Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode uľahčiť a spríjemniť.
"Boli sme radi, že sme to stihli do tábora za svetla. V nohách sme mali cez 20 kilometrov a 1 000 výškových metrov. Postavili sme stan, uvarili polievku a zapadli do spacákov. Na nič iné nebola energia...”
Mnoho rozprávaní má presne toto spoločné – dlhé kilometre v nohách, únavu a minimálnu chuť tráviť čas zdĺhavým umývaním. Väčšinou sa len ľahko opláchnete, vyčistíte zuby a prezlečiete z jedného oblečenia do druhého. A ráno zase vstávať so sliepkami, pretože je pred vami ďalší úsek. Ak sa teda bavíme o poriadnych vysokohorských túrach. Inde samozrejme môže byť situácia priaznivejšia.
Hygiena je na cestách náročná a podmienky nebývajú najlepšie. Kde sa okúpať alebo vysprchovať? Čím sa umyť a ako si vyprať? Kam na záchod? Čo si zabaliť so sebou? Poďme si to rozobrať a nájsť rozumný kompromis, ako sa uskromniť a zároveň sa nepremeniť na tchora a zahrávať sa so zdravím.
Ako si spríjemniť hygienu
Keď plánujete cestu do miest, kde bude vašim zázemím len rieka, jazero a sneh, alebo keď sa budete pohybovať v oblastiach, kde hygiena nie je na najlepšej úrovni, bude sa vám hodiť zopár rád.
1. Príroda nadovšetko
Zabudnime prosím na chvíľu, že existujú jednorazové vreckovky alebo vlhčené obrúsky. Áno, sú praktické, ale príroda z nich nie je práve nadšená. Nehľadiac na to - čo si do prírody prinesiete, to si tiež musíte odniesť.
2. Každý gram navyše sa počíta
Váha sa dá ušetriť takmer na všetkom – koncentrovaných prípravkoch, balení 2v1 alebo 3v1, ulomenom kúsku mydla, menšom a ľahšom uteráku atď.
3. Telo – vlasy – zuby
Na treku sa staráme len o najnutnejšie a v 99% stačí voda a uterák. Nič viac nie je treba a všetci dobrodruhovia to rešpektujú. Zvážte, či potrebujete make-up, gél na vlasy alebo holiaci strojček.
4. Spotené telo = zima
Dokonalá hygiena nie je na mieste. Myslite však na to, že na spotenom a špinavom tele sa ľahko upchávajú póry, koža nemôže dýchať a môže vám byť zima.
5. Chytré materiály
S hygienou súvisí aj oblečenie a materiály. Siahnite po takých, ktoré sú antibakteriálne, rýchlo schnú a odolávajú zápachu (napríklad merino vlna).
6. Sprcha DIY
Okrem čutory, termosky a iných fliaš so sebou vezmite aj PET fľašku, a navyše jeden uzáver s pripravenými dierkami, čo poslúži ako alternatívna sprcha.
7. Teplá vs. studená voda
Vždy myslite aj na prípady, keď sa ocitnete úplne bez vody (odporúčame bezoplachovú kozmetiku), alebo potečie len studená (rad tuhých šampónov/mydiel fungujú aj so studenou).
8. Pozor na hríby podpapieráky
Ehm... bez toaletného papiera sa zaobíde len málokto. Lenže čo s tým, keď ani ten by ste nemali v prírode pohadzovať? Tak teda: Buď odneste použitý papier v sáčku a vyhoďte pri najbližšej príležitosti do koša, alebo nepoužívajte papier vôbec (Spomínate na Pepina, lopúch a lienku?), alebo papier zahrabte, aby sa rozložil rýchlejšie (a použite ekologickejší variant – napr. bambusový).
Zoznam na cesty a čo si ustrážiť
- Mydlo šetrné k prírode
- Prací prostriedok
- Šampón
- Rýchloschnúci uterák (možno použiť aj miesto šatky na krk a pod. – pre ďalšie využitie odporúčame preštudovať Stopárovho sprievodcu po galaxii)
- Bezoplachovú dezinfekciu
- Pastu a kefku (skladaciu alebo prírodnú, ktorá vyčistí zuby bez pasty)
- Opaľovací krém (na hory povinnosť)
- Univerzálny ochranný krém (na tváre ošľahané od vetra, vysušené pery i nohy popálené od žihľavy)
- Repelent (do miest, kde je naozaj potrebný)
- Ekologický toaleťák
- Na jednotlivých prípravkoch si všímajte napríklad TSA certifikáciu, ktorá zaručuje, že si ich môžete vziať do lietadla. Alebo ďalšie označenie, že výrobok:
- je šetrný k prírode
- nezničí vaše funkčné oblečenie
- má dobrý uzáver a v taške a batohu sa vám nevyleje
Pár tipov, ako si zabaliť
Pretože nechceme, aby nám hygiena zaberala polovicu batohu, prelejte kozmetiku do menších fľaštičiek a tie všetky potom zabaľte do jedného uzatvárateľného vrecka. Siahnite po tuhom mydle a deodorante, z ktorého môžete kúsok odrezať. Zubné pasty stačí aj kúsok. Kefku vezmite skladaciu a dámy, pokiaľ môžu, namiesto tampónov a vložiek (ktoré by ste potom so sebou museli nosiť, pretože v prírode nič nevyhadzujeme), skúste menštruačný kalíšok alebo bielizeň, ktorú pôjde preprať.
Existujú aj univerzálne prípravky, ktoré nahradia mydlo, šampón, jar aj prací prášok v jednom. To všetko v ekologickom variante, s ktorým dokonca opláchnete aj ovocie alebo zeleninu.
Prírodné zdroje
Nie vždy môžeme siahnuť po pohodlnej výbave. Niekedy je situácia ešte extrémnejšia a musíme si vystačiť s... lopúchom. Jednoducho povedané. A myslíme tým samozrejme všetky dary prírody.
Tak napríklad piesok alebo popol fungujú ako peeling a dá sa s nimi v najhoršom prípade umyť. Z popola a rastlinného oleja alebo živočíšneho tuku tiež môžete uvariť vývar (po vychladnutí funguje ako mydlo). Keď pridáte mätu alebo borovicovú smolu, bude aj dezinfekčná (smola s mätou poslúži aj ako alternatívna pasta na zuby). A čo sa týka borovice, ihličie spoľahlivo nahradí voňavku.
Keby bolo treba, nezabudnite, že máte aj vo svojej KPZke dezinfekčný hypermangán. Existujú navyše aj dámske KPZ, ktoré spájajú set na prežitie s kozmetickou taštičkou. Pokiaľ pre ňu máte v batohu miesto, tak prečo nie. Obsahuje napríklad látkové prateľné odličovacie tampóny, malý hrebeň, pinzetu alebo pilník. Voilá.
Čo povedať na záver? Že bude asi úplne normálne, keď sa vrátite z výletu s tým, že ste veľa vecí ťahali úplne zbytočne a na rad z nich ste naopak zabudli. Prax je skrátka najlepším radcom.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...