého tímu malo byť sprístupnenie obchodných ciest v okolí Červeného územia, likvidácia zbraní hromadného ničenia a oslobodenie územia dobytého nepriateľom.

Pentagon oslovil bývalého mariňáckého generála Paula Van Ripera, ktorý mal viesť Červený tím. Van Riper bol v armádnych kruhoch známy ako rebel so schopnosťou neortodoxného myslenia. Práve pre túto schopnosť sa zdal ako skvelý veliteľ pre sily krajiny, ktorá by v priamom stretnutí s technologicky, početne i materiálne silnejším nepriateľom nemala šancu.

Ako to teda celé prebehlo?

Van Riper vedel, že bude každú chvíľu čeliť masívnemu a koordinovanému útoku (Modrý tím mal k dispozícii celkom dve lietadlové lode, šesť výsadkových lodí a celý rad sprievodných lodí), takže sa rozhodol hrať podľa svojich pravidiel. Akonáhle sa v dostrele objavili plavidlá Modrého tímu, Van Riperovi muži išli okamžite do útoku. Vypustená bola (simulovaná) baráž rakiet z pozemných odpaľovačov, z obchodných lodí na mori a z nízko letiacich lietadiel. V tú istú chvíľu zaútočili "roje" malých lodí naložených výbušninami. Radarový systém Aegis Modrého tímu, ktorý má za úlohu zostreľovať prilietajúce rakety, bol počas chvíle preťažený a celkovo 19 lodí "išlo ku dnu", a to vrátane jednej lietadlovky, niekoľkých krížnikov a piatich výsadkových lodí. Celý útok netrval dlhšie ako päť minút.

Ako sa taká katastrofa mohla stať? Modrý tím predpokladal, že Van Riper všetky svoje jednotky zakope a bude čeliť útokom, následne so svojimi pozostalými jednotkami vykoná protiútok, ktorý bude ľahko odrazený. Ale Van Riper chcel v skutočnosti celé cvičenie vyhrať a odmietol hrať podľa cudzích pravidiel.

Van Riperov úspech ale predstavoval problém. Poriadny. Väčšia časť flotily Modrého tímu bola potopená a cvičenie tým prakticky skončilo. Červení vyhrali. Aby sa mohlo pokračovať, rozhodca cvičenie (zničené lode) "oživili" a cvičenie pokračovalo, akoby k ničomu nedošlo.

Červený tím využíval tiež veľmi neortodoxné prostriedky na komunikáciu, čo Modrý tím vyložene rozhodilo, pretože sa očakávalo, že sa budú využívať len moderné komunikačné prostriedky. Napríklad, celý útok na flotilu bol zahájený pomocou signálu maskovaného ako volanie k modlitbe. Po prijatí tejto správy sa zo zdanlivo neškodných jácht a vrtuľových lietadiel stali smrtiace prostriedky, ktoré "narážali" do nepriateľských lodí v okolí.

Ďalším prostriedkom na komunikáciu boli staré dobré depeše, ktoré prevážali pomocou motocyklov.Medzitým však (aby Modrý tím ďalej neprehrával) rozhodca cvičenia nerealisticky limitoval Červený tím. Kým sa Modrý tím pripravoval na útok zo vzduchu, začínalo byť jasné, že všetko je nastavené pre ich úspech.

Červený tím bol už pripravený na simulovanú paľbu na prilietajúce Ospreye a Herculesy, keď Van Riper dostal príkaz, že na na tieto stroje nesmú páliť. Bolo mu tiež nariadené, aby svoje protilietadlové prostriedky postavil do voľného priestranstva bez maskovania, aby ich nebol problém vyradiť. Hoci niektoré protilietadlové stroje neboli zničené, Červení stále nesmeli na výsadky Modrých strieľať.

Červení tiež dokázali svoje chemické zbrane presúvať tak, aby ich Modrí nedokázali nájsť, čo vraj opäť narušilo simuláciu. Zbrane boli nakoniec nútene odovzdané protitýmu, aby mohlo dôjsť k ich "zničeniu".

Ku koncu cvičenia bol vraj Van Riper už tak znechutený rozhodcami, že odmietol naďalej veliť a pripravoval si extrémne kritickú správu pre veliteľstvo.

Samozrejme, minca má dve strany. Na jednej strane bolo loďstvo Modrých úplne porazené, ale keby nedošlo k jeho "oživeniu", cvičenie by mohlo rovno skončiť a mesiace príprav by prišli navnivoč. Na druhú stranu bolo zjavné, že rozhodcovia jednoducho chcú, aby Modrí (a tým pádom americká vízia boja) vyhrali nad Červenými, ktorí predstavujú malú blízkovýchodnú zem.

Cvičenie Millenium Challenge nebolo kontroverzné kvôli tomu, že americký štýl boja zvíťazil, ale pretože druhej strane nebolo umožnené bojovať asymetricky a podľa svojich pravidiel.

Patrí sa samozrejme povedať, že od cvičenia ubehlo už takmer 18 rokov a doba aj technológia sa premenili. O to je otázka väčšia, kto by takýto konflikt v dnešnej dobe vyhral ...


Novinky

Ako vybrať topánky na trek

Ako vybrať topánky na trek

Tak čo to tu máme. Topánky. Večná téma pre všetkých, ktorí sa chystajú na poriadnu výpravu. Ostrieľaní cestovatelia sa vyznajú. Ale čo keď idete na trek prvýkrát? Pomôže vám...
Kde legálne prespať v prírode

Kde legálne prespať v prírode

Prázdniny sa pomaly končia, biznis volá, späť ku strojom ... Ale nieee. Koniec leta neznamená, že sa všetci zatvoríme "doma" a nevystrčíte nos. Naopak. Pracovný záprah je presne tým,...
Núdzové alternatívy toaletného papiera

Núdzové alternatívy toaletného papiera

Toaletný papier. Vec ktorú všetci berieme ako samozrejmosť. "Toaleťák" však v prípade núdzových situácií a katastrof mizne z políc supermarketov ako jeden z prvých. Ako ho nahradiť?...
Čo si zbaliť na trek. Pár užitočných rád, ako na nič nezabudnúť

Čo si zbaliť na trek. Pár užitočných rád, ako na nič nezabudnúť

Každý z nás chce zažiť ozajstné dobrodružstvo, lenže nie každý z nás zvláda prípravu na jednotku. Balenie neradno podceňovať, inak sa dobrodružstvo premení na boj o holý život.
Nahoru