Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

Pätnásť európskych štátov má dodnes zavedenú nejakú formu povinnej vojenskej služby. Ich počet za posledné desaťročie dokonca narástol, predovšetkým kvôli zhoršujúcej sa situácii v Európe. Myšlienka na obnovu povinnej vojny sa objavila aj u nás. V dnešnom článku sa teda pozrieme, ako funguje vojenská služba v ostatných štátoch.
Povinná vojna pre všetkých mužov
Tento tradičný systém sa stále uplatňuje v 11 európskych krajinách. V Rusku, Bielorusku a na Ukrajine sa ale samozrejme všetko zmenilo kvôli prebiehajúcej vojne. Ostatné štáty s povinnou prezenčnou vojenskou službou sú: Dánsko, Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Moldavsko, Rakúsko, Švajčiarsko a Turecko. Niektoré štáty, ako napríklad Rakúsko, ju nikdy nezrušili, iné sa ale rozhodli znovu zaviesť vojnu po ruskej invázii na Krym roku 2014. Doba služby sa v jednotlivých štátoch líši, najčastejšie sa ale pohybuje medzi 6 a 12 mesiacmi. Vo väčšine štátov (napr. Dánsko alebo Estónsko) tiež nerukujú všetci, ale iba časť populácie. Túto časť tvoria dobrovoľníci doplnení o nútených odvedencov, v Litve sa dokonca žrebuje.
U našich južných susedov prebehlo roku 2013 referendum o zrušení povinnej vojenskej služby. Niektorým rakúskym politikom sa totiž veľká armáda zdala pre relatívne malú neutrálnu krajinu obklopenú štátmi NATO zbytočnou. Presvedčivých 60 % obyvateľstva sa ale vyslovilo proti tomuto návrhu a jediným spolkovým štátom, v ktorom väčšina obyvateľov podporila zrušenie, bola Viedeň. Mladí Rakúšania tak stále musia podstúpiť šesťmesačnú vojenskú službu. Dokonca sa teraz začína uvažovať o rozšírení tejto povinnosti aj na ženy. Napriek tomu však rakúska armáda vyjde s rozpočtom 2,1 miliardy eur, rozpočet Armády Slovenskej republiky v roku 2024 bol cca 2,6 miliardy eur.
Ozbrojená neutralita
Jednu z najkvalitnejších európskych armád má Švajčiarsko. Tento horský štát síce už od stredoveku presadzuje politickú neutralitu, predsa len Švajčiari nenechávajú nič na náhodu. Základná vojenská služba je povinná pre všetkých mužov od 19 do 34 rokov. Odvedení mladíci najprv absolvujú základný výcvik trvajúci 18-21 týždňov. Ročne je takto vycvičených cca 20 000 mužov. Po skončení výcviku sa branci musia každý rok zúčastniť troch týždenných cvičení.

Wikipedia: Prehliadka rakúskych vojakov.

Wikipedia: Logo švajčiarskej armády so všetkými štyrmi jazykmi Švajčiarska.
Každý člen švajčiarskej armády v zálohe je okrem toho povinný mať doma predpísanú výstroj a výzbroj a udržiavať ju v perfektnom stave. Takto sú uchovávané aj strelné zbrane (vrátane automatických) a strelivo. V prípade mobilizácie (za posledných 200 rokov k nej došlo trikrát) by tak všetci muži boli pripravení brániť svoje domovy.
Škandinávsky systém
Nórsko je jedným z mála štátov, ktoré zaviedlo vojnu aj pre ženy. Stalo sa tak roku 2015. Nórsky systém je však celkovo veľmi výberový, do armády nastupuje na ročnú službu iba asi 30 % mladých ľudí. Služba je teda pomerne prestížna a nejedná sa o nezmyselne strávený rok ako v predchádzajúcich socialistických štátoch. Rovnosť pohlavia, ktorá je pre Norov veľmi dôležitá, sa prejavuje aj v armáde. Muži aj ženy spoločne obývajú kasárne a počas cvičenia môžu dokonca spoločne spať v stanoch. Vojačky našli uplatnenie napríklad počas misií v Afganistane, kedy bolo z hľadiska miestnych zvykov neprípustné, aby ženu prehľadával muž.
Veľmi podobnou cestou sa vydalo aj Švédsko, ktoré obnovilo povinnú vojenskú službu v roku 2017, predovšetkým kvôli obavám z rastúcej aktivity Ruska v Baltskom mori. Všetci mladí ľudia, muži aj ženy, musia vyplniť dotazník o svojej psychickej a vojenskej spôsobilosti. Armáda si nakoniec vyberie tie najlepšie, aby doplnila stavy profesionálov. Napríklad minulý rok narukovalo len 8 000 mladých Švédov zo 100 000 dostupných. Vojaci a vojačky navyše poberajú žold vo výške 14 euro na deň. Pokiaľ je ale niekto vybraný, nemá možnosť službu odmietnuť. Tento systém vyvolal záujem aj medzi nemeckými politikmi, niektorí právnici ale upozornili, že tento systém by odporoval nemeckej ústave.

Zpravy.aktualne.cz: Príslušníci nórskych ozbrojených síl.

Info.cz: Náborový plagát švédskej armády
Odhodlaní Fíni
Rozhodne najkvalitnejšiu a najodhodlanejšiu armádu Škandinávskeho polostrova ale majú Fíni. Tento 5,5-miliónový štát má cez 1 300 km dlhú hranicu s Ruskom a kvôli trpkým skúsenostiam zo Severnej vojny vždy kládol dôraz na kvalitnú armádu. Vojenská služba tak nikdy nebola zrušená a je povinná pre každého muža staršieho ako 19 rokov. Ženy môžu nastúpiť dobrovoľne. Každý z brancov musí na vojne stráviť 6, 12 alebo 18 mesiacov, záleží na type vojska. Navyše sa musí naďalej zúčastňovať krátkych cvičení.

Securityoutlines.cz: Vojaci Fínskej armády skladajúci vojenskú prísahu.
Celková obranyschopnosť je veľmi vysoká a fínske delostrelectvo aj letectvo je na vynikajúcej úrovni, rozpočet fínskej armády na rok 2024 je 6,2 miliardy euro. Existuje aj smernica, nariaďujúca, aby sa pod budovami všetkých kľúčových úradov nachádzali plne vybavené bunkre, takže celá fínska administratíva by bola schopná veľmi efektívne fungovať aj počas vojnovej krízy.
O odhodlaní Fínov vypovedajú aj výsledky prieskumu o odhodlanosti obyvateľov brániť svoju krajinu (76 %), ktorá je najvyššia v Európe. NATO získalo po pripojení Fínska v marci minulého roka naozaj cenného spojenca.
A čo my?
V poslednom čase začínajú aj na Slovensku silnieť hlasy volajúce po znovuzavedení povinnej vojenskej služby. Argumentujú zhoršením bezpečnostnej situácie vo svete a potreby lepšej armády. Kritici na druhú stranu upozorňujú na zbytočnú ekonomickú záťaž a plytvanie času. Ak by k opätovnému zavedeniu základnej vojenskej služby došlo, myslím si, že najvhodnejšie by bolo použiť moderné západné systémy podľa vzoru Nórska či Rakúska a nevracať sa k zbytočnému „hraniu na vojačikov“.
Zdroje obsahu a fotiek:
- https://armadnizpravodaj.cz/udalosti/zeme-evropy-povinna-vojna/
- https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/evropska-unie-vojna-povinna-vojenska-sluzba-vojak-armada_2404050623_gut
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousk%C3%A1_arm%C3%A1da
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Arm%C3%A1da_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky
- https://www.xsvycarsko.cz/svycarska-armada/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_Armed_Forces
- https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kdyz-chcete-rovnost-tak-se-vsim-vsudy-norove-nedelaji-rozdil/r~fbedf1fe1f7c11e7afda0025900fea04/
- https://www.info.cz/zpravodajstvi-a-komentare/svedsky-model-povinne-vojny-desi-mlade-lidi-bude-inspiraci-i-pro-cesko
- https://www.info.cz/zpravodajstvi-a-komentare/svedsky-model-povinne-vojny-desi-mlade-lidi-bude-inspiraci-i-pro-cesko
- https://www.respekt.cz/kontext/mame-to-v-dna-s-finskem-by-se-nato-rozsirilo-o-zemi-ktera-bere-bezpecnost-velmi-vazne?srsltid=AfmBOopIEuAKIlu0ujstWr0iv16yAxCMSnMyphagxoaOA3zSQWiP9zEg
- https://www.securityoutlines.cz/finsko-a-svedsko-prinos-pro-nato-a-ruska-hrozba/
Novinky
Základná vojenská služba v Európe-+
Pätnásť európskych štátov má dodnes zavedenú nejakú formu povinnej vojenskej služby. Ich počet za posledné desaťročie dokonca narástol, predovšetkým kvôli zhoršujúcej sa situácii v Európe. Myšlienka na...
Pepsi Navy, šiesta najsilnejšia svetová flotila
V roku 1989 sa firma Pepsi stala spolumajiteľom krížnika, fregaty, torpédoborca a sedemnástich ponoriek sovietskej výroby. Pepsi boli tieto lode predané, pretože zadrhávajúca sovietska ekonomika už...
Príbehy stroskotancov: šesť chlapcov na pustom ostrove
Môže nám to síce pripadať ako nejaký román Julesa Verna, ale tento príbeh sa naozaj udial. Šesť chlapcov vo veku 13 až 16 rokov dokázalo prežiť na pustom ostrove uprostred Pacifiku 15 mesiacov a vďaka...
Operácia Christmas drop
Predstavte si, že namiesto Slovenskej republiky žijete na opustenom ostrove kdesi v Tichom oceáne a nemáte takmer nič. Napriek tomu sa vždy raz za rok objaví na obzore obrie vojenské lietadlo, ktoré vám...