Hľadaný výraz musí mať viac ako 2 znaky.

Severoatlantická aliancia – tento vojenský pakt združuje 30 členských štátov z transatlantického priestoru, ktoré spoločne kontrolujú najväčšiu a najmodernejšiu armádu na svete s poslaním brániť mier. Na druhú stranu však NATO často čelí kritike kvôli vzťahom s Ruskom a ľudským právam.
Ciele NATO a stručná história
Severoatlantická aliancia (North Atlantic Treaty Organisation) vznikla ako koalícia desiatich európskych a dvoch amerických štátov 4. apríla 1949 podpisom Severoatlantickej (Washingtonskej) zmluvy. Išlo o vojenský a politický pakt s troma hlavnými cieľmi: postaviť sa hrozbe komunizmu, udržať Spojené štáty v Európe a brániť nacionálnym tendenciám európskych štátov (predovšetkým Nemecka).
Hlavné poslanie NATO však malo byť od začiatku mierové, ako deklaruje prvý článok Severoatlantickej zmluvy: „Zmluvné strany sa zaväzujú, ako je uvedené v Charte OSN, urovnávať všetky medzinárodné spory, v ktorých môžu byť zúčastnené, mierovými prostriedkami tak, aby nebol ohrozený medzinárodný mier, bezpečnosť a spravodlivosť, a zdržať sa vo svojich medzinárodných vzťahoch hrozby silou, alebo použitím sily akýmkoľvek spôsobom nezlučiteľným s cieľmi OSN.“
Roku 1953 došlo ku kurióznej situácii, keď Sovietsky zväz požiadal o členstvo v NATO a navrhol všeobecné odzbrojenie jadrových zbraní. Obe žiadosti boli zamietnuté: samotná Aliancia bola vytvorená proti Sovietskemu zväzu a jadrové zbrane poskytovali najväčšiu oporu proti obrovským konvenčným armádam Východu. Reakciou na to bolo vytvorenie Varšavskej zmluvy a začiatok pretekov v zbrojení. Po skončení Studenej vojny a rozpade ZSSR bola Aliancia vďaka Billovi Clintonovi a Madeleine Albrightovej rozšírená o štáty východnej Európy, vrátane Českej a Slovenskej republiky.

Vlajka NATO, skratka OTAN je skratkou francúzkej podoby názvu.

Bruselské velitelstvo NATO krátko po výstavbe.
Členské štáty
Pôvodné NATO sa skladalo z dvanástich krajín: USA, Kanady, Francúzska, Spojeného kráľovstva, Islandu, Talianska, Portugalska, Nórska, Dánska a štátov Beneluxu. V roku 1952 sa pripojili Grécko a Turecko, kde bola umiestnená značná časť spojeneckého jadrového arzenálu ako hrozba ZSSR. Po dlhých rokovaniach bolo členstvo umožnené v roku 1955 západnému Nemecku. V tejto podobe sa NATO ustálilo na zvyšok 20. storočia, okrem vstupu Španielska roku 1982.
V roku 1999 pristúpili Česko, Poľsko a Maďarsko. Roku 2004 bolo prijatých celkom sedem štátov: Slovensko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko a pobaltské republiky. V rokoch 2009-2020 sa pripojili ešte štyri balkánske štáty. V roku 2023 vstúpilo do NATO doposiaľ neutrálne Fínsko, nasledované v marci r.2024 Švédskom. Dôvodom týchto krokov bola ruská invázia na Ukrajinu. Ukrajina už o členstvo požiadala, ale pred skončením vojnového konfliktu to pravdepodobne nebude možné.

Prijímací ceremoniál Česka, Polska a Maďarska, na fotografii ministri zahraničia jednotlivých krajín a zástupkyne USA. Zľava: Jan Kavan (ČR), Madelaine Albright (USA), Janos Martonyi (Maďarsko) a Bronislaw Geremek (Poľsko)
32 členov Aliancie vytvára 70 % svetových armádnych výdavkov, aj keď počtom obyvateľov (977 miliónov) dosahuje iba necelých 12 % svetovej populácie. Každý členský štát je povinný dávať minimálne 2 % svojho HDP na vojenské a obranné účely, čo však mnoho krajín, vrátane SR, nedodržiava.
Členstvo poskytuje mnoho výhod, z ktorých najdôležitejšie je zahrnutá v tzv. Článku číslo päť. Piaty článok Severoatlantickej zmluvy deklaruje, že akýkoľvek útok na člena Aliancie znamená útok na všetkých členov. K aktivovaniu tohto článku zatiaľ našťastie došlo iba raz, po teroristických útokoch z 11. septembra. Výsledkom bola spoločná misia NATO v Afganistane.
Štruktúra NATO a súčasná politika
Hlavné veliteľstvo NATO sa nachádza v Bruseli. Najvyšším orgánom a zároveň politickým centrom NATO je Severoatlantická rada. Tá sa schádza raz týždenne a každý členský štát v nej má jedného zástupcu. Rade predsedá generálny tajomník NATO (v súčasnosti Nor Jens Stoltenberg), všetky rozhodnutia ale musia byť jednomyseľné. Najvyšším vojenským orgánom je Vojenský výbor, ktorý má podobnú štruktúru ako Rada. V tomto výbore pôsobil ako český zástupca armádny generál – terajší prezident Českej republiky – Petr Pavel.
Hlavným cieľom NATO je dnes udržanie mieru. Hoci sa zaujíma o celosvetové dianie, hlavnou oblasťou záujmu zostáva Európa. NATO plne podporuje Ukrajinu, napriek tomu sa však zdráha k aktívnejšiemu zapojeniu, kvôli čomu je niektorými osobnosťami obviňovaná zo strachu z Ruska. Dnešná Aliancia má tiež tendenciu opúšťať politiku „vyváženia demokracie“. V Afganistane a Líbyi totiž nasadenie síl NATO viedlo k zvrhnutiu diktatúry, nasledovali však občianske vojny a humanitárne krízy. Dnešné NATO sa teda skôr zameriava na obranu vlastných území. Často je tiež kritizované za prehliadanie správania svojich členov, príkladom za všetkých môže byť systematický útlak Kurdov zo strany Turecka. Ale aj napriek niektorým nedostatkom je Severoatlantická aliancia najlepšou zárukou zachovania mieru a slobody na Slovensku aj v Európe.

Spomienkový ceremoniál pri pamätníku 11.septembra: Fragment z Dvojčiat pred veliteľstvom NATO v Bruseli.

NATO: Volodymyr Zelenskyj a Jens Stoltenberg (generálny tajomník NATO) 27. 6. 2024.
Zdroje fotiek a obsahu:
- https://www.nato.int/cps/en/natohq/index.htm
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Bill_Clinton
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Madeleine_Albrightov%C3%A1
- https://osn.cz/osn/charta-osn/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Var%C5%A1avsk%C3%A1_smlouva
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Studen%C3%A1_v%C3%A1lka
- https://mocr.mo.gov.cz/nato/hlavni-organy/hlavni-organy-severoatlanticke-aliance-8248/
Novinky
Základná vojenská služba v Európe-+
Pätnásť európskych štátov má dodnes zavedenú nejakú formu povinnej vojenskej služby. Ich počet za posledné desaťročie dokonca narástol, predovšetkým kvôli zhoršujúcej sa situácii v Európe. Myšlienka na...
Pepsi Navy, šiesta najsilnejšia svetová flotila
V roku 1989 sa firma Pepsi stala spolumajiteľom krížnika, fregaty, torpédoborca a sedemnástich ponoriek sovietskej výroby. Pepsi boli tieto lode predané, pretože zadrhávajúca sovietska ekonomika už...
Príbehy stroskotancov: šesť chlapcov na pustom ostrove
Môže nám to síce pripadať ako nejaký román Julesa Verna, ale tento príbeh sa naozaj udial. Šesť chlapcov vo veku 13 až 16 rokov dokázalo prežiť na pustom ostrove uprostred Pacifiku 15 mesiacov a vďaka...
Operácia Christmas drop
Predstavte si, že namiesto Slovenskej republiky žijete na opustenom ostrove kdesi v Tichom oceáne a nemáte takmer nič. Napriek tomu sa vždy raz za rok objaví na obzore obrie vojenské lietadlo, ktoré vám...