Ako teda v tejto situácii postupovať?
Riešenie je pre každý z týchto scenárov úplne individuálne a záleží na tom, kto ste, aké máte možnosti, koľko vody vlastne budete v skutočnosti potrebovať atď. atď.
Možností ako vodu čistiť a filtrovať je veľa a bohužiaľ, terminológia okolo rozhodne nie je štandardizovaná.
Pozrime teda na základné postupy, pozrieme sa, čo môže spôsobiť pitie neošetrenej vody a nakoniec si zateoretizujeme.
Risk a následky pitia kontaminovanej vody
Existuje naozaj veľké množstvo baktérií a parazitov, ktoré sa môžu dostať do vody, po ktorej vypití môže človek ochorieť (i smrteľne).
Ako sa tieto choroby dostanú do vodného zdroja? Ako v divočine, tak v aj človekom obývaných priestoroch, sú často prenášané zvieratami, ale aj ľuďmi (a ich odpadom), ktorí v okolí lovia, žijú, kúpu sa a vylučujú. Ak zomrú, ich pozostatky potom môžu zostať v jazerách i riekach.
Častým problémom sú rôzne parazity, ktorí môžu spôsobovať rôzne ťažkosti, medzi ktoré patria napríklad aj kŕče a čo je najhoršie, ak ste v divočine bez vody, hnačka.
Medzi ďalšie časté choroby vo vode po celom svete patrí napríklad úplavica, cholera a celá rada červov, baktérií a vírusov. Väčšina spoločných symptómov z týchto chorôb má spoločný menovateľ: problémy s vnútornosťami. Ak už ste dehydrovaní, hnačka znamená priame ohrozenie života.
Ďaleko lepšie je nejakým spôsobom vodu z pochybných zdrojov ošetriť, než riskovať chorobu. Jedinou výnimkou je, ak na hydratovaní vyložene visí váš život. Potom pite. Doktori zvládnu z vášho tela dostať chorobu i parazita. Teda za predpokladu, že nie ste mŕtvola.