Ochotnik bude takmer určite plne automatizovaný, takže by, minimálne v teórii, mal bez pomoci ľudského operátora sám vzlietnuť, dokončiť misiu a následne pristáť. Použitie zbraní bude ale stále vyžadovať autorizáciu operátora v centre, takže sa (aspoň zatiaľ) nemusíte báť scenára ako v klasickom filme Terminátor. Ochotnik bude pravdepodobne tiež taký pionier v oblasti vývoja umelej inteligencie, ktorá takmer určite bude v ďalších generáciách ruských lietadiel.
Vývoj Ochotníkov prebieha na základni pri Novosibirsku a podľa ruských médií prebiehajú testy na runwayi už od decembra minulého roka. Uniknuté fotky sú pravdepodobne z týchto testov a rozhodne nijako nenaznačujú, že stroj už vo skutočnosťou letel. Podľa TASS majú prvé ostré lety prebehnúť na jar 2019.
Patrí sa podotknúť, že Rusko zatiaľ nemá bezpilotné lietadlá vo svojej armáde tak integrované, ako to majú napríklad Spojené štáty. Tiež sa všeobecne súdi, že ich bezpilotné technológie nie sú tak sofistikované ako tie "západné". Na druhú stranu sa patrí poznamenať, že americké drony v službe sú vybavené "len" turbovrtuľovými motormi a prvý americký prúdový dron, určený pre ostré nasadenie, má byť MQ-25 Stingray, ktorý by mal primárne slúžiť ako tanker so schopnosťou zhromažďovať taktické a strategické informácie. Takže ak sa to tak dá povedať, Ochotnik vlastne nemá v tomto ohľade na svete konkurenciu. Zatiaľ.
Samozrejme, všetky informácie dostupné o Ochotníkovi sú zo štátnych ruských médií a mali by byť podľa toho brané. Jediné, čo je teda isté, je, že Rusi momentálne testujú nejaký nový druh bezpilotného drona. Treba ešte poznamenať, že aj keby dron už prešiel prvým zalietaním, neznamená to, že bude čoskoro masovo nasadený do letectva, poťažmo boja. Taký Su-57 (lietadlo piatej generácie) by o tom mohol rozprávať svoje, jeho prvé lety prebehli už v roku 2010 a v súčasnosti stále nie je v plne operačnom stave.