Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Pokiaľ to o nás ešte neviete, veríme, že každý muž by mal mať nôž, a to ideálne nôž funkčné a ostrý ...
Pokiaľ to o nás ešte neviete, veríme, že každý muž by mal mať nôž, a to ideálne nôž funkčný a ostrý. Naozaj, každý deň sa objavuje toľko situácií, kedy nôž môžete potrebovať, že je takmer nezodpovednosť, nemať ho stále pri sebe. Vybrať ale taký funkčný nôž, môže byť náročné pre osoby nezasvätené.
Napríklad, vezmite si tvary čepelí u zatváracích nožov. Možno vám na prvý pohľad všetky tie čepele prídu rovnaké a príde vám, že funkčný rozdiel medzi nimi nie je. To je však chyba! Tvar čepele je veľmi dôležitý faktor, ktorý má reálny vplyv na používanie noža. Niektoré čepele sú vhodné na každodenné úkony, ako je potrebné otváranie balíčkov. Ďalšie sú vytvorené čisto pre boj a prežitie. Pretože v našej ponuke v súčasnosti nájdete na sklade viac ako 500 rôznych zatváracích nožov, pripravili sme pre vás jednoduchého sprievodcu tých najobvyklejších tvarov čepelí, čo u nás nájdete. V článku budeme používať anglické názvy tvarov čepelí, preklady by boli kostrbaté a s anglickými názvami sa všeobecne stretnete na webe najčastejšie.
Clip point
Clip point je jeden z troch najrozšírenejších a najpopulárnejších tvarov (druhý je Drop point a tretí Spear point), ktoré môžete pri nožoch nájsť. Ich poznávacím znamením je odseknutý "chrbát" v oblasti od stredu chrbta k špičke čepele. Tento výsek môže byť rovný aj prehnutý, pri niektorých modeloch na výseku môžete nájsť aj falošné ostrie. Clip point je perfektný na bodanie a ponúka skvelú kontrolu noža pri rezaní. Nevýhodou môže byť trochu slabšia špička, ktorá sa pri hrubšom zaobchádzaní môže zlomiť. Clip point napriek tomu patrí medzi najuniverzálnejšie typy čepeľí.
Drop point
Drop point je ďalší extrémne rozšírený a obľúbený univerzálny typ tvare čepele. Spoznáte ho podľa tupého klesajúceho zakrivenia chrbta čepele smerom od rukoväti ku špičke. Ostrie zase býva zakrivené nahor smerom k špičke. Drop point je tak obľúbený vďaka tomu, že je veľmi jednoduchý na údržbu i na používanie. Nevýhodou Drop pointu je o fúz širšia špička čepele, nože sú preto menej vhodné na bodanie.
Spear point
O Spear pointe sa dá povedať, že ide o agresívnejšiu verziu tvaru Drop pointu. Hlavným rozdielom je chrbát noža, ktorý je z časti (v niektorých prípadoch i celý) opatrený ostrím. Pridanie druhého ostria na chrbát rezné schopnosti ako také, príliš nezmení. Spear point je však primárne určený na bodanie, v ktorom naozaj exceluje. Spear pointy sú opatrené stredovou chrbticou, ktorá celú konštrukciu zosilňuje. Spear point nájdete aj na dýkách.
Tanto
Tanto je typ čepele pomenovanej podľa tradičnej japonskej dýky, ktorá bola zvyčajne nosená samurajmi v dobe feudálneho Japonska (s touto dýkou má však dnešná Tanto pramálo spoločného). Čepele Tanto bezpochyby patria medzi najlepšie rozoznateľné typy čepeľí na svete. Na tupom chrbte sa Tanto v oblasti poslednej štvrtiny smerom ku špičke zužuje takmer ako Clip point, len pod ostrejším uhlom. Ostrie nasleduje podobný trend, len sa v ostrom uhle zužuje už v poslednej tretine. Výsledkom je nôž, ktorý má naozaj odolnú a pevnú špičku. Nevýhodou Tanta sú kvôli nezakrivenému ostriu o niečo horšie rezné výkony.
Wharncliffe / Sheepsfoot
Nože tohto typu sú akýmsi opakom Straight blade. Ostrie majú tieto nože rovné, na chrbte sa potom čepeľ zvažuje smerom k hrotu, ktorý je v úrovni ostria. Kým Sheepsfoot sa čepeľ k hrotu zaguľacuje v miernom oblúku, u Wharncliffa začína klesanie ku špičke bližšie k rukoväti a uhol samotného klesania je pozvoľnejší. Tieto nože ponúkajú naozaj dlhú reznú plochu a skvelú kontrolu pri práci. Veľkou výhodou je jednoduché ostrenie a pohodlná práca aj v stiesnenom priestore, kedy nehrozí také riziko poranenia seba alebo blízkej osoby. Nevýhodou sú naozaj zlé bodné výkony. Nože typu Sheepsfoot (ovčia noha) bola použitá na orezávanie kopýt oviec, zatiaľ čo nože Wharncliffe boli používané na spracovanie dreva a tiež námorníkov na lodiach.
Talon
Talon, v preklade "škár", je vo svete zatváracích nožov nie až tak obvyklý úkaz. Svoje meno získal predovšetkým vďaka podobnosti s pazúrmi loveckých vtákov. Nože typu Talon sa vyznačujú pomerne agresívnym zakrivením ako v oblasti čepele, tak i chrbta. Hrot čepele je zahnutý a bude nebezpečný aj pri relatívne tupom ostrí. Tieto typy nožov sú určené predovšetkým do bojových situácií, s každodennými úkonmi si príliš neporadí. Nôž je zvyčajne vhodný aj pre reverzný úchop. Typickým zástupcom tvaru Talon sú nože karambit.
Straight blade
Pravdepodobne najjednoduchší tvar noža, s ktorým sa úplne bežne stretávate pri kuchynských nožoch. Jeho silueta je naozaj jednoduchá - chrbát noža je rovný od rukoväti až k mierne zaoblenej špičke. Ostrie je z časti tiež rovné, až v poslednej tretine sa zaguľacuje smerom nahor. Dlhé, rovné ostrie robí z noža skvelého adepta pre krájanie a rezanie. Bodanie je kvôli krehkejšie špičke trochu horšie než u Drop pointov a Clip pointov. Čo sa týka údržby, rovné čepele sú mimoriadne jednoduché na ostrenie. So Straight bladami sa stretnete veľmi často u švajčiarskych nožov.
Leaf blade
Posledným typom, na ktorý sa dnes pozrieme, je Leaf blade. Jeho pomenovanie (leaf = list) vzniklo vďaka jeho tvarovaniu, ktoré pripomína list stromov. Týmto tvarom sú preslávené predovšetkým nože značky Spyderco. Táto silueta bola pravdepodobne vytvorená kvôli tomu, aby nože značky "vyčnievali z davu" a aby bolo možné do čepele vložiť otvor, ktorý podobne ako flipper slúži k jednoduchému a rýchlemu otváraniu. Vďaka ostriu noža, ktoré sa ľahko zakrivuje k ostrej špičke, sú Leaf nože vhodné na rezanie i sekanie.
Tak to by bolo, týmto článkom sme si zhrnuli základné tvary čepelí u zatváracích nožov (do istej miery to platí aj pre nože s pevnou čepeľou), ktoré nájdete v našej ponuke. V niektorom z ďalších článkov sa pozrieme na obvyklé druhy ocelí, ktoré sa pri výrobe nožov používajú. Dovtedy neváhajte a mrknite sa na našu ponuku.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...