Upravit stránku
Každý to poznáme a každému z nás sa to z času na čas stane. Výpadky prúdu sú neoddeliteľnou súčasťou života v civilizácii, či už za nimi stoja extrémne počasie ako je silný vietor, alebo rôzne technické poruchy...
Každý to poznáme a každému z nás sa to z času na čas stane. Výpadky prúdu sú neoddeliteľnou súčasťou života v civilizácii, či už za nimi stoja extrémne počasie ako je silný vietor, alebo rôzne technické poruchy. Môže sa jednať o výpadok iba na niekoľko minút (na tie sa naozaj netreba pripravovať), ale nie sú výnimočné ani "Blackouty", keď napríklad kvôli veľkému množstvu snehu zostanú domácnosti bez elektriny aj niekoľko dní. Tých niekoľko dní bez prúdu sa môže ukázať ako poriadny problém, obzvlášť ak nemáte skúsenosti a doma nemáte nič pre tento prípad pripravené.

Príprava

Nepodceňujte prípravu! Otrepaná fráza, ktorá je ale stále pravdivá. Pripravte sa na výpadky prúdu ktoré, ak budú trvať dlhší časový úsek, môžu spôsobiť veľké problémy vám i vašim najbližším.

Pripravte si menšiu zásobu základných vecí

Toto by ste mali mať pripravené vždy, nielen na prípad výpadkov prúdu. Existuje však pár špecifických vecí, ktoré prídu vhod hlavne bez elektriny. Skladujte ich tak, aby boli ľahko dostupné.

- Svietidlá a batérie: toto je celkom jasná voľba, kúpte si pár svietidiel s poriadnou výdržou a náhradnými batériami. Ak nechcete spoliehať na batérie, existujú aj svetlá na "ručný pohon", ktoré fungujú po nabití vnútorného akumulátora pomocou malej kľuky.

- Rádio: buď zvoľte rádio napájané batériami alebo núdzové na kľučku. Toto zariadenie poslúži ako parádny zdroj informácií, keď pri výpadku nebude fungovať internet ani televízia.

- Hotovosť: bankomaty ani platobné terminály pravdepodobne nebudú fungovať a malá hotovostná zásoba pomôže, ak budete potrebovať niečo kúpiť, či už od susedov či lokálnej večierky.

- Trvanlivé jedlo: toto je jedna z vecí, ktoré by ste doma mali mať vždy, nehľadiac na situáciu. Ideálne je mať zásobu jedla na minimálne tri dni pre každú osobu v domácnosti. Skvele poslúži sušené mäso, rôzne druhy orechov, dehydrované či konzervované jedlo.

- Balená voda: hoci k tomu u nás v republike pravdepodobne len tak nedôjde, v extrémnych prípadoch môže dôjsť k narušeniu lokálnych čističiek a nedostatku pitnej vody. Je preto ideálne mať doma fľaše opäť na niekoľko dní pre každého člena rodiny. A keby voda došla, mrknite na náš návod na filtráciu a čistenie vody v núdzi.

Kúpte si náhradné batérie pre vaše telefóny a prenosné počítače

Vzhľadom k tomu, ako veľmi dnešný svet závisí na počítačoch, telefónoch, internetu, záloha pre tieto prístroje dáva zmysel. Záložné batérie zvyčajne nebývajú príliš drahé a nie je problém ich skladovať. Dobíjacou alternatívou pre vaše zariadenia sú rôzne solárne nabíjačky.

Naučte sa používať záložný generátor energie

U nás v republike nie je vlastnenie záložného elektrického generátora príliš obvyklé (v Amerike je taký záložný generátor obvykou vecou), avšak ak už ho vlastníte, je dobré ho vedieť ovládať skôr ako je skutočne potrebné. Tiež sa uistite, či máte dosť paliva do zásoby.

Počas výpadku

Nie je to poistka?

Logicky, váš prvý krok by mal smerovať k poistkám, kde by ste mali skontrolovať, či je všetko v polohe zapnuté. Ak nie je, "nahoďte" ich do zapnutého stavu a bežte prekontrolovať, či všetko beží. Ak elektrina stále nejde a poistky sú v poriadku, mrknite sa, či majú výpadok aj susedia. V noci je to jednoduché, ak napríklad z okna vidíte, že nefunguje vonkajšie osvetlenie a nikde v ostatných oknách nič nesvieti, je jasné, že to nie je len váš problém. Vo dne je to horšie, najjednoduchším spôsobom je klopanie na susedov a kontrola situácie u nich.

Ak je problém len u vás doma, zavolajte svojmu poskytovateľovi elektriny a oni k vám pošlú elektrikára. Webová stránka poskytovateľa tiež môže poskytnúť informácie o výpadku.

Používajte svetlá, nie sviečky

Hoci sviečky môžu poslúžiť k osvetlenie bytu, nepoužívajte ich ako primárny zdroj svetla. Jedna alebo dve sviečky sú v poriadku, ale čím viac ich naraz použijete, tým väčšie riziko požiaru hrozí. Keď nahodia prúd, nezabudnete ich všetky sfúknuť? Čo maznáčikovia? Nezhodí vaša mačka sviečku na zem? Je tu príliš veľa premenných. Používajte svetlá, tie sa nemusíte báť používať za žiadnej situácie.

Otvárajte chladničku a mrazničku čo najmenej

Udržujte svoje jedlo v chlade! Jedlo vydrží jedlé len obmedzenú dobu a otváraním a zatváraním dvierok od chladničky rozhodne ničomu nepomôžete. Všeobecne počítajte s tým, že rýchlo sa kaziace jedlo bude pri odstávke prúdu v poriadku po dobu približne 4 hodín. V mrazničke počítajte s 24-48 hodinami podľa toho, ako veľmi je mraznička naplnená (čím viac, tým lepšie). Ak viete, že budete bez prúdu dlhšiu dobu, prehoďte jedlo z chladničky rovno do mrazničky, zachováte ho tak dlhšie.

Počas výpadku všetko elektrické vypnite

Nával prúdu pri jeho nahodení môže permanentne poškodiť vašu elektroniku (pokiaľ to nepoškodí hardvér, môže to rozhodiť softvér), takže sa pri výpadku oplatí všetko vypnúť. Nechajte si zapojenú len jednu žiarovku, aby ste videli, či je prúd zase nahodený.

Pri pochybách ohľadom vody volajte poskytovateľa

Nepočuli sme o takom prípade v našej republike, ale to neznamená, že sa to nemôže stať. Verejné filtračné a čistiace systémy môžu pri dlhšej dobe bez prúdu vypovedať službu a tým ohroziť piteľnosť vody v okolí. Ak nedisponujete studňou s pitnou vodou či prostriedkami na čistenie vody a máte starosť o svoju bezpečnosť (a svojej rodiny samozrejme), kontaktujte svojho poskytovateľa. Alebo môžete spoliehať na svoju balenú vodu. Poprípade pre istotu chemicky či inak čistiť.

Po výpadku

Počkajte pár minút pred zapojením prístrojov

Tento krok ochráni vaše prístroje pred prepätím a zároveň toľko nezaťaží elektrickú sieť. Trochu sa nad tým zamyslite: keď nabehne prúd, všetky spustené elektrické prístroje sa znovu zapnú, čo okamžite zaťaží elektrikou sieť, ktorá to na oplátku nemusí vydržať. Ak niekoľko minút počkáte, nielenže šetríte elektrickú sieť, ale predĺžite život svojich elektrických zariadení.

Vyhoďte pochybné jedlo

Nie je nič horšie ako pokazené jedlo ... Ak výpadok prúdu trval viac dní, je nutné prekontrolovať stav obsahu chladničky. Pomerne spoľahlivým spôsobom testovanie potravín je váš nos. Pokiaľ jedlo "zaváňa", vyhoďte ho. Ak nezaváňa a máte pochybnosti, tiež ho vyhoďte. Radšej buďte v pohode, než aby ste prežili peklo otravy jedlom.

Doplňte zásoby

Ak ste práve prešli dlhším výpadkom prúdu, využili ste určite batérie do svietidiel, nejaké to jedlo, prípadne palivo do generátora. Vašou ďalšou úlohou bude dokúpiť zásoby, ktoré ste spotrebovali. Od veci nie je ani vyhodnotenie prežitej situácie, kedy si môžete povedať, či ste všetkého mali dosť, prípadne či niečo nechýbalo. Môžete si napríklad povedať, že nebolo k dispozícii dosť jedla, alebo že chýbali doskové hry na skrátenie dlhej chvíle bez počítača či notebooku.


Novinky

Ako sa oslavujú sviatky na severnom a južnom póle

Ako sa oslavujú sviatky na severnom a južnom póle

Póly patria k posledným zostávajúcim divočinám na našej Zemi. Z pohodlia teplučkých obývačiek si len ťažko dokážeme predstaviť, ako sa v týchto zmrznutých svetoch žije. Až...
Vianočný zázrak na západnom fronte WWI

Vianočný zázrak na západnom fronte WWI

O Vianociach často hovoríme ako o chvíľach pokoja, mieru a kúzelných stretnutiach. S vojnou, nech už s akoukoľvek, by sme takéto slová spájali len ťažko. A napriek tomu... Na jednu...
Ako vybrať topánky na trek

Ako vybrať topánky na trek

Tak čo to tu máme. Topánky. Večná téma pre všetkých, ktorí sa chystajú na poriadnu výpravu. Ostrieľaní cestovatelia sa vyznajú. Ale čo keď idete na trek prvýkrát? Pomôže vám...
Kde legálne prespať v prírode

Kde legálne prespať v prírode

Prázdniny sa pomaly končia, biznis volá, späť ku strojom ... Ale nieee. Koniec leta neznamená, že sa všetci zatvoríme "doma" a nevystrčíte nos. Naopak. Pracovný záprah je presne tým,...
Nahoru