Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.
Meno Alfred Carlton Gilbert vám pravdepodobne doteraz vôbec nič nehovorilo. My vás s ním chceme na konci roka zoznámiť, pretože je to muž, ktorý v roku 1917 zachránil miliónom deťom Vianoce. Presvedčil vrcholných politikov o tom, že hračky patria k najzákladnejším potrebám a bez nich to skrátka nejde. Čítajte ďalej, nech zistíte, ako to vlastne celé bolo.
"Stop hračkám. Odteraz vyrábame iba muníciu.”
Píše sa rok 1914. Európou otriasa správa o atentáte na rakúsko-uhorského arcivojvodu Františka Ferdinanda a hneď vzápätí sa ocitáme v prvej svetovej vojne. Amerika sa do nej pridáva až o 3 roky neskôr, ale továrne už idú naplno. „Zbrojíme”, vyzýva prezident Woodrow Wilson. A vtedajšia Rada pre Národnú obranu dokonca uvažuje o zákaze výroby hračiek a presmerovaní priemyslu na výrobu zbraní a munície. Všetko nasvedčuje tomu, že Vianoce nebudú. Minimálne v roku 1917 a kto vie, čo bude ďalej...
Kto bol Alfred Carlton Gilbert
Našťastie Amerike vládne „kráľ hračiek” a olympijský atlét A. C. Gilbert. Narodil sa v roku 1884 v Saleme v Oregone a jeho almou mater bola prestížna Yaleova univerzita, kde získať titul v športovej medicíne.
V roku 1900 prekonal svetový rekord na bradlách a v roku 1906 vytvoril dva svetové rekordy v skoku o žrdi. Bol to ale aj kúzelník (čím financoval svoje vzdelanie) a vynálezca. Okrem iného vynašiel v roku 1906 skrinku pre skok o žrdi.
Namiesto lekárskej kariéry si v roku 1907 vybral rolu zakladateľa spoločnosti Mysto Manufacturing Company, ktorú neskôr premenoval na A. C. Gilbert Company a ašpiroval s ňou na najväčšieho výrobcu hračiek na svete. Vyrábal napríklad sety pre kúzelníkov a vtedy populárne kovové stavebnice. V rovnakom roku sa Gilbert stal aj členom Toy Manufacturers – Asociácie hračiek, založenej v roku 1916.
Hračkársky priemysel v ohrození
So vstupom USA do vojny vytvorili americkí výrobcovia hračiek Výbor vojnových služieb a ustanovili Gilberta jeho predsedom. A práve to sa neskôr ukázalo ako veľmi dobrý ťah. Pre Vianoce určite.
V rámci zbrojenia a zásobovania Európy zakázala vláda USA výrobu nepodstatných položiek. Hračky patrili medzi ne a deti aj ich rodičia sa začali strachovať, aby v tom roku vôbec boli nejaké Vianoce.
Oceľ na zbrane alebo hračky pre chlapcov?
A.C. Gilbert s rozhodnutím vlády nesúhlasil a usporiadal v kancelárii ministra námorníctva Josephusa Danielsa schôdzku s vládnymi úradníkmi a pomohol tu pred Radou pre Národnú obranu presadiť názor, že hračky sú základné položky. Konkrétne to boli hračky pre chlapcov, pretože schôdzka sa týkala využitia ocele na výrobu zbraní a munície. Z ocele sa ale vyrábali aj vláčiky, modely a kovové stavebnice, čo sa vtedy považovalo za hračky pre chlapcov (bábiky pre dievčatá si môžu ľudia vyrobiť ľahko doma).
Na portáli History of Yesterday možno dokonca dohľadať úryvok z Gilbertovho príhovoru:
Na život chlapcov majú najväčší vplyv ich hračky. Chlapci sa chcú baviť, nielen učiť. Hračky im ale môžu poskytnúť oboje... Americký chlapec je skutočný chlapec a chce skutočné hračky. Chce zbrane, ktoré naozaj strieľajú. Dali sme mu preto vzduchovku hneď vo chvíli, keď bol dosť veľký na to, aby ju udržal. Práve kvôli hračkám, ktoré mali v detstve, sú americkí vojaci najlepšími strelcami na francúzskych bojiskách... Amerika je domovom hračiek, ktoré vzdelávajú aj bavia. Chlapci predstavujú budúcnosť, ktorá naštartuje cestu k budovaniu, nie k ničeniu.
Muž, ktorý zachránil Vianoce je aj názov filmu z roku 2002 od režiséra Sturla Gunnarssona. Tento životopisný a vianočný film je inšpirovaný práve skutočným príbehom pána Gilberta. Je to dojemný ľudský príbeh o mužovi, ktorý mal veľké srdce a ktorý nechcel vymeniť výrobu obľúbenej stavebnice Erectra za výrobu zbraní a vojenských potrieb.
„Hračky to zvládli.”
Gilbert priniesol vtedy na schôdzku aj skutočné hračky a predviedol ich svojim kolegom, čo bola skvelá taktika. Muži si spomenuli na svoje vlastné detstvo. Minister obchodu sa údajne záľubne zadíval na parný strojček a zvolal: „Na motore, ako je tento, som sa naučil základy inžinierstva.”
A bolo vymaľované. Vizuálne pomôcky podčiarkli dôležitosť a pravdivosť Gilbertových slov a presvedčili úradníkov, že hračky sú pre rozvoj americkej mládeže nevyhnutné. Vianoce boli zachránené a hračky to zvládli, ako povedal neskôr Gilbert novinárom, keď mu gratulovali k úspechu jeho prezentácie.
Prečítajte si ďalšie vianočné príbehy
Novinky
Ako sa stať pilotom F-35
Ste v perfektnej kondícii, vyznáte sa v letectve a zvládate matematiku alebo angličtinu? Potom sa prihláste do „českého Top Gunu” a lietajte na najlepších strojoch, aké Česká armáda má. Univerzita obrany...
Ako mormónsky pilot vykúzlil vianočnú atmosféru pomocou fondánu
Prežiť Vianoce v nemeckom zajateckom tábore je samo o sebe natoľko smutné, že nás z tých predstáv sotva niečo vytrhne. A napriek tomu... Dojemný príbeh poručíka Terryho nám ukazuje, že aj v najtemnejších...
Malé vianočné prímerie roka 1944
Za Druhej svetovej vojny nedošlo k žiadnemu veľkému prímeriu ako na Vianoce v roku 1914, počas prvej svetovej vojny. Vtedy tisíce francúzskych, nemeckých a britských vojakov opustili svoje zákopy a stretli...
Tvrďák mesiaca: Záchranca detí, Sir Nicholas Winton
V máji oslavujeme narodenie sira Nicholasa Wintona, ktorý zorganizoval záchrannú misiu pre stovky prevažne židovských detí. A hoci zostal jeho príbeh dlho zabudnutý, jeho odkaz teraz osvetľuje temnotu...