Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Obrázky niečoho, čo vyzerá ako nové útočné bezpilotné lietadlo (dron), sa vynorili z hlbín ruského spravodajstva ...
Obrázky niečoho, čo vyzerá ako nové útočné bezpilotné lietadlo (dron), sa vynorili z hlbín ruského spravodajstva. Lietadlo vyvíja a stavia firma Suchoj a jeho názov bude pravdepodobne Ochotnik (охотник), čo znamená v preklade Lovec. Stroj je vo vývoji od roku 2011 a jeho úlohou budú presné údery na protilietadlovú obranu a veliteľstvo a podpora pilotovaných lietadiel.
Obrázky sa ako prvé objavili na ruských sociálnych sieťach a ukazujú letún bez kokpitu, s jedným motorom a tvarom lietajúceho krídla. Tvar tiež naznačuje, že bol stroj vytvorený s prvkami technológie stealth, hoci je v súčasnej dobe posiaty testovacími anténami a vývod motora je nezakrytý a netienený. Je tiež otázka, či Ochotnik v súčasnej dobe disponuje aj stealth kompozitnými materiálmi a špeciálnym pohlcujúcim povrchovým materiálom, ktorý redukuje radarový odraz.
Dron je oficiálne známy pod názvom Udarno-Razvedyvatelnyi Bespilotnyi Kompleks, čo by sa dalo voľne preložiť ako "Útočný-Prieskumný Bezpilotný Systém (Komplex)". Ochotnik by mal vážiť približne dvadsať ton, čo je vo svete dronov pomerne veľká váha. Pre porovnanie, americká klasika F / A-18E / F Super Hornet váži bez ďalšej záťaže 16 ton, a to má v sebe aj kokpit pre pilota.
Ruská vláda v roku 2011 podpísala dohodu o vývoji s firmou Suchoj, pričom bol stroj vtedy označovaný ako "lietadlo šiestej generácie" s pohonom buď dvoch motorov Klimov RD-33MK alebo jedným motorom z lietadla Suchoj Su-57. Rusi sa teda, ako sa zdá, vydali cestou jedného motora, ktorý by mal Dronu udávať maximálnu rýchlosť približne 1.000 km / h (621 mp / h).
V roku 2018 ruské spravodajstvo TASS citovalo experta na vojenské letectvo, ktorý Ochotníkov označil za približný ekvivalent amerických bezpilotných lietadiel, ktorých úloha je ničenie nepriateľskej protilietadlovej obrany, komunikačného zariadenia a veliteľských pozícií v situáciách, ktoré sú príliš rizikové pre posádku na využitie klasicky pilotovaného lietadla.
Ochotnik bude takmer určite plne automatizovaný, takže by, minimálne v teórii, mal bez pomoci ľudského operátora sám vzlietnuť, dokončiť misiu a následne pristáť. Použitie zbraní bude ale stále vyžadovať autorizáciu operátora v centre, takže sa (aspoň zatiaľ) nemusíte báť scenára ako v klasickom filme Terminátor. Ochotnik bude pravdepodobne tiež taký pionier v oblasti vývoja umelej inteligencie, ktorá takmer určite bude v ďalších generáciách ruských lietadiel.
Vývoj Ochotníkov prebieha na základni pri Novosibirsku a podľa ruských médií prebiehajú testy na runwayi už od decembra minulého roka. Uniknuté fotky sú pravdepodobne z týchto testov a rozhodne nijako nenaznačujú, že stroj už vo skutočnosťou letel. Podľa TASS majú prvé ostré lety prebehnúť na jar 2019.
Patrí sa podotknúť, že Rusko zatiaľ nemá bezpilotné lietadlá vo svojej armáde tak integrované, ako to majú napríklad Spojené štáty. Tiež sa všeobecne súdi, že ich bezpilotné technológie nie sú tak sofistikované ako tie "západné". Na druhú stranu sa patrí poznamenať, že americké drony v službe sú vybavené "len" turbovrtuľovými motormi a prvý americký prúdový dron, určený pre ostré nasadenie, má byť MQ-25 Stingray, ktorý by mal primárne slúžiť ako tanker so schopnosťou zhromažďovať taktické a strategické informácie. Takže ak sa to tak dá povedať, Ochotnik vlastne nemá v tomto ohľade na svete konkurenciu. Zatiaľ.
Samozrejme, všetky informácie dostupné o Ochotníkovi sú zo štátnych ruských médií a mali by byť podľa toho brané. Jediné, čo je teda isté, je, že Rusi momentálne testujú nejaký nový druh bezpilotného drona. Treba ešte poznamenať, že aj keby dron už prešiel prvým zalietaním, neznamená to, že bude čoskoro masovo nasadený do letectva, poťažmo boja. Taký Su-57 (lietadlo piatej generácie) by o tom mohol rozprávať svoje, jeho prvé lety prebehli už v roku 2010 a v súčasnosti stále nie je v plne operačnom stave.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a st
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež.
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prí