Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Predstavte si klasickú westernovú situáciu, keď skupina hrdinov naháňa v divočine druhú skupinu banditov, ktorí zamierili niekam do divočiny, aby sa skryli pred rukou zákona ...
Predstavte si klasickú westernovú situáciu, keď skupina hrdinov naháňa v divočine skupinu banditov, ktorí zamierili niekam do divočiny, aby sa skryli pred rukou zákona. Aby to hrdinovia mali jednoduchšie, prizvali si k sebe indiánskeho prieskumníka. K všeobecnému údivu taký indián nielenže dokázal nájsť miesto banditov, ale tiež koľko ich je, že jeden z nich je zranený a kde presne a ako dlho prenocovali po ceste. Vo filmoch to vždy vyzerá skoro ako nejaké kúzlo.
Mágia to ale rozhodne nie je, dokážeme si to v dnešnom článku ...
Na čo vám vlastne také stopovanie bude? Predsa len, asi vás v budúcnosti nečaká lov na vyhnanca alebo niečo podobné ... Lenže to nie je jediná situácia, kedy by sa vám mohla táto schopnosť hodiť. Napríklad na dovolenke v zahraničí môžete stratiť svojho parťáka, alebo sa vám dieťa na výlete môže zatúlať od skupiny. Namiesto toho, aby ste len bezcieľne hľadali, pokrikovali meno dotyčného a panikárili, môžete rýchlo a efektívne začať svoje pátranie (rozhodne však nezabudnite zalarmovať miestne záchranné zložky).
Navyše, ak už budete vedieť ako človeka vystopovať, môžete proces aj otočiť a hľadaniu sa vyhnúť (na to sa mrkneme časom v ďalšom článku). Poznáte to, ocitnete sa na ostrove, kde vás bude prenasledovať "magor" v maske, ktorý by si z vášho zadku rád urobil karbonátok.
Pamätajte si, že dokonale ovládnuť stopovanie potrebuje svoj čas, potenciálne roky trénovania a praxe. S istým odhodlaním ale časom môžete aj v našich podmienkach dosiahnuť schopnosti skúsených stopárov a tréning samotný vám pomôže zbystriť zmysly a potrénovať mozog.
Rozviňte svoj prehľad o situácii
Prehľad o situácii je pravdepodobne tá najdôležitejšia schopnosť, ktorou musí stopár disponovať. Bez neho vám najskôr uniknú všetky stopy aj znamenia, ktoré by viedli k cieľu vášho stopovania.
Prehľad o situácii môžeme rozdeliť na dve schopnosti: schopnosť pozorovať a schopnosť interpretovať, čo vidíte.
Zlepšiť svoje schopnosti pozorovania nejakú dobu trvá a okrem času to potrebuje aj odhodlanie a poriadnu dávku trpezlivosti. Musíte si vytrénovať svoje zmysly a pamäť, ideálne sa neustále snažte pozorovať okolie a memorovat aj tie najmenšie detaily.
Ak už máte pozorovanie v malíčku, potrebujete vedieť, ako správne interpretovať to, čo v teréne vidíte a z toho potom vyvodiť správne závery. Aby ste tohto dosiahli, rozšírte najprv svoje povedomie o okolí.
Okolité prostredie
Je zrejmé, že pri stopovaní potrebujete zo všetkého najviac poznať a dobre rozumieť svojmu okoliu. Musíte chápať to, ako sa správajú stopy v snehu, ako sa mení ich podoba v závislosti na čase a počasí. Potrebujete vedieť aj také detaily ako napríklad kedy pavúky splietajú zvyčajne svoje siete (popoludní) a podľa toho treba odhadnúť, že stopa, nad ktorou je natiahnutá pavúčia sieť, je z rána či dopoludnia. Musíte vedieť aké zvieratá sú obvyklé v okolí, odkiaľ bežne vanie vietor. Hodí sa aj znalosť toho, ako v priebehu času chladnú uhlíky z vyhoreného ohniska.
Celkovo sa hodí znalosť toho, ako všetko v konkrétnom okolí starne. Skúsený stopár sa pozrie na určitý objekt zanechaný svojím cieľom a dokáže pomerne presne odhadnúť, pred akou dobou bol na mieste zanechaný. Taký stopár vie, za ako dlho zhnedne papier alebo za ako dlho vybledne plastová fľaša vyhodená v lese alebo vystavená svetlu slnka. Podľa farby dreva je schopný odhadnúť starobu zlomeného konára. Všetky tieto znalosti prídu časom s praxou, ale existuje spôsob ako si v tom trochu pomôcť ...
"Starnúci stojan" patrí medzi experimenty ideálny pre novopečených stopárov. Z väčších polien si urobte stĺpik rozdelený na riadky. Do prvého riadku si potom vyskladajte rôzne predmety, s ktorými by ste sa pri stopovaní mohli stretnúť. Každý deň počas týždňa sa ku stojančeku vracajte a pozorujte (a ideálne si i priebežne zapisujte) rôzne zmeny, ktoré prebehli počas 24 hodín. Ďalší týždeň pridajte tie isté veci do ďalšieho riadku a porovnajte zmeny medzi čerstvými a starými vzorkami. Takto potom postupujte tak dlho, kým všetky riadky nezaplníte. Tento experiment je skvelý opakovať aj v rôznych ročných obdobiach a s veľkou rozmanitosťou vzoriek.
Ľudské správanie a psychológia
Prostredie nie je jediným dôležitým faktorom pre stopára. Mal by byť oboznámený aj s modelmi ľudského správania. Je veľmi dôležité nejakým spôsobom poznať charakteristiku ľudí, ktorí sú vami stopovaní. Je dobré poznať všeobecné návyky, stravovanie atď. Pokúste sa vždy o príslušnom čo najviac dozvedieť, môže to uľahčiť stopovanie. Ak dotknutý napríklad fajčí, hľadajte na zemi ohorky, krabičky od cigariet atď.
Prieskum a prehľadávanie
Teraz je čas pozrieť sa na samotný proces stopovania. Najprv začneme popisom dvoch vizuálnych "módov".
Prieskum
Keď pohľadom skúmate krajinu, cieľom vizuálneho prieskumu je vytvorenie veľkého obrazu okolia. Nezameriavajte sa zatiaľ na detaily, tie by vás mohli pripraviť o širší obraz. Rozdeľte si krajinu vizuálne na tri časti, ktoré pohľadom preskúmajte a hľadajte rôzne anomálie, ako sú náznaky stôp, odpadky alebo krv.
Postupujte metodicky, pohľadom sa postupne prepracujte od bližšieho okolia až po to vzdialenejšie.
Prehľadávanie
Pokiaľ už narazíte na nejakú anomáliu, bežte si ju prezrieť a všetky svoje poznatky o nej si zapíšte.
Len preto že ste našli nejakú anomáliu, nemali by ste zabúdať na ďalšie skúmanie okolia. Hľadajte ďalej a všetko si zapisujte. Dávajte si tiež pozor na to, aby ste prípadné stopy nezničili svojou aktivitou. Rozhodne chcete mať všetko v pôvodnom stave, pomôže vám to dať dohromady obraz toho, kam dotyčný išiel, čo robil a v akom je prípadne stave.
Pri prieskume a prehľadávaní využite všetko dostupné svetlo. Napríklad ráno a k večeru slnko vrhá dlhé tiene, ktoré za istých okolností dokáže zvýrazniť akúkoľvek stopu.
Stopovanie je možné aj v noci, musíte ale mať vhodnú svietidlo s červeným alebo zeleným svetlom, ktoré vás nepripraví o nočné videnie. Pri hľadaní stôp v noci je tiež užitočné vedieť, že ak sa pozriete priamo na objekt záujmu, po chvíli pozerania objekt stratíte z videnia. Ak tomu chcete predísť, pozerajte sa po chvíli skúmania vedľa objektu (na akúkoľvek stranu).
Po čom sa na zemi obzrieť
Existuje naozaj nepreberné množstvo stôp, ktoré môžete pri stopovaní nájsť. Máme pre vás pár tipov, po čom sa kde poobzerať.
Stopy na zemi
- stopy nôh / topánok
- stopy vozidiel
- pošliapaná tráva
- otočené suché lístie
- bahno, pôda, piesok a voda oklepaná z obuvi
Na zemi existujú lokácie, ktoré sú dokonalé na zachovanie rôznych stôp. Blato, piesok a mäkká hlina dokážu odtlačky uchovať dlho a prezradiť veľa informácií.
Stopy vo vzduchu (nad členkami)
- porušené pavučiny
- porast s narušeným lístím
- zlomené vetvičky
- škrabance na kôre
- zničená vegetácie
- kúsky oblečenia na vetvách
- vlasy vo vetvách
Odpadky
- ohorky cigariet
- obaly od jedla a sladkostí
- vystrieľané nábojnice
- použitý zdravotnícky materiál
- žuvačky
- kusy oblečenia
Krv
Ten, koho stopujete, môže byť poranený a môže za sebou zanechávať stopy krvi. Farba krvi aj tvar škvrny po nej vám môže prezradiť, ako vážne je dotyčný poranený a ako je to dlho, čo vašou lokáciou prechádzal.
- tmavo červené kvapky krvi naznačujú žilové poranenia - väčšinou život neohrozujúce
- svetlo červené prúžky krvi naznačujú arteriálne krvácania - život ohrozujúce
- ružová krv s bublinkami naznačuje zranenia pľúc - život ohrozujúce
- veľmi svetlo červená krv s kyslastým pachom zase naznačuje možné narušenie žalúdka
Nezabudnite, že farba krvi sa po čase mení, spočiatku bude svetlo červená, postupne zmení farbu na hnedú až hrdzavú.
Telesné tekutiny
Zvratky, fekálie a moč síce nie sú príjemné na skúmanie, môžu vás však doviesť nielen k vášmu cieľu, ale aj prezradiť mnohé o jeho stave.
Fekálie a zvratky prezradia, čo dotyčný jedol. Ak za sebou cieľ necháva veľa tekutín, je pravdepodobne dehydrovaný.
Pozícia moču oproti stopám vám tiež prezradí, či je cieľ muž či žena. Ak je moč pred stopami, jedná sa o muža. Ak je moč medzi stopami či medzi pätami, pravdepodobne sa jedná o ženu.
Zvukové a pachové stopy
Ako stopári by ste nemali pri stopovaní spoliehať len na svoj zrak. Zvuky ako je ťažký dych, konverzácia, pohyby v kroví a kašeľ, vám pomôžu v nájdení stopovaného cieľa.
Čuch vám pomôže tiež, pachy dymu vás dovedú k ohnisku, kde cieľ je, prípadne nedávno bol. Ak sa niekto pár dní neumýva, tiež po sebe zanechá pachovú stopu.
Identifikácia a interpretovanie stopy nôh / topánok
Kým hľadanie krvi, pošliapanej trávy, poškodených pavučín atď. je veľmi užitočné, stopy nôh budú vaším primárnym zdrojom informácií pri stopovaní.
Profi stopár dokáže identifikovať človeka podľa jednoduchého pohľadu na odtlačok topánky. Dokáže tiež okamžite povedať, či dotyčný bežal, niesol ťažký náklad alebo dokonca či šiel pospiatky.
Táto schopnosť potrebuje veľkú dávku praxe a starostlivého pozorovania.
Stopa topánky vám pri starostlivom preskúmaní môže prezradiť mnohé. Podľa tvaru môžete určiť, či cieľ nosí masívne trekové topánky, obyčajnú športovú obuv alebo sandále. Podľa dĺžky a šírky topánky môžete určiť pohlavie, alebo či dotyčný nie je dieťa. Ak stopujete viac ľudí, zapamätajte si (alebo skôr si zapíšte) každý pár topánok samostatne podľa drobných detailov ako je prípadné logo či špecifická vzorka na podrážkach.
Ak je stopovaný bosý, zapíšte si charakteristiky jeho nôh, či má napríklad ploché nohy alebo zvláštny tvar palca atď.
Interpretácia šľapaje
Podľa hĺbky stopy a ich vzdialenosti medzi sebou môžete určiť veľké množstvo dôležitých informácií.
Trebárs ak sú stopy blízko pri sebe a sú hlboké, stopovaný má ťažký náklad a ide veľmi pomaly. Stopy ďaleko od seba zase naznačujú, že sa dotyčný ponáhľal alebo rovno bežal.
Guľatá stopa blízkosti stôp zase ukazuje na použitie palice alebo palice, či už ako pomoc na prekonanie ťažkého terénu alebo ako uľahčenie pri poranení.
Ak je jedna stopa hlbšia ako druhá, ukazuje to na poranenie nohy alebo krívanie.
Ak tieto informácie poskladáte dohromady, vznikne malý príbeh, ktorý vám pomôže odhadnúť, čo stopovaná osoba urobí ďalej.
Občas môže byť problémom dopočítať sa počtu ľudí, ktorí sa pohybujú v skupine a ich stopy sa navzájom krížia. Ako teda zistiť koľko ľudí vlastne stopujete?
Najjednoduchšou metódou je nakreslenie línie za jedným z odtlačkov a potom odmerať 120 až 150 cm a nakresliť druhú linku. Spočítajte si všetky stopy medzi linkami a celkový počet vydeľte dvoma. Tak sa dostanete k približnému počtu ľudí v skupine.
Nacvičiť si čítanie v odtlačkoch topánok je pomerne jednoduché, dohodnite sa s priateľmi a navzájom si vytvárajte stopy v rôznych terénoch, v rôznej obuvi a rôznym typom chôdze.
Koniec
Tak to by bolo, článkom sme snáď pokryli úplné základy stopovania. Je isté, že pravidiel, rád, tipov a trikov ohľadom stopovania je veľa, radi sa niekedy k tejto téme vrátime v nejakom z ďalších článkov.
Tak to by bolo, článkom sme snáď pokryli úplné základy stopovania. Je isté, že pravidiel, rád, tipov a trikov ohľadom stopovania je veľa, radi sa niekedy k tejto téme vrátime v nejakom z ďalších článkov.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...