Upravit stránku
Krásne počasie už klope na dvere a spolu s ním prichádza aj sezóna kempovania a stanovania. Ak rozmýšľate nad kúpou stanu, je asi tá najvhodnejšia doba niečo zvoliť a zakúpiť...
Krásne počasie už klope na dvere a spolu s ním prichádza aj sezóna kempovania a stanovania. Ak rozmýšľate nad kúpou stanu, je asi tá najvhodnejšia doba niečo zvoliť a zakúpiť. Hoci sa zdá, že výber stanu nemôže byť nič zložité, opak je pravdou. Existujú tipy, ktoré sa oplatí zvážiť, aby ste svoje peniaze minuli zmysluplne. Predsa len, zle vybraný stan môže premeniť kempovanie v nie príliš príjemné dobrodružstvo.

Je logické, že rôzne stany sú vhodné do rôznych podmienok.

Napríklad letné stany by mali byť vyrobené z ľahučkého materiálu, mali by mať skvelú priedušnosť a nebudú prispôsobené  do náročných podmienok. Rozhodne sa pred kúpou rozmyslite, v akej dobe hodláte najviac kempovať. Takzvané trojsezónne stany sú takým univerzálnym svetom stanov. Mali by si poradiť s dažďom a vetrom, rovnako ako by mali do určitej miery chrániť pred chladom.

Zimné stany, tzn. tie, ktoré sú schopné prežiť aj extrémne podmienky na horách, ochrániť pred prívalmi snehu a dokonale izolovať chlad od úkrytu sú v Českej republike pomerne zbytočné, takže aj horšie dostupné. Ak sa ale chystáte na vysokohorskú turistiku a počítate s prenocovaním na nejakom naozaj veľmi nehostinnom mieste, poobzerajte sa po vybavení v špecializovaných obchodoch. Počítajte tiež s pomerne veľkou investíciou, ktorá je vo väčšine prípadov opodstatnená. V takých podmienkach budete doslova závislí na svojom vybavení a chyba vás môže stáť aj život.

Zhrnuté, podčiarknuté: ak budete plánovať prespávanie iba za pekného počasia niekde v relatívnom teple, netreba nakupovať to najdrahšie v najvyššej kvalite. Počítajte však aj s tým, že aj to najkrajšie počasie sa môže zmeniť veľmi rýchlo a predpovede meteorológov nie sú zakaždým na 100% presné. Premýšľajte o tom, či váš vybraný stan ustojí nečakanú letnú búrku s vetrom a či odolá silnejšiemu dažďu. Tie najlacnejšie stanové exempláre za tohto počasia nemusia fungovať práve najlepšie.

Podľa počtu prespávajúcich

Vždy počítajte s tým, že koncept "stan pre štyroch ľudí" neznamená, že sa tam štyria ľudia vyspia úplne pohodlne. Tak jednoducho to zvyčajne  nechodí. Pohodlný bude pravdepodobne len pre troch ľudí, a to nepočítajte s uložením vybavenia ako sú väčšie batohy a pod.

Takže ak ste dvaja a chcete mať pohodlné spanie, pozrite sa na stan pre troch ľudí. Ten by potom na oplátku mal poskytnúť dostatok miesta na "manévrovanie" vo vnútri a ak bude zlé počasie, oceníte miesto navyše na uskladnenie vášho oblečenia a všeobecne čohokoľvek, čo by mohlo vonku prísť k ujme.

Počítajte tiež s vašou vlastnou výškou. Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď muž vysoký dva metre,  spí  v stane dlhom 180 cm zatočený v klbku.

Čo sa týka stanov, na veľkosti rozhodne záleží.

Nezabudnite počítať aj s tým, na čom hodláte v skutočnosti spať. Niekto to síce zvládne na obyčajnej podlážke v spacáku, ale väčšina zvolí pohodlnejšie spanie na karimatke, ktorá sama o sebe existuje v rôznych veľkostiach.

Samostatnou kapitolou sú potom stany určené pre naozaj veľké množstvo ľudí. Napríklad, ak zariaďujete tábor a potrebujete dočasný príbytok či úkryt pre deti, rozhodne zvoľte niečo naozaj priestranného a odolného. Tzv. vojenské stany by mali poslúžiť viac ako dobre.

Podľa jednoduchého skladania

Teraz si určite hovoríte, že predsa viete zložiť akýkoľvek stan. To síce možno viete, ale musíte si uvedomiť, ako koľko času vám to zaberie. Budete potrebovať druhého človeka, aby vám pomohol? Alebo snáď aj tretieho? Toto je jednoducho potrebné vziať pri nákupe do úvahy.

Ak si vyberiete nejaký veľký stan, dajme tomu pre šesť ľudí, rozhodne nechcete tráviť hodiny skúmaním toho, kam čo v skutočnosti patrí. Keď budete mať so sebou deti, bude ten problém s časom pravdepodobne ešte naliehavejší (za predpokladu, že ich v skutočnosti nezapojíte do procesu stavania).

Predtým, než si zaobstaráte stan, bolo by dobré si vopred zistiť niečo o tom, ako sa skladá (skvelým zdrojom dosť často býva portál Youtube) a po nákupe si to niekde aj nanečisto vyskúšať.

Ďalšie pravidlo, ktoré je potrebné mať v pamäti: Veľký stan potrebuje veľa miesta. Niekedy v prírode a ani v kempe nenájdete dosť miesta pre veľký stan.

Podľa materiálu

Materiál je jeden z faktorov, ktorý by mal rozhodne ovplyvniť vašu voľbu.

Plátené stany (bavlna) sú vysoko vodeodolné, ale pretože vodu vsakujú, môžu sa stať naozaj ťažkými. Vydrží ale dlho a sú odolnejšie než iný typ materiálu, napríklad nylon.

Nylonové / polyesterové stany sú tiež vodeodolné, ale dlhodobé vystavovanie slnečnému svetlu látku časom degraduje. Po nejakej dobe je teda vhodné skontrolovať či švy stanu neprepúšťajú vodu a prípadne ich treba naimpregnovať.

Čo sa týka tyčí stanov, tie sú vyrábané z veľkého množstva rôznych materiálov, takže vyberajte pozorne. Materiály ako sú uhlíkové vlákna sú podstatne ľahšie ako kovové, ale cena je badateľne vyššia.

Neoddeliteľnou súčasťou stanu sú zipsy, ktoré bývajú dosť často prehliadané napriek svojej dôležitosti, pretože keď zips v nevhodnú chvíľu zlyhá, môže sa vám do stanu dostať niečo, čo tam za žiadnu cenu nechcete. Pozrite preto, či sú zipsy v poriadku, či pri zatváraní nezachytávajú látku a nie sú náchylné k hrdzaveniu.

Podľa váhy a rozmerov v zabalenom stave

Tu je základná otázka: Budete stan prenášať pešo na dlhé vzdialenosti? Alebo bude len na prevoz v aute?

Niektoré veľké stany sú naozaj ťažké. Tie rodinné  alebo armádne  v skutočnosti musia dokonca prenášať dvaja alebo viacerí ľudia. Zistite si teda váhu, nechcete predsa prenášať zbytočná kilá na nejakom výšľape do kopcov ...

Ak budete stan iba prevážať v aute, nie je váha extra podstatná, rovnako tak ak máte niekoho po ruke.

Podľa ceny

Pre niekoho pravdepodobne najdôležitejší faktor pre nákup. Každý predsa len máme iný rozpočet, ale ako to už býva, kvalita niečo stojí.

Ak kúpite nejaký extra lacný stan, môže vás to potom vo výsledku stáť viac peňazí, keď zlyhá v zlý okamih. Extra lacný stan môže pretekať  alebo nevydrží zďaleka tak dlho ako jeho "lepšia" varianta. Pýtajte sa: prečo je tento stan tak lacný? Môže to byť lacným materiálom použitým pri výrobe. Môže to byť značkou. Môže to byť nekvalitným prevedením.

Venujte preto čas výberu stanu, môže vám to potom ušetriť prípadné utrpenie, keď cesta  alebo výlet nevyjde podľa plánu. Premýšľajte dôkladne o všetkých aspektoch, ktoré sú pre vás dôležité, rovnako ako o tom, čo naozaj potrebujete. Oplatí sa to.

Tipy na koniec

- nepodceňujte ventiláciu stanu, nie je nič horšie ako sa prebrať v stane a všetko mať vlhké a zatuchnuté
- dva východy pri stane pre viac osôb sú optimálne, minimalizuje to možnosť, že pri ceste von na niekoho šliapnete
- vrecká a ďalšie možnosti uloženia vecí sú veľkou výhodou
- veľkou výhodou je aj prídavná pláštenka pre lepšiu ochranu proti zlému počasiu
- ak sa dá k stanu kúpiť ďalšie prídavné vybavenie, je to len dobre, netreba ho kupovať hneď, ale určitá modularita je skvelá vec


Novinky

Ako vybrať topánky na trek

Ako vybrať topánky na trek

Tak čo to tu máme. Topánky. Večná téma pre všetkých, ktorí sa chystajú na poriadnu výpravu. Ostrieľaní cestovatelia sa vyznajú. Ale čo keď idete na trek prvýkrát? Pomôže vám...
Kde legálne prespať v prírode

Kde legálne prespať v prírode

Prázdniny sa pomaly končia, biznis volá, späť ku strojom ... Ale nieee. Koniec leta neznamená, že sa všetci zatvoríme "doma" a nevystrčíte nos. Naopak. Pracovný záprah je presne tým,...
Núdzové alternatívy toaletného papiera

Núdzové alternatívy toaletného papiera

Toaletný papier. Vec ktorú všetci berieme ako samozrejmosť. "Toaleťák" však v prípade núdzových situácií a katastrof mizne z políc supermarketov ako jeden z prvých. Ako ho nahradiť?...
Čo si zbaliť na trek. Pár užitočných rád, ako na nič nezabudnúť

Čo si zbaliť na trek. Pár užitočných rád, ako na nič nezabudnúť

Každý z nás chce zažiť ozajstné dobrodružstvo, lenže nie každý z nás zvláda prípravu na jednotku. Balenie neradno podceňovať, inak sa dobrodružstvo premení na boj o holý život.
Nahoru