Upravit stránku
Tak čo to tu máme. Topánky. Večná téma pre všetkých, ktorí sa chystajú na poriadnu výpravu. Ostrieľaní cestovatelia sa vyznajú. Ale čo keď idete na trek prvýkrát? Pomôže vám niekto z priateľov s výberom vhodnej obuvi? Veríme, že áno. Napriek tomu pridáme pár rád navyše.

Topánky najskôr dobre rozchoďte

Prvé pravidlo na úvod: Nakupujte s predstihom. Nejazdite s úplne novými topánkami. Až v rozchodených topánkach vám bude dobre. A myslite aj na to, že viacdenné výlety si žiadajú topánky aspoň dvoje. Keby ste zmokli, možno ich nebudete mať čas do druhého dňa usušiť a v mokrých (akokoľvek dokonalých) topánkach by vám nebolo pohodlne. A teraz už k samotnému výberu...

Kam sa chystáte?

Výber obuvi samozrejme závisí na mieste, kam idete. Na jednodňový výlet možno postačí vaše súčasné športové obutie. Predpokladáme ale, že pôjde o náročnejší trek a počasie sa bude striedať ako v apríli. Tým sa nám výber zužuje - budete potrebovať stredne vysoké topánky nad členok. Vďaka nim spevníte nohu a premeníte sa takmer na kamzíka, čo přeskáče kde aký kopec aj horu.

Výber obuvi pochopiteľne ovplyvní vaše pohlavie a vek, prípadne ďalšie individuálne potreby. Máte širší alebo vyšší priehlavok? Potia sa vám nohy? Máte prepadnutú klenbu? Pri nákupe trekovej obuvi myslite na všetko ešte viac ako pri akýchkoľvek iných topánkach. A radíme vziať o pol čísla väčšie.

 

Členkové vs. nízke topánky

Outdoorové nízke topánky

Už sme to načali a teraz to ešte upresníme. Nízke topánky odporúčame na menej náročné aktivity - jednodňový výlet na relatívne pevnom teréne za viacmenej stáleho počasia. Budete sa v nich ľahšie pohybovať. Nízke outdoorové topánky sú ľahké, veľmi pohodlné a mäkké.

Trekové členkové topánky

Členkové topánky bývajú ťažké, zato vás lepšie chránia pred vyvrtnutím členka. A o to nám ide predovšetkým. Pri niekoľkodňovom výšľape potrebujete stabilitu. Musíte zvládnuť kamene, piesok, sneh, trávu, vodu, štrk ... Také trekovky môžu byť stredné (tesne nad členok) alebo aj vyššie.

Viete, že existuje rôzna tvrdosť obuvi?

Základná poučka znie: Čím menej bude vaša cesta spevnená a čím ťažší batoh ponesiete, tým tuhšie by ste mali mať topánky a podrážku. Alebo ako by sme mali správne hovoriť - tvrdšiu podošvu a medzipodrážku. Vysokohorská, expedičná a horolezecká obuv má potom často aj drážky na mačky a tzv. vysoký okop (vystuženú špičku), ktorá ju chráni pred mechanickým poškodením.

Koža alebo látka?

Trekové topánky bývajú celokožené. Prírodná koža dlhšie vydrží, len tak sa nepredrie a udrží vaše nohy v teple. Na druhú stranu dnešné moderné syntetické materiály vynikajú rovnakými vlastnosťami a navyše sú vďaka nim topánky omnoho ľahšie. Nebojte sa preto rôznych kombinácií a vždy si pozorne preštudujte výhody materiálu vašich konkrétnych vybraných topánok. Skvelá je napríklad obuv s nepremokavou membránou (ak vám však nevadí menšia priedušnosť). Je to niečo za niečo.

k si pôjdete skúsiť topánky do obchodu, nechajte to na večer, kedy sú nohy po celom dni trošku napuchnuté. Skoro ako by ste boli na túre. Vezmite so sebou tiež hrubšie ponožky - tie, čo budete naozaj nosiť (odporúčame napríklad ponožky z merino vlny). A tu prikladáme ďalšie tipy pre nákup obuvi.

 

Na čo sa ešte zamerať?

Šnúrky

Pozrite sa po šnurovanie odspodu od špičky. Topánky vďaka nemu lepšie utiahnete. "Pohorky" mávajú často šnúrky uchytené do kovových očiek a háčikov, vďaka tomu sa pohodlnejšie zaväzujú aj rozväzujú. Keď pôjdete do kopca, môžete ich ľahko povoliť, pôjde sa vám lepšie. Pri zostupe ich zase naopak riadne utiahnite.

Švy

Čím menej švov, tým lepšie. Chceme mať totiž čo najmenej slabých miest, kde by sa mohla topánka roztrhnúť, rozpárať alebo rozlepiť. Než mať prenádherné, farebnými švami pretkané topánky, to radšej "obyčajné" kvalitné trekovky, do ktorých nepotečie.

Nezabudnite sa o topánky starať

Bavili sme sa napríklad o nepremokavej membráne a celokožených topánkach. O takúto obuv je potrebné sa starať. Vysušovať po každom výšľape, aj keď práve nepršalo. Môžete skúsiť sušenie horúcim kameňom. Vyberte aj vložky a vysušte ich od potu a vysypte z topánok drobné kamienky alebo ihličie. Topánky tiež impregnujte. Materiál dlhšie odolá vlhkosti.

A čo ďalej? Topánky už by ste mali, tak si zbaľte na trek i všetko ostatné. S našim návodom vám nebude nič chýbať.


Novinky

Ako vybrať topánky na trek

Ako vybrať topánky na trek

Tak čo to tu máme. Topánky. Večná téma pre všetkých, ktorí sa chystajú na poriadnu výpravu. Ostrieľaní cestovatelia sa vyznajú. Ale čo keď idete na trek prvýkrát? Pomôže vám...
Kde legálne prespať v prírode

Kde legálne prespať v prírode

Prázdniny sa pomaly končia, biznis volá, späť ku strojom ... Ale nieee. Koniec leta neznamená, že sa všetci zatvoríme "doma" a nevystrčíte nos. Naopak. Pracovný záprah je presne tým,...
Núdzové alternatívy toaletného papiera

Núdzové alternatívy toaletného papiera

Toaletný papier. Vec ktorú všetci berieme ako samozrejmosť. "Toaleťák" však v prípade núdzových situácií a katastrof mizne z políc supermarketov ako jeden z prvých. Ako ho nahradiť?...
Čo si zbaliť na trek. Pár užitočných rád, ako na nič nezabudnúť

Čo si zbaliť na trek. Pár užitočných rád, ako na nič nezabudnúť

Každý z nás chce zažiť ozajstné dobrodružstvo, lenže nie každý z nás zvláda prípravu na jednotku. Balenie neradno podceňovať, inak sa dobrodružstvo premení na boj o holý život.
Nahoru