Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

Expedícia financovaná podnikateľom Paulom Allenom (zomrel v októbri 2018) objavila vrak japonskej bojovej lode Hiei, ktorá ako prvá japonská bojová loď padla za obeť americkým námorným silám počas Druhej svetovej vojny ...
Expedícia financovaná podnikateľom Paulom Allenom (zomrel v októbri 2018) objavila vrak japonskej bojovej lode Hiei, ktorá ako prvá japonská bojová loď padla za obeť americkým námorným silám počas Druhej svetovej vojny.
Vrak bol prvýkrát na sonare videný japonskými výskumníkmi už v minulom roku, a to neďaleko miesta, kde bol údajne naposledy videný v roku 1942. Že ide o Hiei bolo definitívne potvrdené výskumnou loďou Petrel, ktorá spadá do projektu spoluzakladateľa Microsoftu Paula Allena. Tento projekt sa snaží nájsť a zaznamenať vraky známych loďí po svete. Diaľkovo ovládané drony vyslané z lode Petrel našli Hiei kýlom nahor, kúsok od ostrova Savo v hĺbke nejakých 975 m.

Hiei bola do služby zaradená v roku 1914 v lodeniciach Yokosuka blízko Tokia. Vo svojej pôvodnej konfigurácii ale Hiei, patriaca do triedy Kongó, nebola v skutočnosti označená ako bojová loď, ale ako bojový krížnik. Aký je v tom rozdiel? To je pomaly otázka samostatného článku, ale len pre poriadok sa jedná o pomer rýchlosti / palebnej sily a pancierovania. Bojové lode disponujú palebnou silou a pancierovaním, bojové krížniky kombinujú palebnú silu a rýchlosť na úkor ochrany. Samostatnou kapitolou potom sú rýchle bojové lode, ktoré kombinujú všetky tri aspekty. Hiei disponovala výtlakom 37.187 ton a celkom ôsmich delami kalibru 356 mm.
Loď samotná mala pomerne zaujímavú kariéru, prešla hneď niekoľkými prestavbami a tesne pred Druhou svetovou vojnou bola jej klasifikácia zmenená z bojového krížnika na rýchlu bojová loď.
Jej osudovou chvíľkou bola noc 13. novembra roku 1942, kedy sa japonská flotila dvoch bojových lodí, ľahkého krížniku a jedenástich torpédoborcov, stretla s americkou flotilou dvoch ťažkých krížnikov, troch ľahkých krížnikov a ôsmich torpédoborcov. V bitke, ktorá bola neskôr pomenovaná ako Prvá bitka o Guadalcanal, Hiei využívala svojich výkonných svetlometov na osvetľovanie nepriateľských lodí. To ju urobilo hlavným cieľom amerických plavidiel, čo vyústilo do poškodenia starnúcej japonskej bojovej lode.
Neskôr sa do útoku proti Hiei pridalo aj americké letectvo, ktoré loď prakticky vyradilo a posádka bola nakoniec nútená Hiei potopiť. 188 námorníkov z celkových 1360 išlo ku dnu s loďou. Bola to prvá japonská bojová loď potopená za Druhej svetovej vojny.

Po dlhé roky sa nevedelo, kde vlastne loď nakoniec spočinula. Počas zmätkov pri potápaní boli zaznamenané dve miesta. Loď bola vraj nakoniec nájdená severozápadne od ostrova Savo.
Zábery nasnímané kamerami na dne naznačujú, že dobrá tretina lode chýba, čo ukazuje na silný výbuch, ktorý loď roztrhol vo dvoje.
Novinky
Elitné jednotky: Francúzska cudzinecká légia
Francúzska cudzinecká légia je právom hrdá na to, že jej esprit de corps (morálka a duch jednoty) patrí k najvyšším na svete. Legionári sú vždy pripravení bojovať za Francúzsko, aj keď pochádzajú z rôznych...
Príbehy stroskotancov: Alexander Selkirk
Alexander Selkirk bol na konci sedemnásteho storočia za trest vysadený na pustý ostrov len so základným vybavením. Napriek tomu tam dokázal prežiť a po štyroch rokoch sa dočkal záchrany. Práve jeho príbeh...
Hiró Onoda: Muž, pre ktorého sa druhá svetová vojna skončila až v roku 1974
Hiró Onoda je dodnes v rodnom Japonsku symbolom starej japonskej oddanosti a vytrvalosti. Tento muž odmietol uveriť v kapituláciu Japonska a 22 rokov pokračoval vo svojej osobnej partizánskej vojne na...
Tipy na výlety v Ústeckom kraji
Ústecký kraj je známy predovšetkým ako priemyselný región. Napriek tomu sa aj tu nachádza množstvo zaujímavých výletných miest. V dnešnom článku vám prinášame pestrý výber – od skalných miest až po rozprávkové...