Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Ostrov Runit je miestom, kde je postavená obria betónová kupola, ktorá v sebe obsahuje veľké množstvo jadrového odpadu a trosiek zo sérií atmosférických nukleárnych testov zo Studenej vojny ...
Ostrov Runit je miestom, kde je postavená obria betónová kupola, ktorá v sebe obsahuje veľké množstvo jadrového odpadu a trosiek zo sérií atmosférických nukleárnych testov zo Studenej vojny. Ekológovia teraz bijú na poplach, pretože na kupoli sa objavujú praskliny a hrozí, že sa všetok nebezpečný obsah počas nejakej silnejšej búrky dostane do mora.
Podľa správ CBS generálny tajomník Spojených národov António Guterres vyhlásil pred študentami na Fiji, že prezident Maršalových ostrovov je mierou nebezpečenstva úniku látok veľmi znepokojený.
Vláda Spojených štátov počas Studenej vojny na Maršalových ostrovoch vykonala celkom 67 testov. Ostrovy boli "demolované" nukleárnymi a následne termonukleárnym zbraňami, medzi ktoré patril aj neslávne preslávený test Castle Bravo. Pri ňom explodovala desaťtonová vodíková bomba s výbušným ekvivalentom 15 megaton TNT. Pre porovnanie, hirošimská bomba bola ekvivalentom 15 kiloton TNT.
Testy ako bol Castle Bravo spôsobili ohromnú rádioaktívnu kontamináciu piesku, pôdy a objektov v okolí. Väčšina kontaminovaného materiálu z ostrovov bola po jednom z testov zhromaždená a vysypaná do stometrového krátera.
Kupola obsahuje 84.000 kubických metrov kontaminovanej pôdy a cca 4.500 kubických metrov kontaminovaných sutín. V roku 1980 bola nad kráterom postavená už spomínaná, 46 cm hrubá betónová kupola, ktorá všetok odpad uzavrela pred okolitým svetom.
Kupola nikdy nebola myslená ako permanentná a podľa posledných správ morská voda už prenikla dovnútra. Ak sa hladina morí vďaka globálnemu otepľovaniu zdvihne, Tichomorie čoskoro dosiahne až k stavbe samotnej.
Nie je úplne jasné, ako sa tento problém vyrieši. Kupola spadá pod jurisdikciu vlády Maršalových ostrovov a dohoda z roku 1979 medzi vládou Ostrovov a vládou americkou hovorí, že Amerika nie je zodpovedná za akékoľvek problémy, ktoré by mohli vzniknúť zo starých jadrových experimentov. Problémom je, že Maršalové ostrovy sú chudobným štátom, ktorý rozhodne nemá ani prostriedky a ani financie na to, aby problémy s kupolou vyriešili presunom kontaminovaného obsahu do novej lokácie.
Hoci Amerika nie je povinná podľa zmluvy nijako ostrovom pomáhať, je jasné, že ak kupola praskne, z ekologickej katastrofy budú obvinené práve Spojené štáty.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...