Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

Po rebríku na skale, pozdĺž strmej steny nad riekou a cez lanový most vedie vaša cesta. Trúfnete si? Via Ferrata je na vzostupe. Dostáva totiž adrenalínový zážitok horolezcov medzi „obyčajných” nadšencov do outdooru.
Lezenie po skalách so zaistením
Názov Via Ferrata je z taliančiny a určite s nami budete súhlasiť, že znie oveľa viac „sexy” ako Zaistená cesta. Taký je totiž slovenský ekvivalent. Via Ferratu nájdete v neprístupnom horskom teréne, kadiaľ sa vinie istiace oceľové lano a rôzne železné stupy, rebríky a mostíky, ktoré vám uľahčujú výstup. Vďaka fixnému isteniu sa dostanete do miest, na ktoré by ste inak len ťažko vyliezli, a hlavne by ste potrebovali skúsenosti horolezcov.
Via Ferrata vám dovolí bezpečne zdolať aj náročnejšie horolezecké chodníky. Či už leziete vertikálne, alebo zdolávate horizontálnu trasu, vždy ste ferratovou brzdou a karabínami spoľahlivo ukotvení k istiacemu lanu na skale.
Iba výnimočne, na celkom jednoduchých úsekoch, sa len pridržiavate rukou zábradlia, aby ste sa nešmykli, zvlášť keď je mokro, námraza alebo zvyšky snehu.
„Zakusiť trochu toho adrenalínu, premôcť strach z výšok a zapísať sa do vrcholovej knihy je zážitkom, na ktorý budete s hrdosťou a radosťou ešte dlho spomínať.”


Kam na ferraty do zahraničia
Ferraty za našimi humnami sú obvykle, logicky v súvislosti s výškou hôr, náročnejšie. Rakúsko, Taliansko, Španielsko – tam všade, a ešte ďalej nájdete prenádherné ferraty, ktoré vám sprostredkujú nezabudnuteľné zážitky. Vyberte si, kam by ste sa chceli pozrieť.
Čo do obtiažnosti trás rozlišujeme:
- A (KS 1) – jednoduché, kde sa deťom a úplne neskúseným hodí ferratová brzda, ale skúsenejší lezci to zvládnu bez istenia.
- B (KS 2) – mierne ťažké s pasážami, ktoré vyžadujú trochu sily. Začiatočníci budú potrebovať kompletnú istiacu výbavu a skúsenejší borci aspoň základné.
- C (KS 3-4) – ťažké so strmým a hocikedy namáhavým terénom, kde sa plne istia aj ostrieľaní lezci. Podľa horolezeckej stupnice ide o terén 3-4.
- D (KS 5) – veľmi ťažké cesty, ktoré sú vhodné len pre trénovaných lezcov a ktoré zahŕňajú úseky bez akéhokoľvek istenia na skale.
- E (KS 6) – extrémne ťažké s veľkými nárokmi na silu a rovnováhu, na ktorých sa ojedinele objavujú aj previsy klasifikované ako obtiažnosť F.

Český raj to na pohľad
V susednom Česku majú hneď niekoľko nádherných ferratových chodníkov, na ktoré sa môžete vydať pokojne s celou rodinou. Tu nájdete interaktívnu mapku s aktuálne 62 ferratami, ktoré môžete filtrovať podľa obtiažnosti, dĺžky aj výšky vrcholu. Najviac z nich nájdete v Českom Švajčiarsku. My odporúčame napríklad tieto:
- Pastierska stena v Děčíne - je voľne prístupná, zadarmo a máte z nej krásny výhľad na mesto.
- Via Ferrata Vír na Morave - ponúka niekoľko trás. Napríklad Jazerná stena je veľmi pekná.
- Veža Vodná brána – voľne prístupný chodník v náročnejšom teréne. Podobné nájdete v Rakúsku alebo Taliansku.
- Zářečí u Bechyně – jedna z najnáročnejších Via Ferrat, kde v obtiažnosti D/E leziete pozdĺž strmých a previsnutých stien nad riekou.
- Via Ferrata Havranka v Českom Krumlove – súčasťou je jedna z najdlhších vzdušných lávok v Česku s obtiažnosťou C.
- Ferratový park Veľká Dohoda – vyskúšať môžete celý rad lezeckých a adrenalínových aktivít.

Aké vybavenie potrebujete
- Ferratový set - dá sa kúpiť ako komplet, ktorý spravidla obsahuje ferratovú brzdu, helmu, sedák a celotelový úväzok.
- Športové oblečenie - v ktorom sa budete môcť voľne pohybovať a nezaskočí vás zmena počasia. Ideálna je napríklad softshellová nepremokavá bunda a nohavice, funkčné tričko a ponožky, šatka a prípadne funkčná bielizeň. A nezabudnite ani nabezprsté rukavice, aby ste nemali pľuzgiere z lana.
- Prilba pre horolezcov - a podľa počasia pridajte aj kuklu alebo čiapku.
- Tzv. approach obuv alebo „nástupovky”, ktoré nepatria vyložene medzi horolezeckú obuv, ale pomôžu vám zdolať rôzne ťažké trasy. Majú lezeckú špičku, podrážku so vzorkou vhodnou na skalu a šnurovanie až k špičke.
Vždy však prihliadnite na náročnosť trasy. Existujú aj také, kde postačí lepšia outdoorová obuv – vám aj deťom. - Batoh - stačí malý, kam sa vám zmestí pitie, desiata, prípadne čelovka, bivak a lekárnička. Vyvarujte sa batohov, ktoré majú príliš pútok a rôznych laser väzieb, čo by sa mohli zachytiť na skale a mohli byť potenciálne nebezpečné.
Military história Via Ferrat
Na záver si dáme ešte jednu zaujímavosť - vedeli ste, že mnoho Via Ferrat sú v skutočnosti bývalé vojenské cesty? Napríklad rakúski vojaci sa často pri strážení hraníc potrebovali dostávať na ťažko prístupné stanovištia v horách, a tak si vybudovali zaistené úseky. V Rakúsku vraj tiež vznikla vôbec prvá ferrata. Bolo to v roku 1843 na vrchole Hoher Dachstein.
Dnešné Via Ferraty sú samozrejme zrekonštruované a ich bezpečnosť sa pravidelne a prísne kontroluje. Mnoho z nich ale na tie pôvodné vojenské cesty nadväzuje a vy sa môžete pri výstupe vžiť do vtedajších vojakov, ktorí nasadzovali životy, aby chodníky vybudovali a mohli vďaka nim brániť svoje územie.

Novinky
Wilhelm Gustloff: najväčšia námorná katastrofa všetkých čias
Parník Wilhelm Gustloff slúžil na konci druhej svetovej vojny ako nemecká evakuačná loď a po torpédovaní sovietskou ponorkou na ňom zahynulo vyše 9 000 osôb, predovšetkým civilistov. Celý príbeh dodnes...
Príbehy stroskotancov: skaza letu 571
Príbeh letu uruguajských aerolínií č. 571 patrí k jednému z najsilnejších príbehov 20. storočia. Vďaka odvahe a odhodlaniu dokázalo šestnásť ľudí prežiť 72 dní v nadmorskej výške 3 500 m n. m. Malo to...
John Donohue a jeho šialená pivná cesta do vietnamskej vojny.
V novembri roku 1967 vyrazil americký veterán John „Chickie“ Donohue na vlastnú päsť do pekla vietnamskej vojny. V batohu mal iba zoznam svojich priateľov zo susedstva, osobné listy a hromadu piva. Rozhodol...
Príbehy stroskotancov: Shackletonova expedícia
V dnešnom článku sa zameriame na osudy Shackletonovej transantarktickej expedície. Tento muž, zatienený svojimi známejšími kolegami Amundsenom a Scottom, dokázal aj po stroskotaní v ľadovej pustatine...