Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
My muži si zvyčajne príliš nepotrpíme na rôzne módne doplnky. Existuje však jedna výnimka, ktorá v sebe spája módu aj funkčnosť. Tou výnimkou sú náramkové hodinky...
My muži si zvyčajne príliš nepotrpíme na rôzne módne doplnky. Existuje však jedna výnimka, ktorá v sebe spája módu aj funkčnosť. Tou výnimkou sú náramkové hodinky.
V dnešnej dobe chytrých telefónov si možno hovoríte, že hodinky sú číra zbytočnosť, ale opak je pravdou. Ich popularita možno trochu klesla, ale stále pretrváva. Aby sme pochopili prečo tomu tak je, musíme sa pozrieť do ich histórie ...
História náramkových hodiniek
Náramkové hodinky sú v súčasnosti hlavne mužskou doménou (prepáčte dámy), nebolo tomu ale vždy tak. V skutočnosti až do konca 19. storočia patrili skôr do bežnej výbavy žien, zatiaľ čo muži používali hlavne hodinky vreckové. Nebolo to kvôli nejakému predsudku, ale hlavne z praktických dôvodov.
Hodinky boli vtedy všeobecne veľmi náchylné na vplyvy okolitého prostredia. Vlhkosť, chlad, teplo a prach dokázali veľmi jednoducho poškodiť vnútorný mechanizmus a hodinky potom často strácali svoju presnosť. Pretože muži vtedy oveľa častejšie čelili týmto elementom, pracovali v armáde, obchode a vo vláde, potrebovali sa neustále "držať v obraze", čo sa času týkalo. Funkčnosť teda bola dôležitejšia ako štýl a pánske hodinky sa z vrecka vyťahovali, len keď boli potrebné.
Toto nakoniec (tak ako mnoho iných vecí v histórii) zmenila vojna ...
Vreckové hodinky potrebujú na používanie voľnú ruku, čo v boji nie je práve ideálne. Ale pretože vojaci potrebovali vedieť koľko je presne hodín, začali improvizovať tak, že k vreckovým hodinkám pripevnili kožené opasky a začali ich nosiť na zápästí.
Pravdepodobne prvé prípady tejto improvizácie vznikli u britských vojakov, ktorí bojovali v Búrskych vojnách na konci devätnásteho storočia. Netrvalo to dlho a niekoľko spoločností na nový dopyt zareagovalo a začali sa produkovať špeciálne kožené pásiky priamo na vreckové hodinky. Tieto pásky boli občas vylepšované o kompasy pre lepšiu navigáciu. Zachovali sa aj obrázky niekoľkých dobových reklám:
Ako to býva, rovnako ako keď sa americkí vojaci vracali z Druhej svetovej vojny vo svojich armádnych khaki tričkách a nohaviciach a nosili ich aj v civile, veteráni Búrskych vojen pravdepodobne stále nosili svoje vreckové hodinky na rukách. Mužskí spoluobčania to zaregistrovali a prvé civilné náramkové hodinky sa dostali aj medzi civilov.
Ďalšie spoločnosti na novú módu zareagovali a začali sa vyrábať náramkové hodinky takmer rovnaké ako poznáme dnes. Prvá firma, ktorá masovo vyrábala hodinky špeciálne pre mužov, sa nazývala Girard-Perregaux. V roku 1907 zasa klenotník Louis Cartier vytvoril špeciálne hodinky pre letcov, ktoré sa nazývali Santos (dnes veľmi cenené zberateľské kúsky).
Hoci sa teda produkovalo veľké množstvo náramkových hodiniek pre mužov, predaje až tak oslnivé neboli. Vreckové hodinky medzi mužmi stále hrali prím a zmenil to až príchod ďalšej vojny, a to vojny oveľa ničivejšej.
Prvá svetová vojna priniesla nový moderný prístup k boju a hodinky v nej hrali dôležitú úlohu. Pred prvou svetovou vojnou sa pri plnení rozkazov a koordináciu armády spoliehalo na vizuálne signály. Ale pretože bojisko prvej svetovej bolo mimoriadne rozsiahle, a pretože vojaci bojovali v zákopoch, vizuálne signály stratili svoj zmysel. Na koordináciu útokov sa teda začali používať presné časy. Dôstojníci jednotiek si na schôdzkach synchronizovali hodinky a ofenzívu iniciovali vo vopred dohodnutý čas.
Aby toto fungovalo bezchybne, väčšina britských dôstojníkov používala improvizované náramkové hodinky - teda vreckové hodinky prirobené k tenkému koženému opasku. Niektorí si však zaobstarali hodinky náramkové, vytvorené priamo na to, aby vydržali náročné podmienky v boji. Anglické firmy opäť zareagovali na tento nový "trh" a začali predávať náramkové hodinky určené priamo pre dôstojníkov slúžiaci v zákopoch. Prekvapivo ich nazývali "zákopové hodinky" (trench watch).
Zákopové hodinky vtedy neboli posväteným vybavením pre vojakov, ak ich niekto chcel, musel si ich zaobstarať za svoje peniaze. Pretože vtedy neexistovala jediná firma dodávajúca hodinky do armády, otvoril sa tým nový a masívny trh s vysokou konkurenciou. A ak niečo vzniká pri vysokej konkurencii, je to inovácia.
Na čísla aj ručičky hodiniek sa začala nanášať fosforeskujúce farba, ktorá pomáhala za znížených svetelných podmienok a v tme. Odolné materiály nahradili krehké sklo. Kolíčky na pripevňovanie kožených pásikov sa začali zabudovávať priamo do hodiniek. Porcelánové číselníky, tak dlho používané pri vreckových hodinkách, boli nahradené kovovými. Najväčšie zmeny sa však dočkalo telo hodiniek, to sa začalo vyrábať odolnejšie a tiež utesnené, aby sa zabránilo vnikaniu nečistôt do krehkého vnútorného mechanizmu.
Po vojne sa stala prakticky tá istá udalosť ako v Búrskych vojnách, veteráni sa vrátili so svojimi zákopovými hodinkami na zápästiach a tým sa opäť odštartoval trend nosenia náramkových hodiniek medzi mužmi v civile. V roku 1930 sa už predávalo viac náramkových hodiniek než tých vreckových.
Prečo nosiť hodinky?
Máloktorý muž v dnešnej dobe musí počítať čas do útoku a technológie od čias prvej svetovej vojny značne pokročili.
Sme teraz v čase, keď si takmer ktokoľvek len vytiahne telefón z vrecka a okamžite vie, koľko je hodín. Otázka je teda očividná: Je ešte nejaký dôvod, prečo nosiť hodinky?
Pravda je taká, že na prelome tisícročí začal predaj náramkových hodiniek vďaka telefónom klesať. Po dosiahnutí minima v roku 2009 sa však predaj hodiniek začal opäť zvyšovať a trend zatiaľ neustáva.
Prečo to tak je? Čo v dobe inteligentných telefónov vedie muža k nákupu klasických hodiniek? Máme pre vás hneď niekoľko dôvodov, prečo si nejaký ten kúsok zaobstarať.
Hodinky sú funkčné a pohodlné.
Asi ste to zažil každý, keď ste si zaobstarali svoj prvý telefón a začali ste pochybovať o zmysle hodiniek. Prečo nosiť so sebou ďalšie vybavenie, keď v skutočnosti máte všetko v jednom zariadení?
Lenže, týmto prístupom sa nevedomky vystavujete rovnakým problémom, ako mali vojaci v Búrskych vojnách. Telefón je niečo, ako vreckové hodinky. Keď sa chcete pozrieť na to, koľko je hodín, musíte si uvoľniť jednu ruku, siahnuť do vrecka a pozrieť sa.
S náramkovými hodinkami sa jednoducho stačí len pozrieť na svoju pažu a okamžite viete aký je čas. A máte pri tom obe ruky voľné.
Navyše, s tradičnými hodinkami si nemusíte robiť starosti ohľadom pravidelného nabíjania. Klasické hodinky vám budú na jednu batériu fungovať dlhé mesiace a naťahovacie vždy stačí raz za čas dotiahnuť. Chytrý telefón na druhú stranu vydrží maximálne dva dni a sú situácie, kedy elektrinu jednoducho nebudete mať k dispozícii.
Samostatnou kapitolou sú potom chytré náramkové hodinky. Tie v sebe kombinujú klasický vzhľad s modernými technológiami. Taká značka Suunto (podobných značiek je pochopiteľne viac) ponúka celý rad funkcií, ako je sledovanie srdcového tepu, počet krokov, GPS mapy a pod. Ale aj u chytrých hodiniek budete musieť riešiť výdrž, čím viac vychytávok, tým viac je zaťažovaná batéria.
Hodinky vyzerajú skvele.
Hodinky nosíte hlavne kvôli ich funkčnosti. Pravda je ale taká, že sú nosené aj kvôli tomu, že skvele vyzerajú.
Keď hodinky pekne "spárujete" so štýlovým oblekom, stanú sa takým jemným detailom, ktorého si každý všimne. Hocikto vám potom môže na oficiálnej akcii pochváliť skôr hodinky, než váš oblek.
Ďalšou krásou hodiniek je to, že ich existuje nepreberné množstvo. Môžete si v podstate urobiť takú zbierku, kedy na rôzne príležitosti budete mať iné hodinky.
Hodinky naznačia vaše záujmy.
Keď prvé hodinky pred pár stovkami rokov uzreli svetlo sveta, okamžite sa stali veľmi silným sociálnym signálom. Tieto prvé hodinky boli extrémne drahé a iba tí najbohatší si ich mohli dovoliť. Keď sa vreckové hodinky začali transformovať na hodinky náramkové, disponovali nimi predovšetkým britskí dôstojníci. Dokonca aj potom, čo masová produkcia zrazila cenu nadol, kvalitnejšie kúsky stále poukazovali na vysoký status užívateľa.
Dnes hodinky môžu ukázať na vašu "príslušnosť" alebo vaše záujmy. Sú vaším záujmom športy? Kúpte si športové hodinky s množstvom funkcií pre sledovanie cvičenia. Ste praktický človek? Kúpte si extra odolné hodinky, čo s vami prežijú aj apokalypsu. Robíte radi reenactment? Kúpte si jednu z mnohých kópií vojnových originálov.
Hodinky vám pomôžu vyjadriť vaše postoje, vaše záujmy a váš status. Vyberajte starostlivo!
Hodinky sú nadčasové.
Kým náramkové hodinky, tak ako ich poznáme, sú na svete plus mínus jedno storočie, získali si za tie roky svoj vlastný status. Dobre dizajnované hodinky sú ako dobrý oblek - aj po desaťročia vyzerajú skvele. To je ten dôvod, prečo sa šesťdesiat rokov staré Rolexky predávajú za desiatky tisíc eur. Hodinky berte tak trochu ako investíciu.
Hodinky sú tiež skvelým dedičstvom. Ak patríte medzi tých šťastných, čo zdedili hodinky po otcovi alebo dedovi, máte na ruke pripomienku na ľudí, ktorí vám umožnili žiť tak, ako žijete. Ak takéto dedičstvo nemáte, nie je problém túto tradíciu začať.
Človek sa od počiatku vekov snaží ovládnuť živly a čas je z nich ten najdôležitejší. Pekné hodinky vám dajú pocit, že máte plne pod kontrolou svoj čas. S hodinkami budete pripravení na schôdzku s osudom. Alebo aspoň na obchodnú schôdzku alebo rande, ktoré môže zmeniť váš život.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...