Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

Prezrite si s nami jeden z najslávnejších svetových trekových okruhov. Cesta dlhá 240 km vedúca Nepálom začína v subtropických nížinách, dosahuje však aj nadmorskú výšku cez 5 000 m. Napriek tomu je tento trek vhodný aj pre stredne skúsených turistov bez horolezeckých skúseností.
Základné informácie
Trek je samozrejme možné natiahnuť aj skrátiť, ale základný okruh začína v dedine Bhulbhule (840 m) a končí za cca 18 dní v Nayapule (alebo naopak). Do týchto miest existuje pravidelné autobusové spojenie z hlavného mesta Káthmandú. Samotný okruh prechádza dvoma horskými údoliami a obchádza celé pohorie Annapurna. Toto pohorie s 13 sedemtisícovkami a jednou osemtisícovkou patrí k horolezecky najprestížnejším.
Samotná hora Annapurna I je najsmrtonosnejším vrcholom sveta s úmrtnosťou 29,5 % (z Everestu sa nevrátilo cca 8 % horolezcov). Samotné slovo Annapurna označuje hinduistickú bohyňu úrody a plodnosti, ktorá má svoje sídlo podľa povesti práve v tomto pohorí.
Okruh ročne prejde viac ako 10 000 turistov, takže rozhodne nejde o cestu panenskou krajinou. Skúsení horali to pravdepodobne neocenia, ale dedinčania radi turistov ubytujú aj nakŕmia, čo umožňuje absolvovanie okruhu aj menej skúseným trekárom. Miestni sú predovšetkým Nepálci, kvôli blízkosti hranice je tu ale viditeľný aj vplyv Tibetu. S rastúcou nadmorskou výškou tak pribúdajú aj budhistické svätyne.

Base Camp Adventure: Mapa základného okruhu.
Keďže sa predsa len jedná o vysokohorskú túru, je potrebné dopredu všetko naplánovať. Výhodou tohto treku je celkom postupné stúpanie uľahčujúce aklimatizáciu. Najťažším úsekom je priesmyk Thorong-La v polovici okruhu. Tu cesta vystúpi až do výšky 5 416 metrov nad morom. V tejto výške sa už dýcha veľmi ťažko, ale stále je to pomerne znesiteľné. Napriek tomu je pred samotným výstupom lepšie aspoň deň odpočívať, aklimatizácia je v Himálaji kľúčová.
Turisti a miestni
Väčšina miestnych dnes postavila svoje živobytie na turistickom ruchu, cena ubytovania a stravy stúpa úmerne s nadmorskou výškou. Miestna kuchyňa na priemerného Európana môže pôsobiť celkom podivne, obľúbené sú polievky z kuracích pazúrov alebo tuhé jačie steaky. Ubytovanie pre jedného stojí v prepočte 1,60 - 4 EUR, až do 4 000 m tu funguje elektrina aj Wifi.
V Slovenskej a Českej republike ponúka okruh ako zájazd niekoľko cestovných agentúr, cena sa potom pohybuje v rozmedzí 1 500 - 3 000 EUR. Agentúra zaistí všetku dopravu, skúsených sprievodcov i nosičov. Nutné je samozrejme cestovné poistenie a vízum do Nepálu. Najčastejšie sa do Káthmandú lieta buď priamo z Viedne alebo s prestupom v Dubaji.

Himalaya discovery adventures: 12-dňový itinerár okruhu Annapurna Circuit Trek – rozpočet, mapa a tipy.

Wikipedia: Annapurna I (vľavo; 8 091 m) najvyššia a najnebezpečnejšia hora pohoria.
Výhody aj nevýhody treku
Annapurna circuit patrí podľa mnohých hlasovaní do desiatky najlepších trekov sveta. Výhodou je dobrá dostupnosť a úchvatné okolie. Vďaka podpore miestnych sa celý okruh môže ísť naľahko, hoci si človek trochu priplatí. Našťastie sú miestne ceny pre peňaženku priemerného Slováka pomerne priaznivé. Vďaka popularite tohto treku sa dá na internete nájsť množstvo rád a odporúčaní. Táto popularita ale môže byť aj problém, pretože na okruhu môže byť až veľa turistov. Namiesto tichého rozjímania sa tak môžete dva týždne predierať davmi Američanov a Nemcov.
V celých Himálajach sa však nachádzajú aj iné alternatívy pre milovníkov extrémnej turistiky. Annapurna circuit však stále zostáva najpreskúmanejšou a podľa mnohých trekarov aj najkrajšou Himalájskou trasou.

Adventure Nepal eco treks: Môžete zvoliť aj kratší trek po okruhu Annapurna - 13-dňový.

Priesmyk Thang-La.
Zdroje fotiek a obsahu:
- https://basecampadventure.com/annapurna-circuit-trek-map/
- https://www.himalaya-discovery.com/annapurna-circuit-trek-12-days-itinerary/
- https://www.halfwayanywhere.com/trails/annapurna-circuit/why-you-should-not-hike-the-annapurna-circuit/
- https://www.indie-nepal.cz/zajezdy-indie-nepal/individualni/annapurna-okruh-nejkrasnejsi-trek-v-nepalu
Novinky
Wilhelm Gustloff: najväčšia námorná katastrofa všetkých čias
Parník Wilhelm Gustloff slúžil na konci druhej svetovej vojny ako nemecká evakuačná loď a po torpédovaní sovietskou ponorkou na ňom zahynulo vyše 9 000 osôb, predovšetkým civilistov. Celý príbeh dodnes...
Príbehy stroskotancov: skaza letu 571
Príbeh letu uruguajských aerolínií č. 571 patrí k jednému z najsilnejších príbehov 20. storočia. Vďaka odvahe a odhodlaniu dokázalo šestnásť ľudí prežiť 72 dní v nadmorskej výške 3 500 m n. m. Malo to...
John Donohue a jeho šialená pivná cesta do vietnamskej vojny.
V novembri roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastnú päsť do pekla vietnamskej vojny. V batohu mal iba zoznam svojich priateľov zo susedstva, osobné listy a hromadu piva. Rozhodol...
Príbehy stroskotancov: Shackletonova expedícia
V dnešnom článku sa zameriame na osudy Shackletonovej transantarktickej expedície. Tento muž, zatienený svojimi známejšími kolegami Amundsenom a Scottom, dokázal aj po stroskotaní v ľadovej pustatine...