Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu minulosti. Pripomeňte si ho spolu s nami. Toto rozprávanie dnes patrí k najslávnejším z druhej svetovej vojny.
Sir Nicholas Winton bol britský humanitárny hrdina, ktorý sa nebál postaviť proti neľudskosti a počas 9 mesiacov pred vypuknutím druhej svetovej vojny v roku 1939 zachránil 669 detí z nacistami okupovaného Československa. S malou skupinkou dobrovoľníkov organizoval transporty a prepravoval deti do Veľkej Británie. Tento príbeh je inšpiratívnym príkladom odvahy a súcitu v časoch temna a konfliktu.
Len som videl, k čomu sa schyľuje, a urobil, čo som mohol, aby som pomohol.
Z burzového makléra záchrancom detí
Nicholas George Winton sa narodil 19. mája 1909 a zomrel 1. júla 2015 vo veku 106 rokov.
Narodil sa do židovsko-nemeckej rodiny. Jeho otcom bol obchodník Wertheimer, ale po presťahovaní do Spojeného kráľovstva si rodina zmenila priezvisko na Winton.
V roku 1938 pracoval vtedy 29-ročný Nicholas ako burzový maklér a práve plánoval dovolenku na horách, keď dostal neobvyklú žiadosť od svojho priateľa, Martina Blakea, aby pomohol evakuovať židovské deti z Prahy a ochránil ich pred hroziacim nebezpečenstvom. A tak sa začal písať obdivuhodný príbeh Wintonových detí.
Wintonove deti
Britský výbor pre utečencov z Československa (British Committee for Refugees from Czechoslovakia; BCRC) patril k niekoľkým dobrovoľníckym organizáciám, ktoré na prahu vojny pomáhali s emigráciou prenasledovaných a diskriminovaných ľudí. Na konci roku 1938 však začalo byť jasné, že šanca ochrániť celé rodiny je len veľmi malá. Nacistický režim začal prenasledovať a hroziť smrťou tisícom Židov. Výbor sa preto rozhodol dostať z krajiny aspoň deti.
Založili detskú sekciu, ktorú riadil z Londýna práve Nicholas Winton. Spolu s dobrovoľníkmi a tiež svojou matkou vyhľadával adoptívne rodiny, ktoré by prijali židovské deti a poskytli im lásku a bezpečie, vybavoval víza, zaisťoval financie a lekárske osvedčenia. To všetko popri svojej normálnej práci v banke.
Prvý Kindertransport (detský transport) z Prahy vypravili 14. marca 1939, len niekoľko dní predtým, ako Nemecko obsadilo Československo. Vlak odviezol okolo dvadsiatky detí. S neochvejnou odvahou a vnútorným presvedčením Winton pokračoval a zorganizoval ďalších osem transportov. Deviaty vlak s asi 250 deťmi, ktorý mal odísť v septembri 1939, ale bohužiaľ nacisti zrušili a poslali späť v dôsledku vypuknutia vojny. Nicholas to neskôr označil za najsmutnejší okamih svojho života.
Deviaty Kindertransport vyšiel až po 70 rokoch
Deviaty Kindertransport sa vydal na cestu symbolicky 1. septembra 2009 v rámci pripomienkovej akcie s názvom Winton Train. Bolo to presne po 70 rokoch a vlak vyšiel na 4-dňovú cestu rovnakou trasou, ktorú by vtedy absolvovali židovské deti.
Spolu s vypravením vlaku došlo na 1. nástupišti pražskej hlavnej stanice k odhaleniu pamätníka Wintonovho činu.
Objav na pôde a nečakané stretnutie
Vo svetle desivých udalostí druhej svetovej vojny bol tento príbeh dlho zabudnutý. Winton vstúpil do radov britského letectva RAF, po vojne sa vrátil k svojej práci úradníka, oženil sa a mal rodinu. O svojej misii v Prahe nikdy nehovoril. Verejnosť sa o nej dozvedela až po tom, čo jeho žena upratovala na pôde a našla zoznamy detí. V roku 1988 sa potom Nicholas Winton objavil v programe BBC s názvom That's Life!
Sedel v publiku, keď sa náhle moderátorka opýtala, či nie sú prítomné niektoré zachránené deti. Na vlastné prekvapenie a dojatie sira Wintona sa zdvihli celé rady „detí”, ktoré do tej chvíle sedeli okolo neho.
Dnes je na svete asi 6 000 ľudí, ktorí vďačia za život Nicholasovi Wintonovi
Wintonove deti a potomkovia týchto utečencov, ktorých v roku 1939 zachránil pred nacistickou hrozbou, sú dnes rozptýlení po celom svete. A nie všetci vedia o úlohe, ktorú Winton zohral v ich histórii a živote.
Aj pre nich bol preto 29. októbra 2018 založený archív Sir Nicholas Winton Memorial Trust, ktorý uchováva Wintonove memorabílie, dokumenty, fotografie, korešpondenciu a obsahuje aj denník s menami zachránených detí. Dostupný je preto, aby sa našli ďalší potomkovia týchto detí a „Wintonova rodina” sa mohla ďalej rozrastať. Originál tohto dokumentu je uložený v múzeu holokaustu v Jeruzaleme.
"V kufri som mala šaty a tri knihy: Chalúpku strýčka Toma, Sokolku Věru a Žabákove dobrodružstvá... Dúfala som, že sa po prázdninách vrátim. Keď som videla, že mamička plače, nevzrušovalo ma to, pretože plakala, aj keď ma posielala preč trebárs len na týždeň."
Jednou zo zachránených dievčat bola napríklad Dagmar Šímová alebo Milena Grenfell-Baines so svojou sestrou, ktorá vtedy nevedela, že sir Nicholas Winton sa postaral o to, aby zostali so sestrou spolu. Obe ženy sa podelili o vzácne spomienky na cestu do Anglicka v programe Dvojka na Českom rozhlase.
Odkaz a uznanie pre muža, ktorého činy presahujú jednu ľudskú existenciu
Vďaka objavu dokumentov a zoznamov detí, ktoré zachránil, bolo Wintonovo hrdinstvo konečne odhalené. Verejnosť sa dozvedela o jeho neuveriteľnom čine a ocenila ho ako hrdinu.
V roku 1998 prijal Nicholasa Wintona na Pražskom hrade prezident Václav Havel a vyznamenal ho rádom T. G. Masaryka. V roku 2002 bol povýšený kráľovnou Alžbetou II. do šľachtického stavu za služby ľudstvu a režisér Matej Mináč o ňom natočil biografický film Sila ľudskosti - Nicholas Winton. Vyšla aj biografia, ktorú v roku 2014 vydala Wintonova dcéra Barbara – kniha s názvom Není-li to nemožné: Životný príbeh sira Nicholasa Wintona. Boli mu udelené ale aj ďalšie pocty vrátane najvyššieho českého štátneho vyznamenania, Rádu Bieleho leva, ktoré prevzal v roku 2014. A v neposlednom rade, už vyše 250 000 českých študentov podpísalo petíciu, aby bola Wintonovi udelená Nobelova cena za mier. To sa doteraz nestalo. Winton bol na toto ocenenie navrhnutý už trikrát.
Aj napriek svojmu postaveniu zostal Nicholas Winton až do svojej smrti v roku 2015 pokorným a skromným mužom. Jeho odkaz žije ďalej v organizáciách a nadáciách, ktoré sa snažia pokračovať v jeho práci a zachraňovať životy detí v ohrození.
"Ak niečo nie je nemožné, musí existovať spôsob, ako to urobiť."
Motto sira Nicholasa Wintona
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a st
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež.
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prí