Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Tento rok si pripomíname 125 rokov od narodenia plukovníka Jaroslava Mikuláša Nováka, ktorý okrem iného velil tvrdzi Hanička. Akonáhle sa teda rozbehnete po jarných výletoch, odporúčame práve túto tvrdzu v Orlických horách, postavenú, aby za 2. svetovej vojny statočne bránila najviac ohrozené úseky Československých hraníc.
Mohutné železobetónové opevnenie a delostrelecké tvrdze
Hanička je súčasťou rozsiahleho komplexu opevnenia, ktorý mal kopírovať severné hranice Čiech a zabezpečiť nás proti rozpínajúcemu sa Nemecku. Na jeho líniách mal byť podľa pôvodných plánov rad pechotných zrubov a 12 tvrdzí. Po prijatí Mníchovskej dohody sme však, žiaľ, museli väčšinu nášho pohraničia bez boja opustiť. A s ním aj tvrdze, ktoré sme stihli do roku 1938 postaviť. Bolo ich 5 - Pevnosť Dobrošov, Adam, Suchý vrch, Kráľický Snežník a práve Hanička.
Prečo sa volá Hanička?
Keby tvrdzu pomenoval niektorý z jej staviteľov po svojej milovanej dievčine, bola by to možno romantická predstava. Pravda je však oveľa prozaickejšia – tvrdza získala svoje meno po dedinke, ktorá je v jej blízkosti.
Tvrdza v číslach
- Stavala sa v rokoch 1935-1938.
- V roku 2006 bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku.
- Do podzemia vedie 98 schodov.
- Podzemné priestory sa vinú v hĺbke 20-36 metrov.
- Zahŕňa 6 podzemných bojových objektov.
Kto bol plukovník Novák?
Plukovník Jaroslav Mikuláš Novák (25. 4. 1897 – 7. 5. 1985) bol príslušník Československých légií v Rusku, dôstojník Československej brannej moci, člen odborovej organizácie Obrana národa, účastník zahraničného odboja na západe a Blízkom východe a tiež politický väzeň komunistického režimu.
V roku 1938 sa stal veliteľom VII. práporu hraničiarskeho pluku 19 - majorom osádky tvrdze Hanička. Pred vchodom do tvrdze nájdete jeho pamätnú dosku, ktorú mesto Rokytnice v Orlických horách slávnostne odhalilo v roku 2017 (na jeho 120. výročie narodenia).
Za svoju činnosť v 2. svetovej vojne obdržal mnohé vyznamenania. Menovite napríklad Rád britského impéria (CBE), dva Čs. vojnové kríže 1939 alebo medailu Za chrabrosť.
Na jeseň 1938 sme museli všetky tvrdze odovzdať Wehrmachtu. A kým sme Haničku vyhlásili za kultúrnu pamiatku, bol jej osud dlho stratený. Nenávratne ju poškodila vtedajšia národná spoločnosť Kovošrot a v roku 1975 zabrala Haničku federálna vláda, aby v jej podzemí začala práca na novodobom kryte s krycím názvom Kahan. Práce sa skončili v roku 1993 a vďaka tomu môžeme dnes pri návšteve vidieť moderný, plne vybavený kryt. Inokedy nás ale prehliadka zavedie späť do minulosti, kedy sme chceli so zbraňou v ruke brániť našu vlasť:
- pôvodné chodby, šachty a sály
- zbierka munície a uniforiem
- energetický velín
- kasárenské ubikácie a kancelárie
- unikátna čistička vody
- ošetrovňa, jedáleň a sociálne zariadenie
Hanička sa pre verejnosť otvára 1. mája 2022 a opäť zatvára 1. novembra 2022. Pozrite sa na možnosti prehliadok a rezervácií priamo na webe tvrdze.
Tipy na ďalšie jarné výlety
A kam sa pozrieť ďalej, keď vás kroky nezavedú práve do Orlických hôr? Vybrali sme pár zaujímavostí krížom krážom krásnou českou krajinou.
Šumavské safari
Už ste si asi prečítali, že NP Šumava patrí k jednému zo 4 prírodných divov Česka. Okrem iného tu nájdete mnohé miesta, kde môžete pozorovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí:
- Pozorovanie jeleňa európskeho zo 7 m vysokej vyhliadková veže v zverníku neďaleko Kvildy.
- Prístup do rysieho výbehu, ktorý je hneď vedľa jelenieho zverníku; teší sa tu na vás rysia rodinka David a Kate.
- Značený vlčí chodník, kde na vlastné oči uvidíte celú vlčiu rodinku.
- Sledovanie diviakov, líšok a jazvecov z rozhľadne vo Veľkom Bore.
- Návšteva sústavy vonkajších voliér vrátane dvoch voľne priechodných so spevavcami a majestátnymi sovami a i.
Šiklov mlyn – westernové mestečko
Mestečko leží v údolí rieky Bobrůvky a svoju históriu začalo písať v roku 1995. Odvtedy ho každý rok renovujú a rozširujú. Nájdete tu napríklad:
- salóny, herne a mestské kúpele
- kostolík s cintorínom
- úrad šerifa aj s väzením
- ZOO divokého západu a indiánsku dedinu
- rodeo arénu aj zlatokopecký zrub
- rozsiahly kemp a hotel Colorado Grand
Zaujímavé sú aj westernové a tanečné vystúpenia, predstavenia so zvieratami, nočná ohňová show, ryžovanie zlata a i. V mlyne nájdete aj pastvinu s bizónmi.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...