Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
V dnešnom dieli, ako sme sľúbili, sa pozrieme na nejaké tie tipy pre špecifické prostredie, kde sa môžete v rámci výletov / dovoleniek / akcií ocitnúť ...
V minulom dieli článku "Ako nájsť vodu v divočine" sme sa pozreli na to, akým spôsobom môžete získať vodu v prírode, keď budete v núdzovej situácii (alebo sa na ňu budete pripravovať). V dnešnom dieli, ako sme sľúbili, sa pozrieme na nejaké tie tipy pre špecifické prostredie, kde sa môžete v rámci výletov / dovoleniek / akcií ocitnúť.
Tipy do snežného / chladného podnebia
Vo vysokých horách pomerne ľahko nájdete ľad a sneh v hojnom množstve aj počas letných mesiacov. Ak sa ocitnete niekde v zime pri mori či v polárnom regióne, ako svoj zdroj sladkej pitnej vody využite ľad. Pozor, nie každý ľad je vhodný na úpravu na pitnú vodu. Všeobecne platí, že slaný ľad je neprehľadný a šedivý, zatiaľ čo ľad vhodný na roztopenie, má farbu modrastú, jeho štruktúra je kryštalická a dá sa ľahko rozbíjať pomocou noža.
Ak sa nedajbože ocitnete v loďke uprostred mora a ste obklopení len slanou vodou, "nachytajte" si trochu vody do nádobky a nechajte ju zmrznúť. Čerstvá voda zmrzne ako prvá a soľ sa naakumuluje v podobe slanej "brečky" uprostred ľadu. Ľad následne vyberte a soli sa zbavte.
Ľad aj sneh sú skvelé zdroje vody, vždy by ste ich ale mali roztaviť a ideálne aj filtrovať, aby ste sa zbavili potenciálne problematických vírusov a baktérií (filtrovaním vody v núdzi sme sa zaoberali v jednom z predchádzajúcich článkov). Prečo sneh a ľad taviť, keď sa teoreticky dá konzumovať neupravený? Je to kvôli tomu, že ak to urobíte, znížite svoju telesnú teplotu, čo na oplátku zrýchli metabolizmus tela a vo výsledku vydáte viac, než koľko získate.
Najlepším spôsobom ako roztaviť sneh / ľad a pri tom zachovať príjemnú chuť vody, je pridať do neho trochu vody čo máte v tekutom stave. Stačí aj malé množstvo, ktoré potom len budete s ľadom / snehom miešať tak dlho, kým sa neroztopí. Ak budete ľad zahrievať pomocou ohňa, buďte opatrní a tiež k nemu pridajte trochu vody. V skutočnosti môžete ľad i sneh pripáliť a tým stvoriť nie práve chutný drink.
Tipy do púštneho podnebia
V miernom, tropickom a arktickom podnebí je celkom pravdepodobné, že do troch dní nejaký ten zdroj vody nájdete. Vašou primárnou starosťou bude vodu zbierať, nejakým spôsobom uskladňovať a filtrovať. V púšti nájsť akúkoľvek vodu je vec pomerne problematická. Existuje však niekoľko tipov, ktoré vám v suchom podnebí môžu zachrániť život.
Vykopte "studňu"
Začnite kopať. Kdekoľvek, kde tušíte vlhkosť alebo v miestach, kde je zelená vegetácia, vyhrabať dieru, ktorá bude mať na hĺbku od pol do jedného metra. Ak nebudete mať vyložene smolu, malo by to vyjsť. Vodu môžete nájsť aj na úpätiach zrázov a útesov, v riečiskách vyschnutých riek či jazier. Voda z týchto zdrojov bude pravdepodobne veľmi blatistá, takže bude potrebovať extra dávku filtrácie a čistenia (opäť odkazujem na príslušný článok).
Kondenzácia z kovu
Extrémne výkyvy teplôt medzi dňom a nocou môžu spôsobiť kondenzáciu vody na kovových predmetoch. Než vyjde slnko, ktoré vlhkosť odparí, nazbierajte si ju pomocou savej látky. Logicky to tiež znamená, že by ste svoje kovové veci mali nosiť vonku, nie ukryté v batohu.
Tipy pre "stroskotanca" na ostrove
Ak stroskotáte na pustom ostrove a ste obklopení len slanou vodou, stále môžete získať zdroj sladkej vody tým, že si vykopete malú "studňu" priamo na pláži. Nájdite si miesto, ktoré je od mora vzdialené plus mínus 30 metrov a urobte si dieru o hĺbke 1 až 1,5 m. Spodok diery pokryte kamienkami a boky vyložte drevom (kľudne náplavovým). Vďaka tomu sa vám otvor nezrúti a tiež nehrozí, že budete mať vo vode veľké množstvo piesku. Počkajte niekoľko hodín a otvor by sa vám mal zaplniť pieskom odfiltrovanou vodou či vodou z dažďa (to ak budete mať šťastie). Pokiaľ bude voda chutiť slano, presuňte otvor ďalej od pobrežia.
Variácia na tento spôsob je taká, že necháte otvor zaplniť vodou ale potom do nej pridáte nahriate kamene. To vytvorí paru, ktorú savou látkou nachytáte nad otvorom. Látku potom jednoducho vyžmýkate a celý postup zopakujete. Týmto spôsobom získate vodu, ktorá bude bez soli a iného znečistenia na úkor množstva, ktoré získate.
Vyhnite sa náhradám vody
V naozaj zúfalých situáciách vás môže zvádzať využiť nejakej tej tekutiny ako náhrady za vodu. Ak vám však vyložene nehrozí blízka smrť dehydratáciou, vyhýbajte sa tejto možnosti ako "čert krížu". Všeobecne sa totiž dá povedať, že tieto náhradky len zhoršia naše zdravie, teda aj vašu situáciu. Pár náhradiek si tú vymenujeme:
Alkohol - dehydruje telo a zhoršuje úsudok.
Moč - obsahuje telesný odpad (ten je škodlivý, keby to niekoho nenapadlo) a približne 2% soli.
Krv - môže prenášať choroby a tiež obsahuje pomerne vysoký obsah soli.
Slaná voda / ľad - obsahuje približne 4% soli. V skutočnosti vaše telo pri spracovaní slanej vody viac vody stratí, než koľko získa. Ak sa teda neplánujete dehydrovať, vyhnite sa jej oblúkom.
Určite ste minimálne počuli o chlapíkovi čo sa volá Bear Grylls, ktorý vo svojej televíznej šou v púšti pil svoju vlastný moč. Robil to len pre pobavenie publika alebo je to bezpečný spôsob prežívania? Ak je to vaša posledná možnosť, pitie vlastné moču vám môže predĺžiť život o deň či dva. 95% totiž tvorí voda, zvyšných 5% je telesný odpad, ktorý nakoniec spôsobí zlyhanie obličiek. A samozrejme, čím viac budete dehydrovaní, tým nebezpečnejšie pitie moču bude.
Pred tým, než sa do vlastného moču "pustíte", skúste vyčerpať rady, ktoré sme vypísali v tomto a predchádzajúcom článku. S trochou úsilia, vedomostí a vynaliezavosti je vždy solídna šanca, že nájdete nejaký zdroj vody, čo vám umožní prežiť.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...