Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

Plynová maska, užitočná pomôcka do apokalypsy, vojny rovnako ako pri teroristickom útoku alebo prírodnej katastrofe ...

Plynová maska, užitočná pomôcka do apokalypsy, vojny rovnako ako pri teroristickom útoku alebo prírodnej katastrofe. Maska funguje tak, že pri nádychu (musíte masku mať samozrejme na hlave) znečistený vzduch prechádza filtrom, ktorý by si mal (minimálne v prípade "profi" masiek) poradiť aj s veľmi jemnými časticami.
Maska, ktorú vás naučíme v tomto návode vyrábať, vám ochráni oči, ústa a nos pred nepríliš toxickými látkami typu paprikový či slzný sprej. Na chemikálie a bojové plyny bude jednoducho nedostatočná.
Čo budete potrebovať na výrobu
Materiály na výrobu masky sú všeobecne všade dostupné:
- jedna plastová dvojlitrová fľaša (ideálne rovných tvarov)
- jeden respirátor na jemný prach
- lepiaca páska
- ostrý nôž

1. odrežte dno fľaše
Na dne fľaše väčšinou býva malý "šev", ktorý oddeľuje dno od hlavného tela. Nožom veďte rez pozdĺž tohto švu a dno úplne oddeľte.

2. vyrežte do fľaše tvar písmena U
Odstráňte etiketu z fľaše, potom do nej vyrežte otvor, ktorý vyzerá ako písmeno U. Spodná strana U by mala končiť približne päť centimetrov nad viečkom fľaše. Šírka otvoru by mala byť tak veľká, aby sa pohodlne vtesnala váša tvár, ale nesmie byť príliš veľká, aby nedošlo k prenikaniu látok, čo chcete odfiltrovať.

3. vložte respirátor do otvoru fľaše
Najprv odstráňte fixačné pásky z respirátora a ten potom vložte do otvoru vo fľaši tak, aby jeho predná časť smerovala smerom k viečku. Medzi viečkom a respirátorom potom vznikne malá "komora" pre prúdenie vzduchu.

4. prilepte respirátor k maske
Dajte si pozor, páska musí tesniť naozaj dokonale a dovnútra nesmie prenikať žiadny nefiltrovaný vzduch. Na druhú stranu to ale s lepiacou páskou nesmiete prehnať, maska by bola veľmi nepohodlná a na tvári by nemusela vnútri sedieť.

5. zalepte ostré okraje masky
Plast po spracovaní nožom dosť často zanecháva naozaj ostré a nepríjemné okraje. Aby bolo nosenie pohodlnejšie, využite pásky a všetky kraje pekne prelepte. Ďalšou výhodou zalepenie okrajov je lepšie tesnenie k vašej tvári.

6. pripevnite fixačné pásky k maske
Začnite tým, že do bokov masky vyrežete po dvoch otvoroch, ktoré by od seba mali byť plus mínus desať centimetrov ďaleko. Potom pretiahnite pásky skrz okraje a urobte na nich uzol tak, aby sa nemohli samovoľne vytiahnuť. Pre istotu tiež prerezané okraje zalepte páskou.

7. prerežte otvor do viečka fľaše
Vezmite si do ruky nôž a prerežte do viečka otvor, ktorým bude prúdiť do masky vzduch. Otvor by nemal byť príliš veľký, ale ani príliš malý. V prvom prípade by ste mohli masku príliš zaťažiť, v druhom prípade by do masky neprúdilo moc vzduchu, a to by vám počas náročnej fyzickej aktivity moc nepomohlo. Viečko potom samozrejme naskrutkujte na závit pod respirátorom.
Tak tu to máte, ak ste manuálne zruční, zvládnete masku poskladať pod pätnásť minút. Ak však nie ste zruční, určite si niečo nájdete v našej ponuke.




Novinky
Wilhelm Gustloff: najväčšia námorná katastrofa všetkých čias
Parník Wilhelm Gustloff slúžil na konci druhej svetovej vojny ako nemecká evakuačná loď a po torpédovaní sovietskou ponorkou na ňom zahynulo vyše 9 000 osôb, predovšetkým civilistov. Celý príbeh dodnes...
Príbehy stroskotancov: skaza letu 571
Príbeh letu uruguajských aerolínií č. 571 patrí k jednému z najsilnejších príbehov 20. storočia. Vďaka odvahe a odhodlaniu dokázalo šestnásť ľudí prežiť 72 dní v nadmorskej výške 3 500 m n. m. Malo to...
John Donohue a jeho šialená pivná cesta do vietnamskej vojny.
V novembri roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastnú päsť do pekla vietnamskej vojny. V batohu mal iba zoznam svojich priateľov zo susedstva, osobné listy a hromadu piva. Rozhodol...
Príbehy stroskotancov: Shackletonova expedícia
V dnešnom článku sa zameriame na osudy Shackletonovej transantarktickej expedície. Tento muž, zatienený svojimi známejšími kolegami Amundsenom a Scottom, dokázal aj po stroskotaní v ľadovej pustatine...