Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

Laserová zbraň nazvaná Shield (SelfProtect High Energy Laser Demonstrator) minulý mesiac prešla pomerne dôležitým testom funkčnosti, počas ktorého úspešne zničila hneď niekoľko rakiet vo vzduchu. Úlohou SHIELD bude chrániť lietadlá pred raketami vzduch-vzduch ...

Laserová zbraň nazvaná Shield (SelfProtect High Energy Laser Demonstrator) minulý mesiac prešla pomerne dôležitým testom funkčnosti, počas ktorého úspešne zničila hneď niekoľko rakiet vo vzduchu. Úlohou SHIELD bude chrániť lietadlá pred raketami vzduch-vzduch. Podobné projekty by potenciálne mohli zmeniť tvár boja vo vzduchu a svojou podstatou potom viesť k ďalšiemu logickému kroku - útočným laserom.
Rakety vzduch-vzduch, tzn. rakety vypúšťané z lietadiel s cieľom zničiť nepriateľské lietadlá, boli vyvinuté v štyridsiatych rokoch minulého storočia. V tej dobe lietadlá dokázala nepriateľa zničiť len na dostrel svojich palubných kanónov či guľometov, vzostup raketových a prúdových motorov ale podstatne lietadlá zrýchlil a projektilové zbrane bolo čím ďalej ťažšie účinne používať. Vývoj navádzaných zbraní sa teda stal prioritou a čoskoro mnoho leteckých síl disponovalo navádzaným zbraňami.

Podľa posledných správ k testu pozemnej verzie ochranného systému došlo 23. apríla v Novom Mexiku. Demonštrátor zostrelil niekoľko rakiet, nebolo však oznámené či bola úspešnosť 100%. Úlohou programu je dostať obranný systém na lietadlá F-15 Eagle do roku 2021.
Na celom projekte spolupracujú tri veľké firmy: Lockheed Martin vyvíja samotný zbraňový systém, Northrop Grumman má na starosť kontrolnú časť zbrane a Boeing vypracúva návrh na nosné puzdro, ktoré bude nakoniec inštalované na lietadlá.
Aktívne ochranné lasery ako je Shield majú potenciál zmeniť spôsob boja vo vzduchu. Nepriateľ bude musieť pravdepodobne vypáliť mnoho rakiet naraz, aby doslova preťažil obranu lietadla, ktoré medzitým môže prakticky beztrestne útočiť na svoj cieľ.
A ako laser dokáže neutralizovať raketu? Možností je veľa, môže napríklad poškodiť navádzacie senzory rakety, poškodiť telo či krídelká alebo dokonca horúčavou odpáliť nálož rakety či jej palivo.
Lasery ako je Shield ale určite nebudú vo svojom použití limitované iba na stíhačky. Ak bude vývoj úspešný, lasery nájdu svoje využitie aj na väčších strojoch ako sú C-130J, C-17, KC-135, KC-10 alebo lietadlá E-3 systému AWACS. Na nich by to v skutočnosti dávalo asi najväčší zmysel, Čína i Rusko pracujú na svojich verziách ďalekonosných rakiet určených na likvidáciu týchto lietajúcich stredísk včasného varovania a riadenia.
S istotou sa dá povedať, že Shield je len začiatok. Laserový systém určený na zameranie a zničenie rakiet bude v budúcnosti dozaista vedieť to isté vykonať aj väčším cieľom, či už pôjde o lietadlá či drony. Laser útočí rýchlosťou svetla a neexistuje proti nemu zatiaľ žiadna obrana. Ako jeho nasadenie ovplyvní budúcnosť letectva je otázkou, je však isté, že bude treba s ním počítať.
Novinky
Elitné jednotky: Francúzska cudzinecká légia
Francúzska cudzinecká légia je právom hrdá na to, že jej esprit de corps (morálka a duch jednoty) patrí k najvyšším na svete. Legionári sú vždy pripravení bojovať za Francúzsko, aj keď pochádzajú z rôznych...
Príbehy stroskotancov: Alexander Selkirk
Alexander Selkirk bol na konci sedemnásteho storočia za trest vysadený na pustý ostrov len so základným vybavením. Napriek tomu tam dokázal prežiť a po štyroch rokoch sa dočkal záchrany. Práve jeho príbeh...
Hiró Onoda: Muž, pre ktorého sa druhá svetová vojna skončila až v roku 1974
Hiró Onoda je dodnes v rodnom Japonsku symbolom starej japonskej oddanosti a vytrvalosti. Tento muž odmietol uveriť v kapituláciu Japonska a 22 rokov pokračoval vo svojej osobnej partizánskej vojne na...
Tipy na výlety v Ústeckom kraji
Ústecký kraj je známy predovšetkým ako priemyselný región. Napriek tomu sa aj tu nachádza množstvo zaujímavých výletných miest. V dnešnom článku vám prinášame pestrý výber – od skalných miest až po rozprávkové...