Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako si vytvoriť evakuačnú batožinu, ktorá poslúži v prípade, kedy musíte neočakávane opustiť domov, či už vinou nejakej prírodnej katastrofy či vinou človeka ...
V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako si vytvoriť evakuačnú batožinu, ktoré poslúži v prípade, kedy musíte neočakávane opustiť domov, či už vinou nejakej prírodnej katastrofy či vinou človeka. Táto batožina by vám mala pomôcť prežiť bez akejkoľvek ďalšej pomoci minimálne po dobu 72 hodín.
Možno si hovoríte, že takáto batožina je pre pomery našej krajiny pomerne zbytočná, ale katastrofy ako sú záplavy, silné búrky a víchrice sa pomerne bežne vyskytujú aj u nás a neradno ich podceňovať. Aj keď tieto udalosti nemôžeme ovplyvňovať, môžeme sa na ne pripraviť a evakuačná batožina sa jedného dňa môže stať kľúčom k vášmu prežitiu.
Je celkom deväť kategórií vecí, ktoré by ste v batožine mali mať. Pred tým, než sa na ne pozrieme, je potrebné prediskutovať batožinu samotnú. V prvom rade vaša batožina musí byť batoh. Musí byt dosť veľký a odolný na to, aby pojal pomerne dosť vybavenia na 72 hodín prežívania. Musí byť pohodlný na dlhodobé nosenie a nemal by svojím vzhľadom prezrádzať to, že je napchatý cennou výbavou. Zvoľte teda nejaký decentný batoh z odolného materiálu s väčšou litrážou.
1: Voda
Počítajte s tým, že budete potrebovať minimálne jeden liter vody na deň (skôr viac, ak pripočítate vodu na hygienu a prípadné horúce počasie). Takže v batožine musíte mať minimálne tri litre pitnej vody, pričom by mala byť skladovaná ideálne v troch samostatných odolných nádobách. Jedna z nich by mala byť skladacia, aby nezaberala toľko miesta. Dobrou voľbou sú aj kovové čutory, v ktorých sa dá voda jednoducho prevariť.
Odporúčame tiež pribaliť aspoň dve možnosti ako vodu čistiť bez prevarenia. Ideálne jeden filtračný systém (či filtračnú slamku) a tablety na čistenie vody. Vďaka tomu budete mať viac prostriedkov, ako utíšiť prípadný smäd.
2: Potraviny
Rozhodne si na celé tri dni nemusíte plánovať výživovo presná jedlá, ide "len" o prežitie 72 hodín (navyše sa tri dni dajú zvládnuť bez jedla, akokoľvek to nie je príjemné). Zabaľte si teda čo najjednoduchšie jedlá, ktoré zvládnete v okamihu pripraviť. Konzervované mäso, polievky či fazuľa sú skvelou voľbou. Pokiaľ chcete mať batožinu čo najľahšiu, poobzerajte sa po dehydrovaných potravinách. Pozor, tie však potrebujú vodu a zdroj tepla, ich príprava vás v kríze môže stať drahocenný čas. Skvelú voľbu tiež predstavujú potravinové dávky MRE a IMRE, ktoré mávajú pomerne dlhú životnosť, vlastný spôsob ohrievania a sú kompaktné. Ich problémom býva vyššia cena a často obmedzená dostupnosť. Nie je na škodu tiež do batožiny pribaliť pár sladkých či energetických tyčiniek. Tie bývajú doslova napchaté kalóriami a cukrom a pomôžu vám na ceste zostať na nohách.
Keď už sa zmieňuje jedlo, je potrebné prediskutovať aj jeho prípravu. K životu by vám mala stačiť jednoduchá sada. Tá by mala obsahovať aspoň jednu kovovú nádobu, lyžicu, hrnček a panvičku či tanier. Čokoľvek väčšie by bolo plytvanie miestom. Ak si myslíte, že bude treba na prípravu pokrmov aj zdroj tepla, vyberte ľahký plynový varič a pribaľte jednu či dve malé kartuše.
3: Úkryt / oblečenie
Začnime oblečením. Tu bude stačiť jednoduchý výpočet, ktorý si samozrejme môžete upraviť podľa okolitých podmienok a ročného obdobia:
- dva páry ponožiek
- dvojmo náhradná spodná bielizeň
- jedny náhradné nohavice (rozhodne nie jeany a ideálne nič zo 100% bavlny)
- jedno termoprádlo
- teplú vlnenú čiapku
- dve tričká (jedno s krátkym a jedno s dlhým rukávom)
- fleecovou mikinu
- nepremokavú bundu
- odolné pončo
- náhradnú pevnú obuv
Čo v skutočnosti zvoliť ako prípadný survival úkryt je otázka trochu náročnejšia na zodpovedanie. Prvou voľbou pre núdzový prístrešok môže byť pončo. Tie bývajú vybavené očkami na šnúry, takže idú použiť ako núdzový stan. Jediným ich problémom je to, že musíte vedieť ako ich takto použiť. Druhou možnosťou je jednoduchá núdzová prikrývka. Tie bývajú vytvorené z reflektívnych izolačných materiálov, sú ľahké a skladné. Ďalšou možnosťou je potom vodeodolná nylonová celta, ktorá je k vytvoreniu prístrešku priamo určená.
Ako poslednú vec z tejto kategórie chcete určite zaradiť čo najkompaktnejší spací vak. Ideálne by mal mať komfortnú teplotu okolo 0 až -5 stupňov celzia. V nižších než komfortných teplotách vám síce bude chladno, ale prežijete. Ak budete mať miesto nazvyš, pribaľte aj vlnenú deku. Tá si totiž udrží 80% izolačných vlastností, aj keď je nasiaknutá vodou.
4: Oheň
Oheň môže byť v kritických situáciách vašou "spásou" a umenie ako ho založiť, patrí k základným zručnostiam, ktorými by ste mali disponovať. V batožine by ste teda mali mať minimálne tri rôzne prostriedky, ako ho založiť. K tomu skvele poslúži zapaľovač a vodeodolné zápalky. Pre istotu si zabaľte aj kresadlo, ktoré škrtá v akomkoľvek počasí. Mimo týchto veci si určite pribaľte aj nejaký podpaľovač. Je jedno či pôjde o vatu nasiaknutú v benzíne alebo drevené hobliny v krabičke či niečo podobné. Možností je veľa.
5: Prvá pomoc
Lekárnička patrí medzi najdôležitejšie veci, ktoré so sebou musíte v batožine mať. Pri jej vybavovaní musíte vziať do úvahy svoj zdravotný stav, alergie a pod. Prioritne si pripravte zásobu dlhodobo užívaných liekov na tri dni a pravidelne kontrolujte ich trvanlivosť. Čo sa týka ostatného materiálu, budete chcieť minimálne základ ako sú náplaste, obväzy, ovínadlo, nožnice, pinzetu a nejakú tú dezinfekciu. Prípadne pridajte nejaké tie lieky proti hnačke a proti bolesti. Nestratia sa ale ani doplnky stravy, vitamíny a pod. Ak si nechcete lekárničku skladať sami, v našej ponuke nájdete hneď niekoľko predpripravených lekárničiek v puzdre.
6: Nástroje
Prvým a rozhodne najdôležitejším nástrojom vo vašej batožine bude nôž. Výber takého survivalového noža môže dať zabrať, preto sme už pred nejakou dobou vytvorili krátky článok, ktorý zhŕňa to, čím by takýto nôž mal disponovať. Každopádne by nôž do batožiny mal mať pevnú full-tang čepeľ s hladkým ostrím, mal by byť dosť veľký na to, aby ste s ním zvládli pripraviť drevo na oheň, brániť sa, či otvoriť konzervu. Ideálna veľkosť je okolo 25 cm celkovej dĺžky.
Okrem noža sa tiež môže hodiť nejaký odolný multitool, ktorý by mal disponovať skrutkovačom (oboma typmi), kliešťami, štiepačkami a malým nožíkom.
7: Svetlo
Na zabalenie si pripravte minimálne dva zdroje svetla. Prvý zdroj by malo byť logicky svietidlo či čelovka s nejakým slušným výkonom a výdržou. Druhý zdroj môže byť menší, na použitie okolo táboriska. Chemické tyčinky, LED svetielka na kľúče, sviečky, to všetko vám môže v noci pomôcť v pohybe a orientácii.
8: Komunikácia
Hlavnou prioritou je plne nabitý telefón (tým nemyslíme smartphone, skôr tlačidlový s veľkou kapacitou batérie a malou spotrebou). Okrem telefónu by ste mali disponovať náhradnou batériou, či prostriedkami na dobitie telefónu. Na trhu sú k dispozícii solárne aj ručné nabíjačky či vysokokapacitné powerbanky. Urobte si menší prieskum a vyberte pre vás najvhodnejšie riešenie.
Okrem telefónu sa určite hodí malé AM / FM rádio. To vám v prípade potreby sprostredkuje informácie.
Do tejto kategórie tiež zaraďujeme dôležité osobné dokumenty ako je váš vodičský preukaz, pas, preukaz poistenca, zapísané dôležité telefónne čísla a pod.
Ak nijako zvlášť nepoznáte okolie, pribaľte si so sebou aj mapu.
9. Rôzne
V tejto kategórii nájdete veci, ktoré nie sú úplne nevyhnutné a do batožiny by ste ich mali zaradiť len v prípade, že máte miesto a hmotnosť nazvyš:
- peniaze v hotovosti
- toaletný papier
- lano či paracord
- brúsik
- mačeta
- lepiaca páska
- mydlo a dezinfekcia na ruky
- plastové vrecia
- drôt
- voda na umývanie
- alkohol
- kompas
- repelent
- ďalekohľad
Nezabudnite, že nič ako dokonalá evakuačná batožina neexistuje. Veci spomínané v článku sú naozaj len to najnutnejšie a ideálne by ste ich mali prispôsobiť podľa toho, pre koho je batožina určená (deťom nebaľte 30 kg vybavenie). Tak ako tak, aj nedokonalá evakuačná batožina je lepšia ako žiadna.
Novinky
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...
Vyhlasujeme lavínové nebezpečenstvo
Ak ste sa v posledných dňoch vydali na výlet do vysokých hôr, napríklad do Tatier, tak vás možno prekvapilo množstvo zatvorených trás. S príchodom jari sú tu lavíny témou číslo jedna. A pre nás tiež....
Hygiena v prírode
Trocha nepohodlia stojí za každé dobrodružstvo. Na dlhšom tripe nemusíme byť práve vymydlinkovaní, ale zase treba myslieť na to, že čistota = pol zdravia. Tak si poďme povedať, ako si tú hygienu v prírode...