Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

V dnešnom článku sa pozrieme na históriu army shopov. Toto špecifické obchodné odvetvie prežilo za posledných 150 rokov búrlivý vývoj. Pozrite sa, ako sa z predaja mečov a diel vyvinuli moderné obchody ako MILITARY RANGE.

Origins.osu.edu: „Obchodníci so smrťou”. Medzinárodný obchod so zbraňami.

Artofmanliness.com: Vzostup a pád skladu armádnych prebytkov.
Americká občianska vojna
Počas americkej občianskej vojny (1861-1865) obe strany rýchlo mobilizovali. Vtedajšie odvody fungovali na princípe domobrany, takže každý vojak bojoval vo vlastnom oblečení. Čoskoro bolo obom stranám jasné, že takto to už ďalej nepôjde. Továrne po celej Amerike začali chrliť množstvo jednotných uniforiem, bagáže i výzbroje.
Vojna skončila roku 1865 a v armádnych skladoch zostali tony nepotrebného vojenského materiálu. Americká vláda sa ho rozhodla predať obchodníkom, aby aspoň čiastočne pokryla náklady. Vtedy sa objavil mladík, ktorý úplne zmenil celé toto odvetvie. Bolo mu iba štrnásť rokov.

Kúpiť alebo vydražiť ide napríklad aj opakovacia puška Henry – klasická strelná zbraň z občianskej vojny.

Guns.com: Bannermanov sklad na Brodwayi, kde boli zbrane často naskladané od podlahy až po strop.
Otec army shopu
Francis Bannerman VI. sa narodil v Škótsku roku 1851 a ako trojročný so svojou rodinou emigroval do USA. Jeho otec skupoval na verejných aukciách tovar a následne ho predával. Počas vojny slúžil ako námorník v armáde Únie. Francis, vtedy ešte na základnej škole, pomáhal rodinnému rozpočtu tým, že zbieral železný šrot v prístave, ktorý potom predával lodným spoločnostiam. Mal obchodný talent, takže mohol po nejakej dobe už najímať zberačov a sám len predávať.
Po vojne založil spolu s otcom spoločnosť Banneman's Navy and Army Outfit's (Bannermovo námornícke a vojenské oblečenie). Všetky rodinné úspory vložili do nákupu vyradeného vojenského materiálu. A vyplatilo sa. Výnosy utešene rástli a roku 1898 po konci Španielsko-americkej vojny skúpil Francis pod cenou 90 % percent všetkého vybavenia.

Guns.com: Bannerman obchodoval aj s delami, bolo možné si ich objednať v špeciálnom katalógu.

Bannermancastle.com: Francis “Frank” Bannerman VI.
íObchodné impérium
Tým bola zahájená zlatá éra tzv. „army surplus stores“ – obchodov s prebytkovým armádnym vybavením. Tieto obchody nakupovali iba od armády, nikdy priamo u výrobcov. Sám Francis Bannerman zhromaždil obrovskú zbierku zbraní, uniforiem, šablí, mečov, afrických kopijí i diel. Nikdy nezaložil sieť obchodov, všetko sústredil iba do jediného miesta – 501 Broadway, Manhattan, New York. Vlastnil tu obrovský sedemposchodový obchodný dom, známy po celom svete.
Keďže mu ale úrady zakázali skladovať toto enormné množstvo zbraní a streliva v meste, musel pristúpiť k radikálnemu riešeniu. Kúpil ostrov Pollepel v delte rieky Hudson a vystaval tu hrad v škótskom štýle. Ten mu slúžil ako obrovská zbrojnica a reprezentatívne sídlo. Po smrti Francisa Bannermanna roku 1918 sa firma kvôli sporom dedičov postupne rozpadla.

Manhattanský obchod Francisa Bannermana.

Artofmanliness.com: Bannermanov zámocký ostrov so skladom prebytkov vojenského námorníctva.
Moderná doba
Po druhej svetovej vojne nastali pre armádne výpredaje skvelé časy. Prakticky v každom americkom meste vznikol takýto obchod a postupne prenikali aj do Európy. Zlom nastal až v osemdesiatych rokoch, keď svetové armády prestali masovo vyrábať obrovské množstvo materiálu a zamerali sa skôr na malé profesionálne armády. Armádne výpredaje sa teda museli prispôsobiť, alebo zaniknúť. Dnešné army shopy už väčšinou predávajú tovar od špecializovaných predajcov a sú viac späté s outdoorom či lovom. Jedným z takýchto moderných obchodov je aj MILITARY RANGE.
Zdroje fotiek a obsahu:
Novinky
Základná vojenská služba v Európe-+
Pätnásť európskych štátov má dodnes zavedenú nejakú formu povinnej vojenskej služby. Ich počet za posledné desaťročie dokonca narástol, predovšetkým kvôli zhoršujúcej sa situácii v Európe. Myšlienka na...
Pepsi Navy, šiesta najsilnejšia svetová flotila
V roku 1989 sa firma Pepsi stala spolumajiteľom krížnika, fregaty, torpédoborca a sedemnástich ponoriek sovietskej výroby. Pepsi boli tieto lode predané, pretože zadrhávajúca sovietska ekonomika už...
Príbehy stroskotancov: šesť chlapcov na pustom ostrove
Môže nám to síce pripadať ako nejaký román Julesa Verna, ale tento príbeh sa naozaj udial. Šesť chlapcov vo veku 13 až 16 rokov dokázalo prežiť na pustom ostrove uprostred Pacifiku 15 mesiacov a vďaka...
Operácia Christmas drop
Predstavte si, že namiesto Slovenskej republiky žijete na opustenom ostrove kdesi v Tichom oceáne a nemáte takmer nič. Napriek tomu sa vždy raz za rok objaví na obzore obrie vojenské lietadlo, ktoré vám...