Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Ako to tak vyzerá, nová rada špecializovaných nábojov umožní americkým špeciálnym silám používať ich zbrane pod vodou, či už proti ľuďom, tak i ponoreným plavidlám ...
Ako to tak vyzerá, nová rada špecializovaných nábojov umožní americkým špeciálnym silám používať ich zbrane pod vodou, či už proti ľuďom, tak i ponoreným plavidlám. Kým klasické strely sú pod vodou nepoužiteľné, nové náboje budú okolo guľky vytvárať bublinu vzduchu, ktorá pomôže prekonať fyzikálne obmedzenia.
Bežné strelivo je designované na to, aby po výstrele dosiahlo rýchlosti niekoľkých sto metrov za sekundu (pri bežnej streľbe). Vo vode je však situácia iná. Guľky majú tendenciu veľmi rýchlo strácať rýchlosť a následne sa jednoducho zastaviť.
Čo sa teda deje, keď guľka musí prejsť pred zásahom inou substanciou, ako je vzduch? Voda je napríklad viac ako 800x hustejšie ako vzduch. Ako je vidieť na videu nad odsekom, guľka z pušky, ktorá má úsťovú rýchlosť okolo 900 m / s, opustí hlaveň a po nejakých dvoch metroch sa úplne zastaví, pričom klesať začne už po cca pol metri od hlavne.
Fyzikálne vlastnosti vody teda činia streľbu pod vodou prakticky nemožnou. To má zmeniť nová technológia od firmy DSG Technologies, ktorá pracuje na novej munícii, ktorá je schopná cestovať vodou vďaka bubline z plynov. Táto bublina výrazne zníži trenie, guľka teda bude vo vode rýchlejšia. Tento proces je už pomerne známy pod názvom superkavitácia. Superkavitáciu používa napríklad ruské ponorkové torpédo VA-111 Shkval, ktoré je až päťkrát rýchlejšie ako bežné torpéda.
Superkavitujúca munícia je firmou označená ako CAV-X a mala by byť účinná ako proti cieľom pod vodou, tak aj tým nad ňou. Otázkou zatiaľ je, ako guľky od DSG superkavitácie dosiahnu. Jednou z logických možností je využitie plynov generovaných pri výstrele zbrane, čo zatiaľ nie je potvrdené.
Spoločnosť pracuje na dvoch typoch nábojoch. A2 je náboj strieľaný na vzduchu proti cieľom na zemi alebo proti cieľom pod vodou. Náboj X2 je pripravovaný špeciálne pre streľbu vo vode a pod ňou. Zaujímavosťou je, že munícia by mala byť používaná vo všetkých existujúcich zbraniach, ktoré používajú americké špeciálne sily.
Presnosť nábojov pod vodou by mala byť naozaj skvelá: pri streľbe na 45 metrov by guľka mala klesnúť maximálne o 5 cm pod miesto, ktoré strelec zameral. To je solídne číslo na to, že súčasná munícia stratí svoju efektivitu pod vodou už okolo pol metra po vystrelení.
Náboje využívajúce princíp superkavitácie by mohli byť naozaj užitočným prídavkom do inventára špeciálnych síl, ktoré v súčasnej dobe musia na boj pod vodou spoliehať na svoje ruky či nože.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a st
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež.
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prí