Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Ak používate naozaj kvalitné a drahé lano v situáciách, v ktorých ide o život (o váš či o život cudzí), je dôležité aby ste sa mu starostlivo venovali a starali sa oň. Nižšie vám prezradíme niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré predĺžia životnosť vášho lana ...
Lano je lano, nie je to žiadny zložitý stroj. Je teda potrebné sa oneho akokoľvek starať?
Úprimne, to záleží od typu lana a tiež na čo to lano v skutočnosti používate.
Ak lano používate na také tie bežnejšie činnosti ako je fixácia nákladu v aute, na zavesenie mokrého oblečenia, aby sa vysušilo pri ohni alebo pri stavbe prístrešku, netreba starostlivosť nijako zásadne riešiť. U takého lana jednoducho čas od času prekontrolujte integritu a ak zistíte, že je lano niekde poškodené, jednoducho ho nahraďte za nové.
Ak však používate naozaj kvalitné a drahé lano v situáciách, v ktorých ide o život (o váš či o život cudzí), je dôležité, aby ste sa mu starostlivo venovali a starali sa oň. Nižšie vám prezradíme niekoľko jednoduchých pravidiel, ktorá predĺžia životnosť vášho lana.
1. nenechajte lano ležať voľne na zemi
Nikdy nenechávajte lano pri skladovaní ležať voľne na zemi, je jedno či na betóne či v hline pod. Tuky, chemikálie, ale aj obyčajná hlina dokážu poškodiť vlákna a tým lano oslabiť. Ak používate lezecká laná vonku, mali by ste ich ideálne mať položená na plachte či celte, aby sa zeme zbytočne nedotýkali.
Navyše, ak lano nemáte na zemi, nemôžete na neho šliapnuť a tým pádom ho tak poškodiť.
2. skladujte lano mimo slnka a prílišného tepla
Hoci je väčšina drahších, moderných lán opatrená ochranou proti UV žiareniu, mali by ste lano, keď ho práve nepoužívate, skladovať mimo slnka. Príliš veľké množstvo tepla môže lano oslabiť, takže pozor na prehriatej kôlne či podkrovia.
3. nebojte sa lano čistiť
Ak sa vaše lano zašpiní či na ňom zostane nejaká tá hlina, umyte ho v studenej mydlovej vode. Potom lano naozaj riadne opláchnite, aby ste všetko mydlo z vlákien odstránili. Lano potom vyveste a nechajte vyschnúť na vzduchu. Rozhodne ale lano nenechávajte schnúť na slnku a nepoužívajte elektrické sušiaky k urýchleniu celého procesu. Než lano zviniete a zavesíte, uistite sa, že je absolútne suché.
4. pravidelne lano kontrolujte
Kontrolu vášho lana by ste mali prevádzať po každom použití. Hľadajte tieto špecifické poškodenia:
- splstnatenie
- rezy vo vláknach
- ploché miesta vo vláknach
- odfarbené miesta (toto poškodenie obvykle spôsobujú chemikálie)
- extrémne stvrdnuté miesta na lane.
Ak nejakú takú vadu nájdete, mali by ste sa lana radšej zbaviť. Ak je poškodenie blízko nejakého konca lana, teoreticky ho môžete odrezať a lano opäť zapliesť.
5. pravidelne lano vymieňajte
Ak ste lezec, lano je jednou z vecí, čo vás chráni pred smrteľným pádom. Preto by ste mali mať lano vždy v tej najlepšej kondícii. Výrobcovia lán preto majú vypracovanú tabuľku, ktorá vám povie, kedy by ste lano mali vymeniť za nové:
- po páde s veľkým nákladom: vymeniť ihneď
- pri častom používaní (každý týždeň): po jednom roku
- pri bežnom používaní (párkrát do mesiaca): po dvoch až troch rokoch
- pri občasnom používaní (raz do mesiaca): po štyroch až piatich rokoch
- pri výnimočnom používaní (raz ročne): po siedmich rokoch
Skúste si udržiavať prehľad o využívaní, ideálne si laná označte písmenom a zapisujte si informácie do denníka.
A čo vlastne robiť s takým lanom, ktoré nie je bezpečné na lezenie? Nevyhadzujte ho, normálne ho môžete použiť na činnosti, pri ktorých na ňom nezávisí váš život. Trebárs na spomínané vešanie mokrých ponožiek pri ohni.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...