Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Ak za sebou nemáte nejaký tréning (a za tréning nepovažujte sledovanie televíznych programov s "expertmi" na prežitie), zle vyhodnotená situácia vás môže stáť život (alebo končatinu) ..
Na núdzové situácie v prírode väčšinou nikdy nemôžete byť úplne pripravení. Ak za sebou nemáte nejaký tréning (a za tréning nepovažujte sledovanie televíznych programov s "expertmi" na prežitie), zle vyhodnotená situácia vás môže stáť život (alebo končatinu). Sedem nasledujúcich situácií vám pomôže vytriediť fakty od fikcie.
Mýtus č. 1 - ak vás napadne medveď, robte mŕtveho
Veľmi rozšírená rada, ktorej história vraj siaha až do osemnásteho storočia. V skutočnosti môže a nemusí fungovať, záleží na okolnostiach a na druhu medveďa, s ktorým sa stretnete. Ak viete, že v okolí môže byť medveď, najlepšie je mať k dispozícii obranný sprej, alebo priamo sprej na medvede. Pokiaľ už vás medveď napadne (a to nebýva často, človek nie je pre medveďa obvyklou korisťou) je hneď niekoľko vecí, čo môžete urobiť.
Prvá radou je: neutekajte! Medveď, hoci pôsobí neobratne a pomalo, je v behu ďaleko rýchlejší než akýkoľvek človek (zvlášť v teréne). Najprv naozaj pomaly skúste od medveďa vycúvať a hovorte hlbokým upokojujúcim hlasom. Ak to nepomôže a medveď na vás vybehne, použite sprej. Pokiaľ sprej nemáte, ľahnite si na zem, stočte sa do klbka a chráňte si krk a životne dôležité orgány v hrudníku. Ak sa nebudete brániť, medveď by o vás za chvíľu mal stratiť záujem. Potom vyhľadajte pomoc.
Mýtus č. 2 - hadí jed sa dá vysať z rany ústami
Tento mýtus ste mohli vidieť v naozaj veľkom množstvom filmov, seriálov a hier. Je to hlúposť. Vysatím jedu z rany akurát zvyšujete riziko toho, že sa do rany dostanú ďalšie baktérie, ktoré spôsobia naozaj veľmi nebezpečnú infekciu.
Namiesto vysatia jedu si zranenie rýchlo umyte horúcou vodou a mydlom. Prípadne ranu môžete dezinfikovať vysokoprocentným alkoholom (pálenka by mala fungovať). Aby ste zabránili rýchlemu šíreniu jedu, udržujte ranu pod úrovňou srdca. Uistite sa, že na sebe nemáte žiadne tesné oblečenie, aby ste zabránili opuchu a rýchlo sa dostaňte do nemocnice.
Mýtus č. 3 - pri stavbe núdzového príbytku je najdôležitejšia strecha
Skutočnosť je taká, že vaše zdravie a bezpečie najviac môžu ovplyvniť podmienky panujúce na zemi. Ak prší alebo sneží, rozhodne venujte obom častiam prístrešku rovnakú starostlivosť. Ak je zem extrémne studená, alebo vlhká, môžete chytiť naozaj nebezpečnú chorobu a eventuálne zomrieť. Izolujte podlahu núdzového prístrešku pomocou kôry, vetiev či čímkoľvek podobným, aby ste sformovali bariéru medzi zemou a svojím telom.
Malá poznámka: ak v prístrešku plánujete mať oheň, nepoužívajte horľavý materiál, ako sú listy a pod. Nemuselo by to dopadnúť dobre.
Mýtus č. 4 - na dehydratáciu pomáha pitie moču či konzumácia snehu
Tejto téme sme sa už naplno venovali vo článku Ako nájsť vodu v divočine. Túto tému teda trochu skrátime. Ak váš moč nie je prefiltrovaný dočista, prakticky len recyklujeme soľ a odpadové látky vášho tela cez obličky. Pre telo v skvelej kondícii toto môže byť relatívne bezpečné, ale len veľmi krátku dobu. Navyše, v niektorých podmienkach môže byť vaše telo príliš zahriate, aby moč dokázalo spracovať. Napríklad v púšti (či podobne horúcom prostredí) moč radšej použite ku chladeniu svojho tela a to tak, že jej pomocou namočíte tričko či šatku a ten si potom dáte na hlavu.
Sneh je skvelým zdrojom vody, ale musíte ho najskôr rozpustiť! Ak tak neurobíte, len ochladíte svoje telo, ktoré potom musí vydať veľa energie, aby sa zahrialo.
Mýtus č. 5 - predmet zarazený v tele musíte ihneď vytiahnuť
Ďalší z mýtov, s ktorými sa bežne môžete stretnúť vo filmoch, kde si hrdina hrdinsky vytrhne šíp (alebo niečo podobné) z ramena (či z miesta podobného) a potom pokračuje bez problémov vo svojom dobrodružstve. Prosím vás, ak sa vám nejaký objekt zarazí do tela, rozhodne ho sami neťahajte von !!! Ak to urobíte, môžete naozaj rýchlo vykrvácať, a to pretože dotyčný objekt funguje ako taká "zátka" zranenia.
Namiesto toho si naozaj starostlivo očistite okolie rany, pokúste sa udržať objekt bez pohybu a okamžite vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.
Mýtus č.6 - môžete jesť to, čo divoké zvieratá
Viete, aké rastliny a huby sú bezpečné na konzumáciu v divočine? Ak neviete, oveľa bezpečnejšie bude konzumovať zvieratá. Hmyz, malé cicavce pod. vám pomôžu zostať v najvyššej núdzi nažive. Ak ste vegetarián, taká púpava vám síce neublíži, ale ani neposkytne dostatočné množstvo kalórií a tuku k tomu, aby ste prežili dlhšiu dobu. Ešte by sme radi zdôraznili, že vo výsledku je na prežitie dôležitejšia voda. Ak neviete, ako ju môžete nájsť, mrknite na náš dvojdielny článok zaoberajúci sa touto témou (1 diel, 2. diel).
Mýtus č.7 - pri útoku udrite žraloka do čumáka
Táto rada bude platiť prakticky pre všetky väčšie zvieratá vrátane ľudí. Ak ste profesionálny boxer, úder "na ňufák" môže zafungovať. Ak nie ste boxer, istejšie je taktika útoku na oči. Takže, ak už budete mať naozaj tú smolu a na dovolenke po vás vyštartuje žralok, skúste ho šťuchnúť do oka (poprípade zaútočte na jeho žiabre).
Repelent proti žralokom
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...