Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Na jednodňovom výlete nemusíte byť tak opatrní čo sa týka hmotnosti jedla, napriek tomu budete potrebovať niečo dostatočne výživné, aby ste vydržali celý deň aktívny. Pár návrhov, čo vybrať, sme pre vás spísali - aj keď každý máme iný metabolizmus, iné návyky a reagujeme na pohyb trochu inak. Na inšpiráciu a experimentovanie sa však pár nápadov vždy hodí.
Hmotnosť potravín
Hoci na jednodňovom výlete pravdepodobne nebudete limitovaní miestom, dáva zmysel zvoliť si potraviny, ktoré sú pomerne ľahké. Zbytočne sa nepreťažujte. Vybrané jedlo by malo mať vysokú výživovú hodnotu, aby poskytlo veľké množstvo energie. Rozhodujte sa tiež podľa balenia, v ktorom je jedlo zabalené. Na väčšine výletov totiž odpad ponesiete so sebou a rozhodne nechcete ťahať kovové konzervy s ostrými okrajmi. Ideálne by malo byť jedlo zabalené v ľahkých plastových vreckách alebo si ich môžete zabaliť do voskového papiera.
Výživová hodnota
Niektoré jedlá sú jednoducho na dlhom výlete hodnotnejšie. Pri výbere pozerajte na tri hodnoty: sacharidy, proteíny a tuky. Jedlá by mali energiu dodávať postupne. Komplexné sacharidy sú lepšie ako jednoduché, pretože tie jednoduché síce rýchlo dodajú energiu, ale potom vás zanechajú vyčerpanými. Proteíny veľa energie neuvoľňujú, ale sú skvelým zdrojom pre regeneráciu svalov.
Pitný režim
Ešte dôležitejšie ako voľba správneho jedla, je pitný režim. Podľa podmienok budete potrebovať niečo medzi pol litrom a litrom tekutín na hodinu. A buď so sebou musíte niesť dostatok vody, alebo vedieť, kde si ju môžete po ceste doplniť (prípadne prefiltrovať pomocou filtračných slamiek a pod.). Rozhodne počas treku pite pravidelne. Keď budete čakať na to, až budete mať smäd, dehydratácia už bude negatívne ovplyvňovať váš výkon. A pokiaľ budete piť v teplom počasí naozaj veľa, uistite sa, že máte aj dostatok solí na vstrebanie vody.
Raňajky
Než vyrazíte, rozhodne sa naraňajkujte tak, aby ste niekoľko hodín vydržali bez jedla, ale zároveň neboli preplnení. Skvelá je ovsená kaša, a pokiaľ ju nemusíte, odporúčame grécky jogurt so semienkami a ovocím. Hoci je to lákavé, rozhodne sa vyhnite klasickým anglickým raňajkám, ktoré by vás v podstate vyčerpali ešte pred samotným výletom. Funkčnou alternatívou k miešaným vajíčkam sú vajcia natvrdo s celozrnným toastom. Namiesto klasickej silnej kávy ráno, zvoľte radšej čaj.
Olovrant
Na výlet vezmite aj malé občerstvenie. Za štyri hodiny chôdze spáli telo okolo 2 000 kalórií (samozrejme podľa náročnosti terénu a rýchlosti chôdze). To znamená, že doplnenie energie sa bude naozaj hodiť. Trail mixy, oriešky, sušené ovocie, to všetko vám pomôže zahnať hlad a udržať dostatok energie na ďalší pohyb. Pokojne so sebou vezmite aj čerstvé ovocie, to vám pomôže s hydratáciou. Pokiaľ sa obávate nedostatku cukru, pribaľte do batohu malú čokoládu s vyšším obsahom kakaa. Ďalším plusom je, že konzumácia čokolády vypúšťa do tela endorfíny a dopamín, čo znamená jediné – instantné šťastie! Pokiaľ žiadna z predchádzajúcich možností nevyhovuje, nabaľte so sebou energetické tyčinky, poprípade sušené mäso (to je v poslednej dobe obzvlášť obľúbené).
Pamätajte si, že jesť po troškách (ujedať) každé dve hodiny bude pre vaše telo lepšie ako tri masívne jedlá. Ľahšie si tak udržíte konštantnú hladinu energie.
Obed
Čo sa týka obeda, na jednodňový výlet si v kľude môžete vziať čerstvé jedlo bez toho, aby hrozilo, že sa vám pokazí. Veľa ľudí má stále rado rezne s chlebom, rôzne plnené toasty či sendviče. Prečo nie? A pokiaľ sa chcete vyhnúť pečivu, pripravte si so sebou šalát s kuskusom či quinoou.
Jedlo po výlete
Odporúčame, aby ste sa do hodiny po výlete najedli. Pomôžete svojim svalom s regeneráciou. K skvelým regeneračným drinkom patrí aj horúca čokoláda. Dodá vášmu telu skvelú kombináciu cukru a proteínu, zvlášť pokiaľ zvolíte kvalitný prášok, ktorý si rozpustíte v mlieku. Ďalšou možnosťou je urobiť si ovocné smoothie či proteínový shake.
Pokiaľ ste sa z výletu vrátili na večeru, skúste sa vyhnúť jedlu z fast foodu či pizze. Oveľa lepšou alternatívou bude varená ryža so zeleninou či rybou. Taký losos je skvelým zdrojom proteínov a omega-3 mastných kyselín, ktoré vám pomôžu s boľavými svalmi. Ďalšou možnosťou je urobiť si napríklad zeleninové čili alebo lahodné pečené kura.
Prajeme vám dobrú chuť a kilometre dobrodružstva :)
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...