Pre väčšinu z nás, z rozvinutého sveta, je získanie pitnej vody otázkou chvíle, respektíve jednoduchého otočenia kohútikom. Avšak, mimo domova, mimo civilizácie, môže byť získanie bezpečného zdroja pitnej vody otázkou života a smrti ...

Pre väčšinu z nás, z rozvinutého sveta, je získanie pitnej vody otázkou chvíle, respektíve jednoduchého otočenia kohútikom. Avšak, mimo domova, mimo civilizácie, môže byť získanie bezpečného zdroja pitnej vody otázkou života a smrti. A tiež to nemusí byť nič jednoduché.
Možno ste vyrazili na výlet do zahraničia do divočiny, máte dosť vybavenia, ale podcenili ste množstvo vody, čo potrebujete, alebo ste sa spoliehali na jej normálnu dostupnosť. Alebo jednoducho cestujete po menej rozvinutej časti našej planéty a niekto vás varoval pred pitím z miestnych kohútikov. Alebo došlo k apokalypse (či niekto kontaminoval lokálny zdroj vody) a čistá voda nie je dostupná skoro vôbec.
 

Ako teda v tejto situácii postupovať?

Riešenie je pre každý z týchto scenárov úplne individuálne a záleží na tom, kto ste, aké máte možnosti, koľko vody vlastne budete v skutočnosti potrebovať atď. atď.

Možností ako vodu čistiť a filtrovať je veľa a bohužiaľ, terminológia okolo rozhodne nie je štandardizovaná.

Pozrime teda na základné postupy, pozrieme sa, čo môže spôsobiť pitie neošetrenej vody a nakoniec si zateoretizujeme.

Risk a následky pitia kontaminovanej vody

Existuje naozaj veľké množstvo baktérií a parazitov, ktoré sa môžu dostať do vody, po ktorej vypití môže človek ochorieť (i smrteľne).

Ako sa tieto choroby dostanú do vodného zdroja? Ako v divočine, tak v aj človekom obývaných priestoroch, sú často prenášané zvieratami, ale aj ľuďmi (a ich odpadom), ktorí v okolí lovia, žijú, kúpu sa a vylučujú. Ak zomrú, ich pozostatky potom môžu zostať v jazerách i riekach.

Častým problémom sú rôzne parazity, ktorí môžu spôsobovať rôzne ťažkosti, medzi ktoré patria napríklad aj kŕče a čo je najhoršie, ak ste v divočine bez vody, hnačka.

Medzi ďalšie časté choroby vo vode po celom svete patrí napríklad úplavica, cholera a celá rada červov, baktérií a vírusov. Väčšina spoločných symptómov z týchto chorôb má spoločný menovateľ: problémy s vnútornosťami. Ak už ste dehydrovaní, hnačka znamená priame ohrozenie života.

Ďaleko lepšie je nejakým spôsobom vodu z pochybných zdrojov ošetriť, než riskovať chorobu. Jedinou výnimkou je, ak na hydratovaní vyložene visí váš život. Potom pite. Doktori zvládnu z vášho tela dostať chorobu i parazita. Teda za predpokladu, že nie ste mŕtvola.

Musí sa čistiť každá voda?

V divočine, voda ktorá je zozbieraná z dažďa, býva obvykle nezávadná, rovnako ako sneh, ktorý si rozpustíte (samozrejme nepoužívajte ten žltý). Voda získaná odparovaním či zberom z rastlín, obvykle tiež býva bezpečná (za predpokladu, že rastlina nie je jedovatá). Ak sa k vode dostanete iným spôsobom, či už sa jedná o lokálny potok alebo jazero (tečúca voda je takmer vždy tá lepšia voľba), mala by byť vyfiltrovaná a vyčistená, nikdy neviete, čo môže vo vode či po prúde číhať na vaše nebohé telo.

V hustejšie obývaných oblastiach nemusí byť bezpečná ani dažďová voda, mohla prejsť oblasťou zamorenou škodlivinami. Ak cestujete menej rozvinutými krajinami, pokúste sa vyhnúť miestnej kohútikovej vode a pite vodu z fliaš, poprípade svoju vodu stále čistite.

 


 

Čistenie a filtrácia

Keď už dôjde na hľadanie vody, chce to vedieť rozdiel medzi filtráciou a čistením. Hoci to znie ako činnosť s podobným výsledkom, nie je tomu tak.

Filtrácia vody je eliminovanie malých fyzických častíc a niektorých baktérií napríklad pomocou látky či nejakého typu sita, cez ktoré voda prúdi.

Čistenie vody je chemický alebo UV proces likvidácie baktérií a iných nebezpečných činidiel. Chemikálie (či teplo) prakticky zlikvidujú všetko (alebo takmer všetko) zlé vo vode, takže je potom bezpečná na pitie.

Občas potrebuje voda oba tieto procesy, občas potrebuje len jeden. Poznať rozdiel medzi oboma procesmi je však životne dôležité. Ak bývate napríklad v Afrike a myslíte si, že potrebujete len filtráciu, môžete skončiť s veľmi nepríjemnou chorobou v tele. Pozrime sa teda na oba prístupy trochu detailnejšie.

Filtrácia vody

Používanie vodného filtra, obzvlášť komerčného a testovaného (na rozdiel od filtra typu "urob si sám"), môže z vody odstrániť niektoré baktérie. Rozhodne ale nie všetky. Filtre zvládnu niektoré druhy baktérií a parazitov, ale s vírusmi vo vode si neporadia, tie sú proste príliš malé na zachytenie.

Všeobecne, je vhodné sa informovať v tej ktorej konkrétnej krajine, ako je to s lokálnou vodou a aká filtrácia je potrebná. Často sa stáva, že ak ľudia v divočine modernej krajiny ochorejú, zvalia to na vodu, ale v skutočnosti je ich kameň úrazu v zlej hygiene (neumývaní rúk, vykonávaní „potreby“ blízkosti zdrojov, atď.).

Filtrovanie vody tiež zaisťuje lepšiu chuť vody a jej okamžitú piteľnosť, na rozdiel od chemického čistenia, ktoré chuť negatívne ovplyvní a môže trvať hodiny, než je voda bezpečná na pitie.

Filtre tiež odstraňujú z vody nečistoty ako je hlina či piesok.

Čistenie vody

Čistenie vody urobí vodu bezpečnú pomocou deaktivácie všetkých škodlivých patogénov aj vírusov. Nezbaví vodu však znečisťujúcich látok. Špinavá voda vyčistená chemikáliou je stále špinavou vodou a stále ju bude potreba vyfiltrovať (filtrujte pred čistením, pokiaľ možno).

Voda sa čistí predovšetkým varom, chemickými látkami alebo UV svetlom. Čistenie vody je obzvlášť dôležité v krajinách tretieho sveta, kde sú vírusové choroby obvyklé.

Pozrime sa teraz na rôzne filtračné / čistiace metódy.

 

Filtre "urob si sám"


Všeobecne, tieto metódy využívajte len v prípade, že iné nie sú k dispozícii. Nejazdite kempovať stovky kilometrov od civilizácie s plánom, že si vodu budete filtrovať cez kamene, piesok a hlinu. Aj keď použijete tieto filtre, odporúčame využiť aj chemického čistenia, aby ste predišli nepríjemným problémom.

Drevo a hadička

Jeden z najlepších "urob si sám" filtrov je malý systém vytvorený z kúska dreva a hadičky. Ak využijete vonkajšiu vrstvu (živé drevo bez kôry) a alebo malú zelenú vetvičku, môžete eliminovať až 99% všetkých baktérií (ale nie vírusy). Na výrobu teda budete potrebovať 4-5 cm dlhý a 2,5-3 cm široký kus dreva, ktorý v podstate omotáte kúskom plastovej hadičky. Vodu následne vlievate do hadičky a tá je potom drevom filtrovaná. Ak budete používať vetvičku ako filtráciu, uistite sa, že voda prechádza cez drevo, a že netečie po bokoch hadičky do vašej nádoby s filtrovanou vodou. Ak nemáte hadičku, budete musieť improvizovať: využite napríklad kus látky, šnúry alebo plastu z fľašky. Dbajte na to, aby ste vodu liali pokiaľ možno po malom množstve. Za deň budete takto schopní vyprodukovať až štyri litre vody, čo by jednému dospelému mužovi malo bohato stačiť (ak budete šetriť, bude to stačiť aj viac ľuďom).
 

Materiálový sendvič

Klasická metóda filtrácie vody v divočine. Základom je nanášanie vrstiev filtračného materiálu ako je kamenie a piesok do dutého kusu klady či vrecka / vrecia, pričom voda prejde každým z tých filtrov skrz čo najmenší otvor na spodku zariadenia.

Začnite nanesením vrstvy jemného materiálu (piesok, jemné kamienky, látka) a na ne potom naneste materiál hrubý (väčšie kamene) a prípadne, ak máte, pridajte kusy dreveného uhlia (napríklad z večerného ohňa). Potom tento postup niekoľkokrát opakujte. Výsledok by mal vyzerať ako vrstvený koláč. Tento spôsob eliminuje väčšinu nečistôt a nejaké tie väčšie baktérie, ale zďaleka nie všetky.

Látka / tričko

Filtrovanie vody skrz kus látky síce vodu vyčistí od veľkých nečistôt ako je hlina alebo piesok, nič ďalšie ale neodstráni. Takú vodu potom radšej ešte vyčistite chemicky, ak je to v danej situácii možné.

Filtrácia pomocou nádoby

Keď nemáte nič z predchádzajúcich možností, nalejte špinavú vodu do nádoby a nechajte ju odstáť minimálne na 12 hodín. Sediment a nečistoty si "sadnú" na dno a "čistá" voda bude na vrchu. Je jasné, že táto filtrácia nič neurobí s baktériami ani vírusmi.

Komerčné filtre


Filtračné slamky

Filtračné slamky sú jedným z najobvyklejších komerčných artiklov, s ktorými sa môžete stretnúť za posledných päť rokov. Myšlienka je taká, že s filtračnou slamkou môžete jednoducho pristúpiť k zdroju vody a začať okamžite piť, filtre vnútri zvládnu všetko za vás. Je pravdou, že väčšina slamiek na trhu dokáže zlikvidovať veľké množstvo parazitov aj baktérií, ale s vírusmi to je horšie. Slamky tiež zvyčajne majú uhlíkový filter, ktorý si poradí s väčšinou pachutí a zápachov. Rozhodne si pred nákupom skontrolujte špecifikácie každej slamky.

Slamky obvykle bývajú trochu drahšie, ale výsledná cena za vyfiltrovaný liter býva celkom nízka v porovnaní s chemickými čistidlami.

Pumpy / gravitačné filtre

Názov je to trochu zavádzajúci, pretože tieto filtre často vodu chemicky čistia. Veľa z nich obsahuje keramiku, ktorá filtruje väčšie baktérie a striebro, ktoré ničí vírusy. Pumpy fungujú veľmi rýchlo a dokážu spracovať veľké množstvo vody v krátkom čase, ale vyžadujú zdroj elektrickej energie.

Gravitačné filtre sú pomalšie, ale nepotrebujú batérie ani pomoc ľudskej sily. Ako pri každom nákupe, si skontrolujte špecifikácie tej konkrétnej pumpy. Ak špecifikácie zmieňujú to, že si pumpa poradí aj s vírusmi, budete pripravení takmer do akejkoľvek situácie.

Počítajte s tým, že tieto prostriedky bývajú priestorovo náročnejšie, takže zaberú viac miesta vo vašom batohu / survival kitu. Cena týchto filtrov tiež býva trochu vyššia.

Čistenie varom

Varenie je proste stará dobrá klasika čistenia vody. Jedna minúta varenia zlikviduje vo vode všetko zlé, vrátane vírusov (vo veľkých výškach radšej varte minúty tri). Čo sa týka nádoby na varenie, vyberte pokiaľ možno sklenenú alebo kovovú.

Nevýhodou varenia vody je pochopiteľne to, že musíte mať k dispozícii oheň, teda aj palivo. To je v niektorých lokalitách nedostatkovým tovarom. Var tiež spôsobuje odparovanie a tým prídete o trochu vašej drahocennej tekutiny, s tým počítajte.
 

Chemické prostriedky (jód, chlór, bielidlo)

Existujú dve populárne metódy chemického čistenia vody, ktoré využívajú kvapkanie kvapiek činidla do vody: jód a chlór. Bielidlo je treťou možnosťou chemického čistenia, obzvlášť v husto obývaných oblastiach.

Jód: Využívajte 2% roztok jódu. Do jedného litra pridajte 4-5 kvapiek, ak je voda silne zakalená, aplikujte dvojnásobné množstvo. Vodu potom nechajte zhruba 30 minút odpočívať. Jód samotný sa predáva vo forme malých, skvele prenosných fľaštičiek a dá sa využiť aj na čistenie ľahších rezných zranenia či odrenín. Jód by ste mali mať rozhodne k dispozícii vždy, keď idete do divočiny (nestratí sa ani na výlete).

Je potrebné poznamenať, že jód bude vo vode cítiť a všeobecne by ho nemali piť tehotné ženy a ľudia alergickí na mäkkýše.

Existujú aj špeciálne jódové tablety, ktoré sú priamo určené na čistenie vody a sú určené pre všetkých outdoorových nadšencov a prepperov.

Chlór: Chlór je zvyčajne dostupný vo forme tabliet, ktoré jednoducho vhodíte do určeného množstva vody. Po niekoľkých hodinách bude voda čistá a vy budete "v suchu".

Nevýhodou chlóru je spomínané čakanie a vyššia cena za liter vyčistenej vody. Na druhú stranu chlór z vody úplne (alebo takmer úplne) vyprchá, takže chuť nie je nijako ovplyvnená. Tiež má takmer neobmedzenú životnosť.

Bielidlo: V naozaj naliehavých prípadoch sa dá bielidlo použiť na čistenie vody. Väčšina bielidiel využíva tekutú formu chlóru - chlórnan sodný. Ako sme spomínali vyššie, chlór sa na čistenie vody používa bežne, takže použitie bielidlá dáva istý zmysel.

V bielidlách je obvykle 5-8% chlórnanu sodného (túto informáciu si vždy na bielidle prekontrolujte), ak má percent viac, prípravok na vyčistenie vody nepoužívajte. Na liter vody využite len dve kvapky a vodu nechajte 30 minút odstáť pred samotným napitím.

UV / Solárne čistenie


Solár: Solárna dezinfekcia vody závisí na sile slnka (logicky). Verte alebo nie, ak máte čistú fľašu vody, nechajte ju na priamom svetle po 12 hodín (24-48 hodín pri oblačnosti) a UV lúče zabijú väčšinu baktérií a mikroorganizmov (nie všetky). Niektorí experti dokonca hovoria, že by ste fľašku mali nechať na slnku zakaždým, len tak pre istotu. Záleží na vašej situácii a potrebách. Pretože táto metóda nie je 100% bezpečná, využívajte ju len v núdzových situáciách.

UV elektronika: Existuje veľké množstvo zariadení, ktoré vytvárajú UV žiarenie likvidujúce baktérie a vírusy. Niektoré fungujú na batérie, ďalšie fungujú na "ručný pohon". Pozor, toto nie sú filtračné zariadenia, takže väčšie častice špiny nebudú z vody odstránené a niektoré patogény sa ich môžu držať. Preto je lepšie vodu pred využitím UV čistením odfiltrovať. Rovnako ako pumpy, môže byť táto elektronika náročnejšia na miesto.
 

Zakončenie: Čo a ako v rôznych situáciách?


Kempovanie a turizmus v moderných krajinách: Ako sme už riešili, voda v moderných krajinách je väčšinou bez vyložene smrteľných vírusov. Preto väčšina komerčných filtračných systémov (filtračné slamky) postačí.

Kempovanie a turizmus v krajinách tretieho sveta: Ak už budete mimo Európy a prípadne mimo Severnú Ameriku, budete chcieť svojou vodu čistiť ako to len pôjde. Vybavte sa tabletami, jódom a alebo filtrami s chemickým čistením.

Survival v prírode: Ak z nejakého dôvodu uviaznete niekde v prírode, budete musieť piť lokálnu vodu, aby ste prežili. Ak máte dosť vody a k dispozícii palivo na oheň, rozhodne si všetko prevárajte. Ak nemôžete obetovať vodu varením alebo nemôžete zapáliť oheň, využite služby materiálového sendviča.

Pamätajte si, že filtrovanie zlepšuje piteľnosť vody a odstraňuje nečistoty, zatiaľ čo čistenie zabráni možnosti ochorenia.

Ako poslednú vec pripomenieme, že ak od toho závisí váš život, pite aj nevyčistené a nefiltrovanú vodu. Keď zomriete na smäd, žiadny lekár Vám už nepomôže.
 


Novinky

Malé vianočné prímerie roka 1944

Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a st

Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton

V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu

Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo

Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež.

Hygiena v prírode

Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prí

ANCHOR_TOP_TITLE

Ahoj!
Keby sme mohli, podali by sme vám ruku na pozdrav.
Bohužiaľ, nemôžeme to urobiť a musíme si navzájom potriasť vašimi cookies. Ste pripravení?
Dajú nám vedieť, ako sa našej stránke darí, a my vám budeme zobrazovať len reklamu, ktorá vás skutočne zaujíma.
Čo sú to súbory cookie?

Nastavenie cookies

Vaše súkromie je dôležité. Môžete si vybrať z nastavenia cookies nižšie. Čo sú to súbory cookie?