Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

V novembri roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastnú päsť do pekla vietnamskej vojny. V batohu mal iba zoznam svojich priateľov zo susedstva, osobné listy a hromadu piva. Rozhodol sa totiž podporiť svojich susedov vychladeným americkým pivom.
Chickie Donohue a barmanova výzva
Hrdina tohto príbehu sa narodil roku 1941 v New Yorku. Po dosiahnutí plnoletosti narukoval do americkej armády a štyri roky slúžil ako mariňák. Nikdy sa nezapojil do priameho boja a po odchode do civilu sa začal venovať námornému obchodu.
Počas vojny vo Vietname bol svedkom toho, ako mnoho jeho priateľov a susedov rukuje a odplávava do Vietnamu. So zvyšnými štamgastami na nich často spomínali v ich obľúbenom bare Doc´s Fidlers. Takto trávili aj jeden večer na jeseň roku 1967, počas vrcholu vietnamského konfliktu. V televízii práve bežali zábery protivojnových demonštrácií, čo veľmi frustrovalo Donohua aj všetkých ostatných.
Sam Donohue poznal osobne 28 obetí vojny vo Vietname a považoval protivojnové demonštrácie za zneváženie ich obete. Podobne zmýšľajúci barman – George „Plukovník“ Lynch navrhol, že by mal radšej niekto priviezť ich chlapcom pivo a povzbudiť ich. Chickieho táto myšlienka zaujala a v novembri naozaj vyrazil vyzbrojený zoznamom so šiestimi menami. Viezol aj osobné odkazy od priateľov a príbuzných vojakov.

John „Chickie“ Donohue na začiatku svojej výpravy.
Plavba do Vietnamu a prvá donáška
Do Vietnamu si Donohue vyrazil skromne - na sebe mal kockovanú košeľu a menčestrové nohavice a v tomto oblečení nakoniec absolvoval celú svoju výpravu. V januári roku 1968 dorazil do Saigonu a pokračoval do vnútrozemia. Vďaka kombinácii vojenského žargónu a ležérneho oblečenia ho väčšina vojakov považovala za príslušníka rozviedky a ochotne mu pomáhala.

Záber z filmu Na pivo do první linie z roku 2022. Réžia: Peter Farrelly.
Sám Donohue túto legendu priživoval a využíval ju predovšetkým v kontakte s dôstojníkmi. Prostým vojakom otvorene rozprával o účele svojej cesty a tí mu potom radi pomáhali, občas len výmenou za plechovku piva. Veľmi dobre mu poslúžila aj takzvaná námorná karta, čo bol jeho služobný preukaz z dôb služby pri námorníctve.
Prvý, komu na svojej výprave Donohue pivo odovzdal, bol Tommy Collins slúžiaci pri vojenskej polícii. Dostal sa k nemu vďaka tvrdeniu, že je to jeho nevlastný brat. Tommy Collins neskôr spomínal, ako uvidel svojho priateľa, ktorý k nemu šiel bojovou zónou oblečený ako na golf. Po otázke, čo tu robí, odpovedal Donohue, že mu jednoducho priviezol pivo.
Ďalšie tri doručenia a smoliar Donohue
Ďalší na rade boli Kevin McLoone a Rick Dugan slúžiaci na základni ďaleko na severe. Akýmsi podivným spôsobom sa Donohueovi podarilo dojednať transport vrtuľníkom. Prvého našiel Dugana, ale vo chvíli, keď sa mu chystal odovzdať pivo, bola základňa napadnutá Vietcongom. Dugan mu hodil granátomet a John Donohue tak nedobrovoľne získal prvé bojové skúsenosti.
Po bitke pohostil Dugana a jeho kamarátov pivom značky Pabst Blue Ribbon a Schlitz. Potom čo našiel aj McLooneho vyrazil späť na juh. Jeden kamarát zo zoznamu medzitým padol a ďalší bol poslaný domov kvôli malárii. Posledného zo svojich kamarátov, Bobbyho Papappasa, nakoniec našiel v Saigone.
Po splnení svojej úlohy sa chystal vyraziť domov, zistil však, že jeho loď už odplávala. Rozhodol sa doletieť na Filipíny a chytiť v Manile Victory Dragon. Na to však potreboval platné doklady. Vyrazil teda na americkú ambasádu, k jeho smole však počas vybavovania papierov začala ofenzíva Tet a Saigon bol obkľúčený. Neozbrojený Donohue strávil noc pritlačený k stene ambasády, zatiaľ čo okolo prebiehali tvrdé boje. Ako zázrakom prežil a Vietnam opustil. Jeho cesta na bojovú líniu a späť trvala necelých päť mesiacov, domov sa vrátil v apríli 1968.

John Donohue (vpravo) s Rickom Dunagom a dalšími vojakmi.
Návrat domov a The Greatest beer run ever
John „Chickei“ Donohue bol po návrate oslavovaný susedmi ako hrdina. Vrátil sa ale zmenený človek. Zistil, že súhlasí s názorom aktivistov na ukončenie zbytočnej vojny. Našťastie sa všetci štyria jeho priatelia nakoniec vrátili živí a zdraví. Sám Donohue kúpil v roku 1970 bar Doc´s Fidlers a roky ho prevádzkoval.
O svojom príbehu napísal knihu The Greatest beer run ever: A Memoir of Friendship, Loyality and War (Najväčší pivný beh všetkých čias: Pamäte Priateľstva, Vernosti a Vojny). Roku 2022 natočil Peter Farelly rovnomenný film so Zacom Efronom a Russelom Crowom, v českých kinách premietaný pod názvom Na pivo do prvej línie. Tým končí príbeh možno šialeného, ale veľmi statočného a svojim priateľom oddaného muža.

Plagát k filmu: The Greatest Beer Run Ever.

Pravdivý príbeh: Filmový a skutočný John „Chickie“ Donohue.
Zdroje obsahu a fotiek:
- https://nypost.com/2020/11/07/meet-the-man-who-brought-his-buddies-beer-in-the-vietnam-war/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Chick_Donohue
- https://allthatsinteresting.com/john-chickie-donohue
- https://cherrieswriter.com/2023/07/22/the-unbelievable-true-story-of-john-donohue-and-the-greatest-beer-run-ever/
- https://www.csfd.cz/film/1164925-na-pivo-do-prvni-linie/galerie/
- https://en.wikipedia.org/wiki/The_Greatest_Beer_Run_Ever
- https://decider.com/2022/09/30/greatest-beer-run-ever-true-story/
- https://medium.seznam.cz/clanek/jakub-zachrdla-dorucil-pivo-kamaradum-do-prvni-linie-john-donohue-a-jeho-silena-cesta-do-pekla-vietnamske-valky-71344
Novinky
Základná vojenská služba v Európe-+
Pätnásť európskych štátov má dodnes zavedenú nejakú formu povinnej vojenskej služby. Ich počet za posledné desaťročie dokonca narástol, predovšetkým kvôli zhoršujúcej sa situácii v Európe. Myšlienka na...
Pepsi Navy, šiesta najsilnejšia svetová flotila
V roku 1989 sa firma Pepsi stala spolumajiteľom krížnika, fregaty, torpédoborca a sedemnástich ponoriek sovietskej výroby. Pepsi boli tieto lode predané, pretože zadrhávajúca sovietska ekonomika už...
Príbehy stroskotancov: šesť chlapcov na pustom ostrove
Môže nám to síce pripadať ako nejaký román Julesa Verna, ale tento príbeh sa naozaj udial. Šesť chlapcov vo veku 13 až 16 rokov dokázalo prežiť na pustom ostrove uprostred Pacifiku 15 mesiacov a vďaka...
Operácia Christmas drop
Predstavte si, že namiesto Slovenskej republiky žijete na opustenom ostrove kdesi v Tichom oceáne a nemáte takmer nič. Napriek tomu sa vždy raz za rok objaví na obzore obrie vojenské lietadlo, ktoré vám...