Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

Meno Alfred Carlton Gilbert vám pravdepodobne doteraz vôbec nič nehovorilo. My vás s ním chceme na konci roka zoznámiť, pretože je to muž, ktorý v roku 1917 zachránil miliónom deťom Vianoce. Presvedčil vrcholných politikov o tom, že hračky patria k najzákladnejším potrebám a bez nich to skrátka nejde. Čítajte ďalej, nech zistíte, ako to vlastne celé bolo.
"Stop hračkám. Odteraz vyrábame iba muníciu.”
Píše sa rok 1914. Európou otriasa správa o atentáte na rakúsko-uhorského arcivojvodu Františka Ferdinanda a hneď vzápätí sa ocitáme v prvej svetovej vojne. Amerika sa do nej pridáva až o 3 roky neskôr, ale továrne už idú naplno. „Zbrojíme”, vyzýva prezident Woodrow Wilson. A vtedajšia Rada pre Národnú obranu dokonca uvažuje o zákaze výroby hračiek a presmerovaní priemyslu na výrobu zbraní a munície. Všetko nasvedčuje tomu, že Vianoce nebudú. Minimálne v roku 1917 a kto vie, čo bude ďalej...
Kto bol Alfred Carlton Gilbert
Našťastie Amerike vládne „kráľ hračiek” a olympijský atlét A. C. Gilbert. Narodil sa v roku 1884 v Saleme v Oregone a jeho almou mater bola prestížna Yaleova univerzita, kde získať titul v športovej medicíne.
V roku 1900 prekonal svetový rekord na bradlách a v roku 1906 vytvoril dva svetové rekordy v skoku o žrdi. Bol to ale aj kúzelník (čím financoval svoje vzdelanie) a vynálezca. Okrem iného vynašiel v roku 1906 skrinku pre skok o žrdi.
Namiesto lekárskej kariéry si v roku 1907 vybral rolu zakladateľa spoločnosti Mysto Manufacturing Company, ktorú neskôr premenoval na A. C. Gilbert Company a ašpiroval s ňou na najväčšieho výrobcu hračiek na svete. Vyrábal napríklad sety pre kúzelníkov a vtedy populárne kovové stavebnice. V rovnakom roku sa Gilbert stal aj členom Toy Manufacturers – Asociácie hračiek, založenej v roku 1916.


Hračkársky priemysel v ohrození
So vstupom USA do vojny vytvorili americkí výrobcovia hračiek Výbor vojnových služieb a ustanovili Gilberta jeho predsedom. A práve to sa neskôr ukázalo ako veľmi dobrý ťah. Pre Vianoce určite.
V rámci zbrojenia a zásobovania Európy zakázala vláda USA výrobu nepodstatných položiek. Hračky patrili medzi ne a deti aj ich rodičia sa začali strachovať, aby v tom roku vôbec boli nejaké Vianoce.
Oceľ na zbrane alebo hračky pre chlapcov?
A.C. Gilbert s rozhodnutím vlády nesúhlasil a usporiadal v kancelárii ministra námorníctva Josephusa Danielsa schôdzku s vládnymi úradníkmi a pomohol tu pred Radou pre Národnú obranu presadiť názor, že hračky sú základné položky. Konkrétne to boli hračky pre chlapcov, pretože schôdzka sa týkala využitia ocele na výrobu zbraní a munície. Z ocele sa ale vyrábali aj vláčiky, modely a kovové stavebnice, čo sa vtedy považovalo za hračky pre chlapcov (bábiky pre dievčatá si môžu ľudia vyrobiť ľahko doma).
Na portáli History of Yesterday možno dokonca dohľadať úryvok z Gilbertovho príhovoru:
Na život chlapcov majú najväčší vplyv ich hračky. Chlapci sa chcú baviť, nielen učiť. Hračky im ale môžu poskytnúť oboje... Americký chlapec je skutočný chlapec a chce skutočné hračky. Chce zbrane, ktoré naozaj strieľajú. Dali sme mu preto vzduchovku hneď vo chvíli, keď bol dosť veľký na to, aby ju udržal. Práve kvôli hračkám, ktoré mali v detstve, sú americkí vojaci najlepšími strelcami na francúzskych bojiskách... Amerika je domovom hračiek, ktoré vzdelávajú aj bavia. Chlapci predstavujú budúcnosť, ktorá naštartuje cestu k budovaniu, nie k ničeniu.
Muž, ktorý zachránil Vianoce je aj názov filmu z roku 2002 od režiséra Sturla Gunnarssona. Tento životopisný a vianočný film je inšpirovaný práve skutočným príbehom pána Gilberta. Je to dojemný ľudský príbeh o mužovi, ktorý mal veľké srdce a ktorý nechcel vymeniť výrobu obľúbenej stavebnice Erectra za výrobu zbraní a vojenských potrieb.
„Hračky to zvládli.”
Gilbert priniesol vtedy na schôdzku aj skutočné hračky a predviedol ich svojim kolegom, čo bola skvelá taktika. Muži si spomenuli na svoje vlastné detstvo. Minister obchodu sa údajne záľubne zadíval na parný strojček a zvolal: „Na motore, ako je tento, som sa naučil základy inžinierstva.”
A bolo vymaľované. Vizuálne pomôcky podčiarkli dôležitosť a pravdivosť Gilbertových slov a presvedčili úradníkov, že hračky sú pre rozvoj americkej mládeže nevyhnutné. Vianoce boli zachránené a hračky to zvládli, ako povedal neskôr Gilbert novinárom, keď mu gratulovali k úspechu jeho prezentácie.
Prečítajte si ďalšie vianočné príbehy
Novinky
Základná vojenská služba v Európe-+
Pätnásť európskych štátov má dodnes zavedenú nejakú formu povinnej vojenskej služby. Ich počet za posledné desaťročie dokonca narástol, predovšetkým kvôli zhoršujúcej sa situácii v Európe. Myšlienka na...
Pepsi Navy, šiesta najsilnejšia svetová flotila
V roku 1989 sa firma Pepsi stala spolumajiteľom krížnika, fregaty, torpédoborca a sedemnástich ponoriek sovietskej výroby. Pepsi boli tieto lode predané, pretože zadrhávajúca sovietska ekonomika už...
Príbehy stroskotancov: šesť chlapcov na pustom ostrove
Môže nám to síce pripadať ako nejaký román Julesa Verna, ale tento príbeh sa naozaj udial. Šesť chlapcov vo veku 13 až 16 rokov dokázalo prežiť na pustom ostrove uprostred Pacifiku 15 mesiacov a vďaka...
Operácia Christmas drop
Predstavte si, že namiesto Slovenskej republiky žijete na opustenom ostrove kdesi v Tichom oceáne a nemáte takmer nič. Napriek tomu sa vždy raz za rok objaví na obzore obrie vojenské lietadlo, ktoré vám...